Kolor w pustce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kolor w pustce

Kultura
Data publikacji: 23 listopada 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Od 28 listopada 2015 r. w Ratuszu Staromiejskim wystawa malarstwa Stanisława Lackowskiego.  Wernisaż w piątek o godz. 17.00.

Stanisław Lackowski - malarz, rysownik, grafik, projektant ekspozycji muzealnych i społecznik zaangażowany we współtworzenie "Solidarności" - uprawia przede wszystkim malarstwo. Na przestrzeni ponad 40 lat twórczej pracy zmieniało ono formę, zawsze jednak artysta rozwiązywał na płótnie zagadnienia przestrzeni i płaszczyzny. Osiągał to poprzez ujmowanie abstrakcyjnych często form w konstelacje „kosmicznych” układów. Kolor odgrywa bardzo istotną rolę w twórczości malarza. Wraz ze światłem wydobywa przy jego pomocy głębię i swego rodzaju nieoczywistość przestrzeni. Jej rozmach widoczny jest w układach form i w umiejscowieniu ich w najczęściej pustej, neutralnej przestrzeni.

Równolegle Lackowski tworzy też rysunek, odznaczający się finezją i wyrafinowaniem oraz kontrastem drobiazgowo opracowanych, zaczerpniętych z natury form z rozległością przestrzeni. Ów kontrast zdaje się być najłatwiej rozpoznawalną cechą twórczości artysty. Równie ważną techniką stosowaną w pracach Lackowskiego jest obecnie grafika komputerowa, w której łączy on delikatność rysunku i zdecydowanie formalno-kolorystyczne malarstwa.

Lackowski jest autorem licznych projektów wystaw muzealnych, m.in. Świat toruńskiego piernika, Z duchami przez wieki, Neolityczny barok – kultura trypolska, Świat pradawnej magii, Użyteczność i artyzm. Brązownictwo u schyłku starożytności, Między techniką a magią, Z dziejów publicznych zbiorów archeologicznych w Toruniu (II nagroda – Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2002), Skarby z kolekcji polskich towarzystw naukowych (III nagroda – Sybilla 2002), Plastyka Torunia 1920–1939, Tajemnice Góry św. Wawrzyńca oraz wystawa stała malarstwa i rzeźby polskiej, toruńskiego rzemiosła i witraży w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Zajmuje się także projektowaniem wydawnictw, plakatów i druków ulotnych.

Poza twórczością artystyczną Stanisław Lackowski jest społecznikiem, który działał przez trzy kadencje we władzach Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Był także członkiem komisji stypendialnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1980 roku, jako długoletni pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, zakładał wraz z kolegami Związek Zawodowy „Solidarność”. Za tę działalność otrzymał w 2000 roku medal XX-lecia „Solidarności”. Został także uhonorowany w 1998 roku Odznaką Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej – Zasłużony Działacz Kultury.

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.