Cenny zbiór książek dla UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Cenny zbiór książek dla UMK

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Część księgozbioru prof. Jacka Staszewskiego, zmarłego w 2013 r. wybitnego toruńskiego historyka, trafiła do Biblioteki Uniwersyteckiej UMK.

Decyzję o przekazaniu uczelni części książek i starodruków z prywatnego księgozbioru Profesora podjęła jego żona Danuta Staszewska. Oficjalne przyjęcie daru przez władze UMK nastąpiło 7 maja 2015 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej na Bielanach, podczas spotkania darczyni z rektorem UMK prof. Andrzejem Tretynem i prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

Z inicjatywy prezydenta wszystkie książki, z wyłączeniem starodruków, zostały opatrzone ekslibrisem Profesora. Księgozbiór historyka trafił do gabinetu dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej dr Krzysztofa Nierzwickiego.

Danuta Staszewska i przekazane przez nią zbiory męża

Profesor Jacek Staszewski był pracownikiem Wydziału Nauk Historycznych UMK, wybitnym znawcą epoki saskiej. Urodził się w 1933 r. w Płocku. W 1955 r. ukończył studia historyczne na UMK. Był uczniem prof. Witolda Łukaszewicza, pod którego kierunkiem napisał pracę magisterską i doktorską (obronioną w 1963 r.). Habilitację uzyskał w roku 1971, a tytuł naukowy profesora w 1989 r.

Pracę na UMK rozpoczął tuż po studiach, z toruńskim uniwersytetem związany był do 2006 r. Pełnił funkcje prodziekana Wydziału Humanistycznego (1972–1975) i dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki (1978–1980). Kierował Zakładem Historii Powszechnej i Polski XVI-XVIII w., a później Zakładem Historii Nowożytnej w Instytucie Historii i Archiwistyki.
Był jednym z najwybitniejszych znawców epoki saskiej, biografem Augusta II Mocnego i Augusta III. Powszechnie uważa się, że to właśnie prace Profesora zmieniły niekorzystny wizerunek tamtych czasów w Polsce, dowodząc, że panowanie Wettynów na naszym tronie było czasem odrodzenia życia kulturalnego i intelektualnego. Profesor był jednym z założycieli Towarzystwa Polska–Saksonia. W latach 1991–1997 był prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jacek Staszewski mocno angażował się także w życie społeczne Torunia. Był jednym z założycieli Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, członkiem i przewodniczącym Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia oraz członkiem Rady Naukowej Muzeum Okręgowego. W 2003 r. otrzymał Honorowy Medal "Thorunium".

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Miasto
    Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
    Miasto
    Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Ambasador Finlandii w UMT
    Miasto
    Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
  • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
  • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.