Mieszkańcy wybrali projekty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Mieszkańcy wybrali projekty

Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 24 lipca 2015
Autor: Małgorzata Litwin
Konferencja prasowa w UMT

Tereny rekreacyjne, place zabaw, drogi, oświetlenie – na takie projekty głosowali najczęściej mieszkańcy Torunia w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Wybrane zostały 53 projekty spośród 119 poddanych pod głosowanie.

- To już trzecia, pełna edycja budżetu partycypacyjnego Torunia. Jak widać ta forma współuczestniczenia w życiu miasta i wpływania na kształt budżetu zyskała akceptację torunian mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mieszkańcy zadecydowali o sposobie rozdysponowania kwoty 6,6 mln zł, a naszym zadaniem jest teraz przygotowanie i realizacja wskazanych projektów.

Podobnie jak w poprzednich latach projekty zgromadzone były na 14 listach: trzynaście z nich to listy lokalne (osiedlowe), a czternastą listę stanowiły projekty ogólnomiejskie.

Łączenie głosowało 27 925 osób - to nieco więcej niż w roku ubiegłym (o 644 osoby). 63,7% z nich głosowało na kartach papierowych, pozostałe 36,3% przez Internet. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się udział głosowania elektronicznego (o ponad 3 pkt procentowe), ale ciągle jeszcze przewaga tradycyjnej formy głosowania - na papierze - jest bardzo wyraźna.

Wszystkich kart do głosowania wpłynęło do urzędu ponad 41,6 tys. Kart nieważnych było ok. 9% - to wynik lepszy niż przed rokiem. Najczęstsze przyczyny nieważności głosów to błędy w numerze PESEL, brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, podwójne głosowanie (papier i Internet).

Ostatecznie wszystkich głosów ważnych było 76 655. To więcej niż przed rokiem o ponad 6 tysięcy i oznacza to, że tym razem mieszkańcy wpisywali na karty średnio większą ilość projektów - nieco ponad 2 projekty na kartę (z trzech możliwych).

- Torunianie wybrali 53 projekty do realizacji w roku 2016 - to jest dokładnie tyle samo, co w roku bieżącymmówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.Najwięcej, bo aż 8 zadań zostanie zrealizowanych w Czerniewicach. Co ciekawe na tym osiedlu, a także w Kaszczorku, łączna wartość projektów znajdujących się na listach nie przekraczała dostępnej puli środków, a więc było pewne, że wszystkie z nich zostaną wybrane do realizacji.

Na drugim miejscu pod względem liczby wybranych projektów znajduje się Jakubskie-Mokre (7 zadań), a dalej dwa osiedla z 5 zadaniami: Bydgoskie, Rubinkowo i lista ogólnomiejska - także z 5 projektami. Natomiast najmniej projektów - bo tylko po jednym - wybrano na Stawkach i w okręgu Staromiejskie. W obydwu przypadkach te zwycięskie projekty skonsumowały całe pule dostępnych środków.

Jeżeli chodzi o rodzaje wybranych projektów to najwięcej, bo aż 57% to zadania z zakresu sportu i rekreacji: osiedlowe parki sportowe, przestrzenie rekreacyjne, siłownie, boiska, place zabaw i placyki edukacyjne, alejki spacerowe czy ławki. Na drugim miejscu (17%) znalazły się tematy drogowe.

Wyodrębniamy też grupę działań o charakterze integrującym lokalne społeczności - festyny czy świetlice osiedlowe. W grupie inne znalazły się m.in. murale o tematyce patriotycznej i ekologicznej czy monitoring osiedlowy.

Podobnie kwotowo: przoduje sport i rekreacja - to aż 66% kwoty przeznaczonej na finansowanie budżetu partycypacyjnego w roku 2016.

Spośród głosujących najwięcej osób było w grupie wiekowej 45-64 lata (prawie 28%). Potem 25-34 lata (24,6%) oraz 35-44 (20,5%). Wiek studencki to ok. 10% uczestników głosowania.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.