Nauka – to takie proste w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka – to takie proste w Młynie Wiedzy

Miasto
Data publikacji: 31 sierpnia 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Nauka – to takie proste w Młynie Wiedzy

Z początkiem nowego roku szkolnego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wprowadza nową ofertę zajęć. Na uczniów czekają nowe warsztaty, zajęcia w specjalistycznych pracowniach, a dla najmłodszych przygotowano aktywności w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”.

W toruńskim centrum nauki jest obecnie dostępnych 8 interaktywnych wystaw, które do 25 września br. będzie można zwiedzać w systemie bez tur. Ekspozycje w Młynie Wiedzy dotyczą zagadnień związanych z astronomią, biologią, ekologią, fizyką, fizyką dźwięku, zdrowia. Najmłodsi zwiedzający mogą bawić się nauką na wystawie „przeŻYCIE” oraz w pracowni kreatywnej „przeBUDOWA”. Zwiedzanie wystaw jest możliwe od wtorku do piątku w godz. 9:00-15:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00-17:00.

Warsztaty dla szkół

Dla uczniów szkół podstawowych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało zajęcia: „Dzieciaki kontra zębowe robaki”, „ABC o witaminie C”, „Matematyk na tropie” oraz „Łut szczęścia w korcu maku”. Dwa ostatnie są również dostosowane dla uczniów gimnazjum.

Podczas naszych zajęć zapoznamy się z budową zęba, przeprowadzimy eksperymenty z pH, dowiemy się jakie miary i wagi stosowano w przeszłości, czym dla człowieka jest witamina C, a także jak wykorzystać matematykę do zbudowania domu – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki.Jak zawsze, będą samodzielnie wykonywane przez uczestników doświadczenia i eksperymenty – dodaje.

Zajęcia w specjalistycznych pracowniach

Centrum posiada dwie pracownie: biologiczną i fizyczną. To w nich będą realizowane różnorodne tematy z zakresu biologii i fizyki.

Młodszych uczniów zapraszamy na warsztaty trwające godzinę. Starszych na dłuższe. Dwugodzinne. Wszystko po to, aby pokazać jak przebiega proces badawczy i jak wykorzystywana jest metoda eksperymentu naukowego – mów Marcin Centkowski.

W pracowni biologicznej uczniowie kl. 4-6 oraz gimnazjum mogą wziąć udział w zajęciach „Grafika spod mikroskopu”. Z wykorzystaniem tego sprzętu laboratoryjnego będzie można przeprowadzić proces krystalizacji, ale nie tylko. Uczniowie samodzielnie przygotują preparaty, które będą mogli oglądać pod mikroskopem, aby dostrzec piękno, które nie jest dostrzegalne gołym okiem. Dla starszych uczniów centrum nauki przygotowało zajęcia związane z ekstrakcją inwertezy z drożdży, a także izolacją i rozdziałem elektroforetycznym genomowego DNA.

W pracowni fizycznej na uczniów czekają godzinne zajęcia „I Ty zostaniesz…fizykiem”, podczas których uczestnicy wykonają doświadczenia, pozwalające na zapoznanie się z zagadnieniami fizyki. Czekają na nich zadania związane z oporem powietrza, siłą wyporu, przewodności elektrycznej, a także prędkością, drogą i czasem. Dłuższe zajęcia to spotkania z mechaniką (zestaw 4 doświadczeń) oraz oporem elektrycznym, przyśpieszeniem ziemskim, częstotliwością fal dźwiękowych i obrazami optycznymi.

Przedszkolaki w pracowni „przeBUDOWA”

Najmłodsze dzieci rozwiną swoją kreatywność i wyobraźnię w pracowni kreatywnej Młyna Wiedzy. Specjalnie dla nich przygotowano zajęcia we wtorki i piątki. W pierwszym terminie opiekunowie mogą wybrać jeden spośród dwóch tematów: „Mali architekci – szlakiem zabytków Torunia” i „Wyprawa do zoo”.

Podczas pierwszych, dzieci przyjrzą się najbardziej charakterystycznym zabytkom Torunia. Następnie, mali architekci zaprojektują i zbudują z klocków najbardziej charakterystyczne zabytki naszego miasta – wyjaśnia Marcin Centkowski.Wyprawa do zoo to nieco inna wizyta w tym miejscu. Wykorzystamy głównie wyobraźnię, a przy pomocy niebieskich klocków zbudujemy zagrody i wybiegi dla zwierząt – dodaje.

W piątki centrum nauki zaprasza na zajęcia „Lisek i przyjaciele”. Dzieci dowiedzą się czym jest łańcuch pokarmowy i czy za pomocą łuski można sprawdzić ile lat ma ryba.

- W trakcie warsztatu wspólnie poszukamy tropów i obejrzymy pióra w powiększeniu. Dowiemy się, w jaki sposób dbać o środowisko i poeksperymentujemy z magnesami. Na koniec samodzielnie zbudujemy latającego ptaka, którego nie dogoni nawet lis - mówi rzecznik Młyna Wiedzy.

Szczegółowe informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy dla szkół (w tym godziny zajęć) są dostępne w zakładce „Dla nauczycieli” na stronie: http://mlynwiedzy.org.pl.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.