Kładka prawie gotowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kładka prawie gotowa

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 26 maja 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego, podwyższenie średniej prędkości tramwajów czy dostosowanie komunikacji tramwajowej do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych – dzięki projektowi BiT City w Toruniu pojawia się nowa jakość podróżowania komunikacją zbiorową.

Trwają prace przy przebudowie torowiska na linii średnicowej od Alei Solidarności do węzła przesiadkowego Toruń Miasto, budowie węzła przesiadkowego i zagospodarowaniu okolic dworca PKP Toruń Miasto. Przy skrzyżowaniu z ul. Prostą układana jest ostatnia warstwa asfaltu. Ulica jest już w pełni oświetlona przez nowe słupy oświetleniowo-trakcyjne ze stylowymi lampami.

Z kolei na ulicy Szumana, placu św. Katarzyny i ulicy Warszawskiej prowadzone są roboty torowe
i drogowe. Ułożony został już niemal cały odcinek obu torów tramwajowych. Do kompletu brakuje jedynie fragmentów, na których dotychczas zamontowane były tzw. przewiązki torowe, zapewniające wahadłowy ruch tramwajów na odcinku przebiegającym przez plac budowy oraz torowiska na skrzyżowaniu Bulwaru Filadelfijskiego, Traugutta i Warszawskiej. Wykonywana jest nowa nawierzchnia bitumiczna północnej jezdni i chodniki. Powstaje także drugi z przystanków wiedeńskich na placu św. Katarzyny, a na ulicach zaczynają pojawiać się nowe lampy. Roboty wzdłuż linii tramwajowej powinny zakończyć się w czerwcu br.

Tymczasem na ulicy Traugutta prawie gotowa jest już kładka dla pieszych. Konstrukcja stalowa ze schodami i szybami windowymi waży blisko 83 tys. kg. Obecnie na kładce odbywa się montaż barierek oraz zadaszeń, a także układanie nowej nawierzchni. Powierzchnia zadaszeń kładki i schodów wynosi aż 300 m2, a chodnika 144 m2. Podczas budowy wylano blisko 190 m3 betonu. Trwa montaż szybów windowych.

W pobliżu nowej kładki powstaną nowe perony tramwajowe mówi prezes MZK w Toruniu Sp. z o. o. Janusz Szymański.Obiekty zostaną wyposażone w obszerne wiaty, ławki oraz tablice informacji pasażerskiej. Pasażerowie będą mogli wygodnie i bezpiecznie przesiadać się, a co za tym idzie - swobodnie korzystać zarówno z transportu tramwajowego, jak i kolejowego.

Sporo dzieje się również na placu 18 Stycznia, przed budynkiem Dworca Toruń Miasto. Teren został pokryty nową nawierzchnią z kostki brukowej. Między placem przy dworcu a ulicą Traugutta powstaje odmieniony skwer, na którym ponownie, po dyslokacji, stanął Pomnik kolejarzy – ofiar faszyzmu. Tuż obok będzie zlokalizowana stylowa fontanna i zorganizowane miejsce do odpoczynku. Elementy te połączy nowa ścieżka spacerowa z ławkami. Całości dopełni odpowiednio dobrana zieleń. Nad rewitalizacją placu czuwa Miejski Konserwator Zabytków.

Ostatnim etapem będzie zaaranżowanie ulicy Skrzyńskiego łączącej plac 18 Stycznia
z placem Pokoju Toruńskiego. Powstaną nowe ciągi dla pieszych, ścieżka rowerowa, a także miejsca parkingowe dla kierowców, którzy będą chcieli przesiąść się na pociąg. Wybudowany zostanie również zadaszony parking dla rowerzystów. Plac 18 Stycznia oraz ulica Skrzyńskiego zostaną oświetlone przez stylowe latarnie uliczne oraz objęte monitoringiem miejskim.

Przebudowa torowiska na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto do alei Solidarności oraz budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto są częścią projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zakłada dodatkowo m.in. modernizację pętli tramwajowej Motoarena, modernizację systemu zasilania trakcji, zakup nowego taboru tramwajowego oraz rewitalizację dworca kolejowego Toruń Główny.

Przy przebudowie torowiska na linii średnicowej od Alei Solidarności do węzła przesiadkowego Toruń Miasto, budowie węzła przesiadkowego i zagospodarowaniu okolic dworca PKP Toruń Miasto zużyto dotąd:

– 4100 m2 kostki kamiennej,

– 5907 ton masy asfaltowej,

– 2625 m pojedynczego toru,

– 5304 m wbudowanych szyn (waga wbudowanych szyn to 318 240 kg)

– 2300 mbetonu,

– 76 słupów trakcyjno-oświetleniowych,

– 3000 m drutu jezdnego,

– 2700 m światłowodów.

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.