Szkolnictwo zawodowe powraca | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkolnictwo zawodowe powraca

Miasto
Data publikacji: 20 maja 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Szkolnictwo zawodowe powraca

Jak powinno wyglądać odradzające się w naszym regionie szkolnictwo zawodowe? Dyskutowano o tym w Toruniu 20 maja 2016 r. na spotkaniu środowiska kujawsko-pomorskiej oświaty z Marzenną Drab, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pobyt w Toruniu pani minister rozpoczęła od wizyty w CKU-Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego, gdzie spotkała się z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem i toruńskimi doradcami metodycznymi. Drugim punktem programu była debata w Zespole Szkół Gastronomicznych. Podczas spotkania z dyrektorami toruńskich szkół zawodowych oraz przedstawicielami samorządu i kuratorium oświaty rozmawiano o aktualnym stanie szkolnictwa zawodowego w regionie i planach jego odbudowy. 

- Przywrócenie rangi szkolnictwa zawodowego jest jednym z priorytetów rządu w pracach nad zmianami w polskim systemie edukacji - zapewniła wiceminister Marzenna Drab. - Chcemy, by oferta edukacyjna polskich szkół była jak najlepiej dostosowana do potrzeb rynku pracy.

- Prace nad strategią rozwoju edukacji miasta Torunia są na ukończeniu. Szkolnictwo zawodowe jest jej ważnym elementemmówi Anna Łukaszewska dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. - Wytyczyliśmy sobie takie kierunki pracy, jak: współpraca z pracodawcami, praktyki na rzeczywistych stanowiskach pracy, zwiększenie zainteresowania uczniów określonymi branżami zawodowymi oraz jak najwcześniejsze doradztwo edukacyjno-zawodowe. W ofercie edukacyjnej Torunia stawiamy na przedsiębiorczość i innowacyjność.

W Toruniu jest aktualnie 12 liceów, 8 techników, 6 zasadniczych szkół zawodowych i jedna szkoła specjalna, przysposabiająca do pracy. W liceach uczy się 4851 uczniów, w technikach 3289, a w szkołach zawodowych tylko 471. Miasto oferuje kształcenie w 32 zawodach, z czego aktualnie 8 jest deficytowych, 17 zrównoważonych (zapewnia potrzeby rynku), a 7 nadwyżkowych. Deficytowe w Toruniu zawody to: fryzjer i technik fryzjerski, elektryk, technik elektryk i elektronik, technik logistyk i technik spedytor oraz murarz-tynkarz. Większość, bo aż 24 zawody, można zdobyć w toruńskich technikach, tylko 7 - w szkołach zawodowych.

Miejską ofertę kształcenia zawodowego uzupełnia oferta niepubliczna: 5 techników, 3 zasadnicze szkoły zawodowe i 47 szkół policealnych.

- Szkoły zawodowe to nie jest gorszy wybór, to jest inny wybórpodkreśla Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.Aktualnie w naszym województwie osoby z najniższym wykształceniem najłatwiej wchodzą na rynek pracy, a najtrudniej - osoby z wykształceniem wyższym, nawet z tytułem magisterskim. Nie wszyscy muszą kończyć studia.

Debata obyła się nieprzypadkowo w Zespole Szkół Gastronomicznych. To jedna z toruńskich szkół, która z powodzeniem kształci młodych ludzi w zawodach poszukiwanych na rynku pracy. Jaki poziom prezentują jej uczniowie, pani wiceminister Marzenna Drab miała się okazję przekonać podczas wieńczącego debatę poczęstunku. Otrzymała też w upominku kosz smakołyków, m.in. chleba wypieczonego przez uczniów tej szkoły.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.