Umowa na miliony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Umowa na miliony

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 17 sierpnia 2016
Autor: Magdalena Stremplewska

16 sierpnia 2016 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Toruńskie Wodociągi podpisały umowę o dofinansowanie realizacji kolejnego, już trzeciego etapu projektu pod nazwą „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń”.

Tym razem łączna wartość zadań ujętych w projekcie to 114 milionów złotych netto. Tym samym łączna wartość całego projektu od początku jego realizacji przekroczy 600 milionów złotych. 

Ze strony NFOŚiGW umowę podpisał prezes Funduszu Kazimierz Kujda (na zdjęciu z lewej). - Toruńskie Wodociągi znalazły się w grupie pierwszych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, z którymi podpisano takie umowy już w nowej, unijnej perspektywie finansowej - wyjaśnia Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.

Na co zostaną wydane te pieniądze?
Przypomnijmy, że w pierwszych dwóch etapach chodziło przede wszystkim o budowę nowej kanalizacji, głównie na osiedlach domków jednorodzinnych. Udało się dzięki dofinansowaniu unijnemu osiągnąć w Toruniu bardzo wysoki bo ponad 98 procentowy wskaźnik skanalizowania miasta. Dlatego też w trzecim etapie będą realizowane głównie zadania z zakresu wymiany sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz modernizacji instalacji technologicznych oczyszczalni.

- Największy kontrakt dotyczyć będzie renowacji podstawowego dla Torunia kolektora ściekowego, tak zwanego kolektora B, którym ścieki płyną od Rubinkowa, Skarpy później pod Szosą Lubicką, Placem Pokoju Toruńskiego, pod ulicą Gałczyńskiego, Matejki i dalej aż do oczyszczalni ścieków - mówi Władysław Majewski.

Kolejne duże zadanie to modernizacja toruńskiej oczyszczalni oraz likwidacja osiedlowej oczyszczalni ścieków w Czerniewicach. Ponadto zaplanowano sporo wymian sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz budowę nowego kanału deszczowego w ulicy Chrobrego.

Już wyłoniono wykonawcę, którym została grudziądzka firma Melbud, dla zadania dotyczącego likwidacji małej oczyszczalni w Czerniewicach. Rozpoczęcie robót powinno nastąpić we wrześniu bieżącego roku.

Realizacja tego etapu projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń” ma umocnić wysoką pozycję spółki oraz miasta nie tylko pod względem wysokich wskaźników skanalizowania i zwodociągowania, ale także pod względem nowoczesności stosowanych technologii w zakresie przesyłu i produkcji wody oraz przesyłu i oczyszczania ścieków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.