Ulica Stanisława Szymańskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ulica Stanisława Szymańskiego

Miasto
Data publikacji: 28 sierpnia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Jedna z ulic na Bielawach-Grębocinie będzie nosiła imię Stanisława Szymańskiego. 

Wniosek w sprawie nadania imienia Stanisława Szymańskiego jednej z ulic na terenie dawnych zakładów Elana złożyła w 2013 roku Regionalna Agencja Poszanowania Energii w Toruniu. Propozycja nazewnicza została zaopiniowana pozytywnie przez Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Radę Okręgu nr 6 Bielawy-Grębocin.                                  

 

Stanisław Szymański urodził się 25 sierpnia 1943 roku w miejscowości Łuszczyce.
W Toruniu mieszkał od 1945 roku, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. W 1968 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera technologii włókien na Politechnice Łódzkiej, a w 1989 roku tytuł doktora inżyniera nauk technicznych (kierunek budownictwo) na Politechnice Warszawskiej. Był człowiekiem, którego działalność pozostawiła trwałe ślady nie tylko w Toruniu i w naszym regionie, lecz także w Polsce.

Dr inż. Stanisław Szymański w latach 1971 do 1979 nadzorował trzecią co do wielkości budowę w Polsce tj. toruńską „Elanę”, pracując w Zjednoczeniu Przemysłu Włókien Chemicznych „CHEMITEX” w Łodzi jako Zastępca Dyrektora d/s Technicznych Generalnego Realizatora Inwestycji. W okresie tym oddane zostały do produkcji nowe linie technologiczne (m.in. Torlen II, Torlen III) dające zatrudnienie mieszkańcom Torunia
i okolic. Za swoje zaangażowanie w rozbudowę tak ważnej dla miasta inwestycji, jak
też zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie odbudowy zakładu po pożarze uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi (1975 r.).

W latach 1979-1990 jako Zastępca Prezesa, a następnie jako Prezes Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu zainicjował i następnie nadzorował budowę osiedla mieszkaniowego Na Skarpie, a także osiedli w Grudziądzu, Brodnicy i Golubiu Dobrzyniu. Osiedla te, to nie tylko budynki mieszkalne, ale także infrastruktura towarzysząca, jak: obiekty usługowo handlowe, szkoły, baseny, sale gimnastyczne itp.

Za tzw. "eksperyment toruński”, polegający na pełnym (indywidualnym) opomiarowaniu wszystkich mediów (w każdym mieszkaniu dwóch budynków na osiedlu Rubinkowo
i wykazaniu dużych oszczędności w zużyciu mediów) otrzymał w 1998 roku ogólnopolską nagrodę za wybitne zasługi w oszczędzaniu energii. Realizacja tego przedsięwzięcia wykazała, że możliwe jest uzyskanie 20% oszczędności ciepła, 50% oszczędności ciepłej wody i 50% oszczędności zimnej wody. Było to nowatorskie, prekursorskie przedsięwzięcie, wymagające uzyskania zgody na odstępstwo od obowiązujących norm, w tym przekonania decydentów o sensie takiego działania.

Pokłosiem tego eksperymentu, wykazującego jak duże oszczędności mediów można dzięki niemu uzyskać, było Rozporządzenie Ministra Budownictwa z 1990 roku wprowadzające obowiązek stosowania opomiarowania we wszystkich nowobudowanych budynkach mieszkalnych.

W latach 1990-1995, jako niezależny konsultant, Stanisław Szymański zajmował się doradztwem w sprawach wejścia kapitału duńskiego na polski rynek, co zaowocowało wybudowaniem w Grodzisku Mazowieckim fabryki koncernu „Danfoss” i wprowadzeniem jego produktów do naszego kraju.

W 1995 roku Stanisław Szymański wystąpił z inicjatywą i podjął działania na rzecz powołania Regionalnej Agencji Poszanowania Energii w Toruniu. Doceniając te inicjatywę, ówczesny Wojewoda Toruński ustanowił Go pełnomocnikiem ds. powołania Agencji.

Od momentu jej powstania w 1996 r. aż do swej śmierci Stanisław Szymański był jej Wiceprezesem, aktywnie działając do ostatnich dni, mimo choroby z którą walczył przez półtora roku.

Jeszcze w l. 90-tych zainicjował program termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w Toruniu, pozyskując na ten cel środki unijne i rządu duńskiego w wysokości około 1,8 mln. zł. To w ramach tego programu Szpital Miejski w Toruniu, jako jedyny szpital z Europy środkowo – wschodniej skorzystał z tych środków.

Jego wieloletnia współpraca z regionem południowej Jutlandii doprowadziła do zrealizowania programu zarządzania energią w sześciu obiektach w Toruniu, w tym m.in. w Hospicjum Światło i w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym na Rubinkowie.

Z jego inicjatywy rozwinięto współpracę z rządem walońskim w obszarze oszczędności energii w ramach porozumienia pomiędzy rządami Belgii i Polski.

Doprowadził do uczestnictwa naszej Agencji w organizacji FEDARENE, skupiającej wszystkie agencje poszanowania energii Europy zachodniej. Jako członek założyciel Stowarzyszenia Agencji Poszanowania Energii, wprowadził naszą Agencję do tej organizacji.

W 2002 roku opracował projekt ustawy i rozporządzenia wykonawczego w sprawie obowiązku stosowania termomodernizacji we wszystkich obiektach użyteczności publicznej.

Jego wiedzę i doświadczenie wykorzystywały samorządy województwa i gmin naszego regionu. Był On od 2001r. doradcą samorządu województwa kujawsko – pomorskiego w sprawach dotyczących energii. W latach 2001-2002 uczestniczył aktywnie w opracowaniu strategii dla miasta Torunia.

Działalność w obszarze poszanowania energii była jego pasją. Za tę pracę i zaangażowanie został odznaczony i wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko- Pomorskiego.

Życiorys opracował wnioskodawca: Regionalna Agencja Poszanowania Energii w Toruniu.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.