Lipiec 2015 w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lipiec 2015 w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Zdjęcie do artykułu: Lipiec 2015 w Toruniu

Lipiec w Toruniu obfitował w wydarzenia ciekawe i ważne. Nie brakowało imprez sportowych i kulturalnych. Prawdziwa gratka czekała też na fanów motoryzacji. 

1-3 lipca w Toruniu odbył się Finał XV Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup. Do Torunia przyjechało 30 drużyn z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Litwy, Łotwy i z Czech. Piłkarze walczyli na Stadionie Miejskim w Toruniu. Najlepsi w poszczególnych grupach okazali się: Grupa A: I miejsce - Szewczenkiwskij Internat, II miejsce - Michajłowskij Internat, III miejsce - Nowe Miszewo; Grupa B: I miejsce - Arnsberg, II miejsce - Memele, III miejsce – Krasnystaw; Grupa C: I miejsce - Macikai, II miejsce - Chojnice, III miejsce - Hamernia; Grupa D: I miejsce - Warzyn, II miejsce - Łagiewniki, III miejsce – Zabłoty; Grupa E: I miejsce - Nakło nad Notecią, II miejsce - Grudziądz, III miejsce - Legnickie Pole.

Finał XV Seni Cup

2 lipca wręczono nagrody zwycięzcom konkursu Modelowy Szyld. Organizowany przez miasto konkurs jest jednym z działań mających na celu zachowanie ładu przestrzennego w Toruniu. Propozycje do miana modelowego szyldu mógł zgłosić każdy. Do Biura Toruńskiego Centrum Miasta wpłynęło 39 zgłoszeń. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 24 szyldy. W głosowaniu najwięcej głosów uzyskał szyld pubu Czarny Tulipan z ulicy Sienkiewicza 15 (115 głosów). Kolejne dwa miejsca zajęły Klub Muzyczny Lizard King z ulicy Kopernika 3 (110 głosów) i Restauracja Pueblo z ulicy Mostowej 7 (97 głosów). Zwycięzca otrzymał plakietę z certyfikatem Modelowego szyldu a zdobywcy II i III miejsca plakiety z wyróżnieniem w Konkursie Modelowy szyld. 

Jak zwykle latem w Toruniu było bardzo muzycznie. Tegoroczne Koncerty pod Gwiazdami zdominowały utalentowane panie. 3 lipca na scenie Muzeum Etnograficznego wystąpiła Maria Peszek, 12 lipca nowe muzyczne aranżacje do tekstów Agnieszki Osieckiej przedstawiła Katarzyna Groniec, 17 lipca rockowe rytmy i muzykę taneczną z wyższej półki toruńskiej publiczności zaproponowała Agnieszka Chylińska, a tydzień później (24 lipca) słuchaliśmy Ani Dąbrowskiej.

Koncert Agnieszki Chylińskiej w Toruniu

Piętnaście osób zajmujących się działalnością artystyczną: Marta Cynk – Mikołajewska, Tomasz Dalasiński, Justyna Jaworska, Agata Koczan, Rafał Kłoczko, Jolanta Kuszaj, Anna Łęcka, Marcin Łęcki, Łukasz Milewski, Liliana Piskorska, Katarzyna Stępień, Aleksandra Sulżyńska, Katarzyna Tretyn – Zecevic, Natalia Wiśniewska i Marcel Woźniak - otrzymało Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2015 r. Za otrzymane pieniądze zrealizują swoje artystyczne projekty. Wręczenie stypendiów odbyło się 6 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej.

Między 28 lipca a 2 sierpnia w Toruniu mieliśmy 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV. Do naszego miasta przyjechało blisko 2500 samochodów i 3500 uczestników z wielu krajów świata. Najwięcej zarejestrowanych uczestników pochodziło z Francji, ale byli także miłośnicy popularnych "kaczek" nawet z tak odległych zakątków świata, jak: Brazylia, Chile, Australia, Nowa Zelandia czy też USA. Głównymi arenami wydarzeń zlotu były Motoarena i lotnisko Aeroklubu Toruńskiego. 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV współorganizowały miasto Toruń i Automobilklub Toruński.

21. Zlot Miłośników Citroena w Toruniu

25 lipca zorganizowano Koncert Galowy Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Gościem specjalnym była Anita Lipnicka, a galę poprowadzili: Anna Sroka i Kacper Kuszewski. Wystąpili: Alona Szostak (Teatr Rozrywki w Chorzowie), Natalia Lubrano (Wrocław), Radosław Elis (Teatr Nowy w Poznaniu), Magdalena Grąziowska (Teatr Bagatela w Krakowie), Sebastian Machalski (Łódź), Marcin Czarnik (Stary Teatr w Krakowie), Emose Uhunmwangho (Teatr Muzyczny Kapitol we Wrocławiu). Artystom towarzyszyli: Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, sekcja muzyczna Piotra Dąbrowskiego oraz kwartet wokalny „The Gingers”.

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Po latach nieobecności do Torunia wrócił letni Festiwal Teatrów Ulicznych. W ciągu wakacji widzowie zobaczyli pięć przedstawień. 26 lipca czeska grupa Bratri v tricku pokazała spektakl "Plovarna". To luźno inspirowane nowelą Vladislava Vančury widowisko z cyrkowymi środkami ekspresji - żonglerką, chodzeniem po linie i akrobacjach w parach. Tajemnice, humor, odwieczna gra między mężczyznami a kobietami, wreszcie walka między mężczyznami o tę jedyną, zapewniły wzruszające widowisko.

29 lipca miasto podpisało z wykonawcą umowę na modernizację przystani AZS. Inwestycja będzie kosztowała 10 mln zł, ale połowę sfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nowa przystań będzie obiektem wielofunkcyjnym, wolnostojącym, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. W części parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieścić się będzie także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą. Druga część budynku będzie trzykondygnacyjna i pomieści biura, zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów oraz salę konferencyjno – szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem.

Wizualizacja nowej przystani AZS

W lipcu powołana została Rada Społeczna ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego w Toruniu. Jej zadaniem jest doradztwo, a celem – ożywienie starówki. Rada Społeczna ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego w Toruniu to gremium konsultacyjno-doradcze przy Prezydencie Miasta Torunia złożone z przedstawicieli środowisk działających na starym mieście: mieszkańców, przedsiębiorców, zarządców nieruchomości, wspomagające prace Zespołu ds. Starówki, zainteresowanych zrównoważonym rozwojem tego obszaru i podniesieniem jego szeroko pojętej atrakcyjności. Głównym zadaniem Rady jest coroczne formułowanie propozycji dotyczących krótko- i długoterminowych mających na celu zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy zespołu staromiejskiego w Toruniu. Zgodnie z Regulaminem Rady Społecznej w jej skład weszło 15 osób.



Najczęściej czytane aktualności

  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Na zdjęciu: walczą szermierze
    Miasto, Sport
    18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.