Memoriał przybliża historię siatkówki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Memoriał przybliża historię siatkówki

Sport
Data publikacji: 14 sierpnia 2015
Autor: Łukasz Klimkiewicz

O siatkówce, o historii, o nowej książce, o Memoriale - zapraszamy do lektury rozmowy z Grzegorzem Wagnerem - synem legendarnego Huberta Jerzego Wagnera.

 - Ostatni raz, kiedy męska reprezentacja Polski występowała w Toruniu, był rok 1985
i biało – czerwoni pod wodzą pańskiego taty grali towarzysko z Chinami. Był pan wtedy w Grodzie Kopernika?

 - Wtedy byłem w reprezentacji, ale odpadłem na którymś z kolejnych etapów. Toruń odwiedzałem kilka razy. Bardziej pamiętam to miasto dzięki żeńskiej siatkówce. Miałem akurat rok przerwy w graniu i pomagałem Jurkowi Matlakowi w prowadzeniu ŁKS-u Łódź. Graliśmy wtedy właśnie w Toruniu turniej – m.in. z miejscowymi Budowlanymi.

 - Przechodząc do tegorocznego Memoriału – jak pan ocenia skład turnieju?

 - Co roku skład Memoriału jest bardzo mocny i chyba śmiało można powiedzieć,
 że to obecnie najmocniejszy turniej, jaki jest rozgrywany na świecie. Myślę, że Jurek Mróz (organizator i pomysłodawca Memoriału – red.) nie ma problemu z zaproszeniem drużyn. Wiadomo, że współpracuje przy tym z trenerem naszej reprezentacji. Memoriał od lat stoi
na bardzo wysokim poziomie. Co do tegorocznych uczestników: Francuzi – bardzo dobra obrona i szybka gra. Japończycy – trochę Azji, ale trochę się to zmienia. Kadrę przejął trener pochodzenia japońskiego, ale wychowany w Stanach Zjednoczonych. Od kilku miesięcy widać już u nich elementy siatkówki amerykańskiej. Iran z kolei to – poza Polską – zespół, którego gra bardzo mi odpowiada. Myślę, że ten zespół zadomowi się w czołówce światowej na lata, bo ma naprawdę fajnych zawodników. Reasumując – myślę, że poziom i emocje –gwarantowane.

 - Co do idei Memoriału – myśli pan, że turniej pomaga utrwalić w umysłach najmłodszych kibiców postać pańskiego taty? Dla nich to jednak bardzo odległa historia…

- Tak naprawdę historia jest w rękach wychowawców: trenerów i nauczycieli. I to ich rola, aby tych najmłodszych tego uczyć. Do tego dochodzi internet, który powoduje natłok informacji, o których szybko się zapomina. Ale myślę, że Memoriał jest właśnie po to, aby przybliżyć młodym ludziom historię siatkówki. Dla mnie to podwójnie ważne, bo raz,
że chodzi o ojca, ale dwa – to był polski trener. A obecnie polskich trenerów trochę się nie docenia. Trochę na własne życzenie, ale też nie jest tak, że my niczego nie potrafimy.
W końcu obecnych reprezentantów wychowali nie Włosi, ale polscy trenerzy.

 - Zaryzykuję karkołomne porównanie Huberta Jerzego Wagnera do Stephane'a Antigi. Obaj objęli reprezentację tuż po zakończeniu kariery i obaj od razu zdobyli mistrzostwo Świata. Spotkał się pan z podobnymi porównaniami?

 - To są trochę inne czasy. Inna sprawa, że Stephane jest starszy od mojego ojca, kiedy obejmował kadrę. Pewnie, że są punkty wspólne, ale ojciec się do tego zawodu długo przygotowywał. Nie wiem, jak było u Stephane'a. On swoją szansę wykorzystał i udowadnia, że to był dobry wybór. Do tego tworzą z Philippe Blainem znakomity duet. Oby tak dalej! Myślę, że teraz będzie trudniej i zobaczymy, jak nasi siatkarze wypadną na Igrzyskach Olimpijskich. Wtedy będzie łatwiej o porównania.

 - Na koniec zapytam o książkę, z którą pojawi się pan przy siatkarskim muzeum
w Arenie Toruń. „Kat” to biografia Huberta Jerzego Wagnera. Czego kibice się z niej dowiedzą?

- Ja myślę, że prawdy. Pisząc tę książkę z Krzyśkiem Mecnerem założyliśmy, że piszemy tylko prawdę. Zresztą tak zostałem przez rodziców wychowany, żeby mówić prawdę. To nie jest słodka laurka, ale pokazanie ile kosztowało nas to wszystko. To poświęcenie i tego konsekwencje. Są ciekawostki, jest realizm. Ciężko mi się wypowiadać o swojej książce,
ale podobno fajnie się czyta. Mam nadzieję, że przy okazji Memoriału i obecności zawodników ze Złotej Drużyny, uda nam się wspólnie spotkać z czytelnikami. Będzie okazja, żeby przekazać tamtą atmosferę. Oczywiście przy stoisku też będę obecny, więc można przyjść, dopytać – zapraszam serdecznie!

 Rozmawiał Maciej Świniarski – rzecznik prasowy Memoriału.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Miasto
    Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.