Polityka klimatyczna UE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Polityka klimatyczna UE

Miasto
Data publikacji: 24 marca 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

W gimnazjum nr 28 w Toruniu odbędą się warsztaty ekologiczne w formie debaty uczniowskiej poświęconej „Polityce klimatycznej Unii Europejskiej”.

Debata odbędzie się w 31 marca 2015r. w godzinach 10.00–12.00 w hali Zespołu Szkół nr 28 w Toruniu, ul. Przy Skarpie 13. Spotkanie odbędzie się w ramach programu PL04 „Oszczędzanie i promowanie odnawialnych źródeł energii” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w związku z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej na terenie miasta Torunia.

Temat główny debaty: Polityka Klimatyczna UE. Poszczególne zagadnienia merytoryczne poddane debacie:
1. „Zielona waluta”, czyli system ulg, promocji i innych korzyści za aktywne działania krajów członkowskich UE na rzecz ochrony środowiska:

  • stosowanie nowoczesnych technologii w budownictwie mieszkaniowym
  •  korzystanie z transportu publicznego, rowerów
  •  promowanie „zielonej infrastruktury”, czyli kanałów burzowych, ogrodów stawiających na bioróżnorodność czy poprawę jakości powietrza, rośliny przyciągające owady (w zamian obniżenie podatków od gruntów, nieruchomości)
  •  zmniejszanie zużycia energii
  •  redukcję emisji gazów cieplarnianych (systemem „zielonej waluty” już obowiązującym w UE jest Europejski System Handlu Emisjami EU ETS, mający na celu motywowanie przemysłu do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych)
  • kupowanie żywności ekologicznej (wprowadzenie zmian w tym sektorze, gdyż na razie jest ona zbyt droga, słabo promowana, mało widoczna i daje tylko świadomość konsumencką, Anie konkretne korzyści; propozycja dla producentów żywności ekologicznej to obniżenie podatków)

2. WWF szacuje „stopień przepalenia ziemi” – szacuje wielkość zużycia zasobów naturalnych, których pulę przeznaczoną na br. zużyliśmy do sierpnia; gospodarka cyrkulacyjna; nie tylko konieczność segregowania odpadów, ale wprowadzenie opłat za ilość odpadów; nie tylko oszczędzanie na mediach, ale też problem marnotrawstwa żywności
3. Sami nie jesteśmy w stanie dużo zdziałać bez wsparcia finansowego UE, ale jednocześnie to zobowiązuje – dotacje unijne
4. Kisielice – gmina w woj. warmińsko-mazurskim z największą „farmą wiatrową” liczącą aż 58 turbin wiatrowych, z biogazownią i kotłownią na siano – gmina w Polsce samowystarczalna pod względem energetycznym, ale blokowana brakiem odpowiednich ustaw
5. Protokół z Kioto
6. KE w styczniu br. zaproponowała redukcję emisji CO2 do poziomu 40% w stosunku do roku 1990 oraz 27% udział źródeł odnawialnych (OZE) i reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 :
 w ramach pakietu klimatycznego Polska do 2020r. ma część darmowych pozwoleń do emisji CO2 dla elektroenergetyki, ale ilość ta się zmniejsza i w 2020 r. wyczerpie się; nowe rozstrzygnięcia
 odnawialne źródła energii są nieekonomiczne, więc są zagrożeniem dla cen zakupu energii
 KE planuje „backloading”, czyli zmianę reguł w trakcie w handlu uprawnieniami do emisji CO2 (wzrost cen z 5 euro do 20-40 euro); system/dyrektywa ETS – podniesienie cen uprawnień do emisji CO2 ma na celu zastąpienie węgla w energetyce m.in. mniej ekonomicznymi odnawialnymi źródłami energii (produkcja prądu z węgla będzie mniej opłacalna i ceny prądu wzrosną; nastąpią większe wydatki na OZE (udział źródeł odnawialnych) i droższy import gazu z Rosji lub dostaw LNG; nastąpi bankructwo polskich kopalń i przemysłu węglowego)
7. Trudna sytuacja energetyczna w Wielkiej Brytanii (Bułgarii, na Węgrzech): sprywatyzowanie sektora energetycznego spowodowało ogromny wzrost cen w przemyśle i gospodarstwach domowych na rzecz koncernów energetycznych: m.in. francuskiego EDF i niemieckiego RWE czy E.ON; konsekwencją tego jest zjawisko ubóstwa energetycznego, czyli konieczność przeznaczania powyżej 10% dochodów gospodarstwa domowego na opłaty za energię elektryczną: Polsce od 2016 roku grozi ujemny bilans mocy, czemu „sprzyjają” rozbieżności między koncernem PGNiG a udziałowcami skarbu państwa w sprawie rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu – udziałowcy koncernu nie przewidują korzyści finansowych, więc wstrzymują rozbudowę, która ma znaczenie strategiczne w zbilansowaniu mocy energetycznych od roku 2016 w naszym kraju (kryzys gospodarczy opóźnił skutecznie zbliżający się, w naszym kraju również, kryzys energetyczny).

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Miasto
    W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Na Stawkach trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
  • W sobotę 18 maja 2024 r. na toruńskim stadionie przy ul. Bema odbędą się 21. Mistrzostwa Polski Masters w Rzutach Nietypowych.
  • W dniu 22 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy prawa, które przewidują automatyczne wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Dotyczy to pojazdów zarejestrowanych przed dniem 14...
  • W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”.
  • 13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • 982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.