Festiwal Teatrów Ulicznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Teatrów Ulicznych

Po latach nieobecności do Torunia wrócił letni Festiwal Teatrów Ulicznych. W ciągu wakacji widzowie zobaczą pięć przedstawień.

W ostatnich latach toruńska publiczność miała okazję zobaczyć wspaniałe teatry uliczne z różnych zakątków Europy w formie pojedynczych prezentacji. Co roku w czerwcu, niezależnie od pogody, gromadziły one tłumy widzów. W 2012 r. w „Maudits Sonnants” grupy Transe Express, zaś w 2013 r. w „Envolée Chromatique” oglądaliśmy podniebne akrobacje z muzyką na żywo, rok temu zmagania ludzi z gigantyczną maszyną w „Basculoscopii” zaprezentowała grupa Pipototal.

- Duże zainteresowanie widzów tą formą sztuki skłoniło nas do rozszerzenia formuły prezentowania spektakli plenerowych. Toruń zyska w ten sposób nowy festiwal – mówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.

„C'era una volta” włoskiej grupy Ondadurto Teatro

Pierwszą, niezwykle ciekawą odsłonę festiwal miał 26 i 27 czerwca o godz. 22.00. Dwukrotnie na placu przed Halą Sportowo-Widowiskową zaprezentowali się włoscy artyści z Ondadurto Teatro w przedstawieniu „C'era una volta”. Połączyli oni taniec, akrobację i tekst z muzyką na żywo, technologią i ruchomą scenografią. Twórczo przeobrażając baśnie i legendy, w ironiczny sposób odnieśli się do rzeczywistości.

Pozostałe spektakle odbywać się będą na starówce. Na kolejny Toruńska Agenda Kulturalna zaprosi w niedzielę, 26 lipca. Tym razem zobaczymy naszych południowych sąsiadów. Czeski zespół Bratri v Tricku w przedstawieniu „Plavorna” wykorzysta sztuczki cyrkowe, takie jak żonglerka, chodzenie po linie i akrobacje w parach. Jak to u Czechów bywa, poetycki nastrój łączyć się będzie z licznymi elementami humorystycznymi. "Plovarna" to luźno inspirowane nowelą Vladislava Vančury widowisko - tajemnice, humor, odwieczna gra między mężczyznami a kobietami, wreszcie walka o tę jedyną. Grupa Bratři v tricku została założona w 2009 roku, gdy Kristýna Vlčková dołączyła do duetu The Trick Brothers. Przez wiele lat artyści występowali na prestiżowych festiwalach europejskich. Tym razem ta wyjątkowa grupa zaprezentuje się przed toruńską publicznością.

 Bratri v Tricku w przedstawieniu „Plavorna” w Toruniu

Dwukrotnie 8 sierpnia zaprezentuje się znany w Toruniu gdański Teatr Pinezka. To grupa z ogromnym stażem, działa bowiem od 35 lat. Przez ten czas artyści przejechali ze swoimi spektaklami niemal cały świat i zdobyli mnóstwo nagród. Po Pinezce możemy oczekiwać cyrkowej clownady, szczudeł, akrobacji, żonglerki, a także tańca, masek, marionetek i interakcji z publicznością. W wykonaniu gdańszczan zobaczymy dwa przedstawienia: „Marionetarium Klauna Pinezki” oraz „Stary Klaun i morze”. „Teatr uliczny jest dla ludzi w każdym wieku. W każdym z nas jest dziecko, my staramy się przywołać świat dzieciństwa, chwile radości” – mówił w wywiadzie dla kultura.trojmiasto.pl szef teatru Przemysław Grządziela.

Na zakończenie cyklu 21 sierpnia spotkamy się ze stołecznym Teatrem Pijana Sypialnia. „Wsłuchujemy się w gwar miasta, rozmowy ludzi w pociągach, programy telewizyjne i to wszystko przenosimy na scenę. Bawimy się formą i konwencjami, ponieważ chcemy tworzyć spektakle, które są jak drzwi do innego, jeszcze nieodkrytego świata. Przecież warto kochać życie! Po prostu” – piszą o sobie twórcy. Radością życia zarażać będą publiczność w spektaklu „Wodewil Warszawski”, w którym zabiorą nas w sentymentalną podróż do przedwojennej stolicy, choć nie zabraknie także licznych odniesień do współczesności. Będzie mnóstwo piosenek i spora dawka humoru. „To opowieść miła dla ucha, która przywołuje wyjątkowy klimat Warszawy. Spektakl prosty, lecz czarujący i magiczny” – pisano na kochamteatr.info.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Na zdjęciu tytułowym: Fragment toruńskiego spektaklu Teatru Pinezka, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.