Naukowa Petarda w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Naukowa Petarda w Młynie Wiedzy

Miasto
Data publikacji: 27 maja 2015
Autor: Sylwia Derengowska
Naukowa Petarda w Młynie Wiedzy

Blisko dwadzieścia popularno-naukowych atrakcji przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach pikniku z okazji Dnia Dziecka. W pierwszy weekend czerwca na parkingu przed Młynem Wiedzy powstanie naukowe miasteczko namiotowe.

„Naukowa Petarda” pod takim hasłem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza mieszkańców Torunia i regionu do zabawy nauką. – Chcemy pokazać, że przez zabawę można rozbudzić i pobudzać w dzieciach pasję do zadawania pytań i odkrywaniawyjaśnia Marcin Centkowski z Młyna Wiedzy.Zachęcamy całe rodziny do spędzenia czasu na naszym pikniku. Wiemy, że rodzice są wspaniałymi przewodnikami po świecie nauki, a dla nich też przygotowaliśmy kilka atrakcji

Na początek: nowa wystawa dla dzieci

Trzydniowy piknik popularno-naukowy rozpocznie się od udostępnienia (5 czerwca) nowej wystawy dla dzieci „przeŻYCIE”. Ekspozycja to przyjazna przestrzeń dla dzieci od 2 do 10 lat. To w niej najmłodsi będą mieli okazję do kreatywnej zabawy i przygody. Na wystawie prezentowane są stanowiska o treści przyrodniczej (ul, staw), przygodowej (domek na drzewie należący do podróżnika) i fizycznej  (tor, równoważnie). Część stanowisk służy, przede wszystkim, zabawie (wyrzutnia, tunele, labirynt, łamigłówki), rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.

Piątkowe popołudnie upłynie na zabawie w budowanie telegrafu akustycznego, tworzeniu gigantycznych baniek mydlanych oraz Atomowym Bubble Soccer. Piknik rozpocznie się o godz. 15:00, a o godz. 17:00 na scenie wystąpi zespół ARKA NOEGO.

Naukowy odlot

W sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na piknik od godz. 11:00. Każdego dnia do godz. 17:00 będzie można bawić się nauką na kilkunastu stanowiskach. Oprócz aktywności przygotowanych przez centrum nauki, będzie można spotkać się z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Kazimierza

Wielkiego w Bydgoszczy, a także z przedstawicielami Polskiej Akcji Humanitarnej, która przygotowała gry związane z kampanią wodną prowadzoną przez organizację.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało zajęcia poświęcone thinkeringowi, kreatywnemu tworzeniu konstrukcji z wykorzystaniem elementów z pracowni dla dzieci „przeBUDOWA” oraz doświadczeniom fizycznym i chemicznych. Na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędzie się pokaz „Atomowy Bubble Soccer”. Uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w żywym eksperymencie. Oczywiście nie zabraknie gigantycznych baniek mydlanych.

Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotowali pokaz rowerów poziomych oraz animacje dla dzieci. – Na stanowisku uczelni rodzice będą mogli porozmawiać z psychologiem dziecięcym, który podpowie jak stymulować i wspierać twórcze myślenie oraz wyobraźnię u dziecimówi Marcin Centkowski.

Dyskalkulia, fizyczna POZA i wnętrze człowieka

Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UMK przygotował warsztaty, podczas których będzie można zajrzeć do wnętrza ciała, poznać narządy, a także dowiedzieć się z czego są zbudowane. Dorośli będą mogli zmierzyć składa swojego ciała. Specjalne urządzenie pozwali określić zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, a także stopień otłuszczenia brzusznego.

Naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej przygotowali zajęcia pod hasłem „POZA”, czyli Polski Optyczny Zegar Atomowy. Na ich stanowisku będzie można, m.in. porównać dokładność zegara mechanicznego, kwarcowego, atomowego i optycznego. Będzie również dostępne wahadło o zmiennej długości.

Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK swoje stanowisko dedykuje dyskalkulii. – Jest to zaburzenie o podłożu genetycznym, powodującym trudności w nabywaniu zdolności arytmetycznych – wyjaśnia Marcin Centkowski. W strefie ICNT będzie można zagrać w grę „Kalkulilo”, która stanowi trening poznawczy do wczesnej interwencji i wspomagania dzieci z problemami w nabywaniu arytmetyki.

Do dyspozycji uczestników pikniku będzie trenażer lotniczy i symulator lotu myśliwcem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia piknikowe i koncert jest bezpłatny.

Patronat medialny nad piknikiem popularno-naukowym objęło radio ZET GOLD 92,8.

Informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: htt://mlynwiedzy.org.pl oraz na stronie w serwisie społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/events/789123464489137/

PROGRAM PIKNIKU POPULARNO-NAUKOWEGO „NAUKOWA PETARDA”

5 czerwca

godz. 11:00 – otwarcie wystawy dla dzieci „przeŻYCIE” 

godz. 15:00-17:00 – popularno-naukowe aktywności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy:

  • budowanie telegrafu akustycznego;
  • gigantyczne bańki mydlane;
  • Atomowy Bubble Soccer (na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży)

godz. 17:00-18:30 – koncert zespołu ARKA NOEGO

6-7 czerwca

Piknik popularno-naukowy odbywa się w godz. 11:00-17:00. Na uczestników czekają różnorodne atrakcje przygotowane przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Partnerów:

  1. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK:
  • „Maszyneria ludzkiego ciała”: na stanowisku uczestnicy przeniosą się w głąb ludzkiego ciała. Zobaczą jak wygląda organizm człowieka w środku, jak wyglądają i gdzie znajdują się najważniejsze narządy;
  • „Człowiek od podszewki”: uczestnicy będą mogli zapoznać się z budową i działaniem  ludzkiego oka, ucha oraz mózgu. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją wysokość ciała za pomocą wzrostomierza. Atrakcją przewidzianą dla osób dorosłych będzie ponadto pomiar składu ciała analizatorem impedancji bioelektrycznej. Urządzenie pozwala na  określenie m.in. zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej, mięśniowej, całkowitej wody organizmu a także stopnia otłuszczenia brzusznego. Dostępne będą także inne instrumenty pomiarowe wykorzystywane w antropologii fizycznej: cyrkiel kabłąkowy, fałdomierz, skala do określania barwy tęczówki i włosów.
  1. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK – POZA (Polski Optyczny Zegar Atomowy):
  • Stoper: próba zatrzymania stopera dokładnie po np. 15 sekundach;
  • dokładność częstości: porównanie dokładności zegara mechanicznego, kwarcowego, atomowego i optycznego;
  • sam dopasuj częstotliwość do zadanego wzorca (wahadło o zmiennej długości).
  1. Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK:
  • wykład o dyskalkulii: dyskalkulia jest zaburzeniem o podłożu genetycznym, powodującym trudności w nabywaniu zdolności arytmetycznych przy równoczesnym prawidłowym rozwoju intelektualnym. Wyniki analizy częstości występowania dyskalkulii w różnych krajach pokazują, że z problemem zmaga się od 3 do 10% dzieci;
  • trening poznawczy Kalkulilo: gra „Kalkulilo” to trening poznawczy do wczesnej interwencji i wspomagania dzieci z problemami  w nabywaniu arytmetyki w postaci gry zręcznościowej. Mechanika gry oparta jest na relacji liczbowo-przestrzennej (SNA) oraz analogicznej relacji dźwiękowo-przestrzennej, czyli rzutowaniu wysokości dźwięku na mentalną reprezentację przestrzenni. Gra polega na sterowaniu statkiem kosmicznym w taki sposób, aby omijać przeszkody.
  1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
  • pokaz rowerów poziomych: podczas pikniku będzie można sprawdzić swoje umiejętności jazdy na rowerze poziomym, poznać tajniki budowy takich rowerów. Spotkanie to będzie też okazją na bezpośrednią rozmowę z konstruktorem i poznać pasję tworzenia;
  • animacje dla dzieci: chusta animacyjna, zabierze  wszystkich  uczestników  warsztatów w świat kolorów tęczy i zabaw ruchowych. Zabawy z chustą ułatwią wspólne spotkanie, poznanie się, nazywanie emocji i pokazanie innym dobrego humoru; 
  • spotkanie z psychologiem dziecięcym: piknik to wyjątkowa okazja do spotkania i porozmawiania z doświadczonym psychologiem dziecięcym. Dr Małgorzata Wójtowicz-Dacka posiada duże doświadczenie naukowe oraz terapeutyczne. Pomoże rodzicom poznać procesy emocjonalne dzieci i podpowie w jaki sposób stymulować i wspierać twórcze myślenie oraz wyobraźnię.
  1. Polska Akcja Humanitarna:
  • gra „Wodne statki”: interaktywna gra polegającą na poszukiwaniu na planszy ukrytej studni, bazującej na popularnej grze w statki. Uczestnicy, aby mieć możliwość odsłonięcia pól na planszy, muszą wykazać się wiedzą z tematyki wodnej;
  • puzzle „Gdzie jest woda?”: składające się ze 50 elementów puzzle prezentują mapę świata z oznaczeniem zasobów wodnych na globie;
  • gra labirynt „Znajdź drogę do studni”.
  1. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy:
  • thinkering;
  • [re]konstrukcja: kreatywne tworzenie konstrukcji z wykorzystaniem klocków z pracowni kreatywnej dla dzieci „przeBUDOWA”;
  • gigantyczne bańki mydlane;
  • Atomowy Bubble Soccer (na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży);
  • pokaz naukowy towarzyszący Atomowemu Bubble Soccer;
  • doświadczenia i eksperymenty chemiczne i fizyczne.

Przez cały czas trwania pikniku popularno-naukowego „NAUKOWA PETARDA” dla uczestników będzie dostępny trenażer lotów i symulator myśliwca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia piknikowe i koncert ARKI NOEGO jest bezpłatny.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.