Więcej stacji rowerowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Więcej stacji rowerowych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 stycznia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Miasto chce w tym roku rozbudować system Toruńskiego Roweru Miejskiego o kolejne stacje.

- Obecnie mamy w Toruniu 13 stacji i 130 rowerów Toruńskiego Roweru Miejskiego. Ponad 4500 użytkowników i 42 tysiące wypożyczeń w pierwszym roku funkcjonowania systemu to statystyka, która mówi sama za siebie. Dlatego będziemy budować kolejne stacje - zapowiada Jarosław Więckowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

Program funkcjonalno-użytkowy Toruńskiego Roweru Miejskiego przewidywał docelowo powstanie 26 stacji. Miejsce ich lokalizacji zaproponowali specjaliści, kierując się funkcjonalnością, spójnością i opłacalnością systemu. Ale to mieszkańcy Torunia w przeprowadzonych w 2013 r. konsultacjach społecznych zadecydowali w głosowaniu, które powstaną jako pierwsze.

I tak w 2014 roku uruchomiono 13 stacji rowerowych na następujących punktach: Rynek Staromiejski, plac. św. Katarzyny, plac Rapackiego, Bulwar Filadelfijski - Brama Klasztorna, ul. Szosa Chełmińska - targowisko miejskie, ul. Gagarina - Biblioteka UMK, ul. Broniewskiego – Tesco, ul. Gen. J. Hallera – basen, ul. Szosa Chełmińska - Polo Market, PKP Toruń Główny, ul. Dziewulskiego - Komisariat Policji, ul. Konstytucji 3 Maja - Pawilon Maciej, ul. Dąbrowskiego- dworzec autobusowy.

W 2015 roku kolejnych 6 stacji powstanie w lokalizacjach: 

1. Kościuszki - Świętopełka
2. Dworzec PKP Toruń Wschodni
3. ul. Bażyńskich - w sąsiedztwie basenu
4. Barbarka
5. ul. Bema - w sąsiedztwie Tor-Toru
6. Podmurna - Urząd Miasta

Zobacz, jak mieszkańcy głosowali w konsultacjach na lokalizacje stacji rowerowych

Szacunkowy koszt jednego punktu to 76 tys. zł. W ramach zarezerwowanej na 2015 r. kwoty 455 tys. zł miasto wybuduje więc 6 stacji. Kolejnych 6 ma powstać w systemie patronackim. Prowadzone są rozmowy z firmami, które w porozumieniu z gminą mogłyby sfinansować kolejne wypożyczalnie w zamian za możliwość reklamowania się na nich. Jeśli to się uda, w 2015 r. mogłoby powstać łącznie 12 nowych stacji. Pierwsze z nich mają ruszyć już w kwietniu br.

- Do rozwiązania pozostaje kwestia stacji najbardziej obciążonych - dodaje prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ubiegły sezon pokazał, że w czterech lokalizacjach: plac Rapackiego, Rynek Staromiejski, ul. Broniewskiego/Reja czy Biblioteka Akademicka UMK rotacja jest największa i czasem jest problem z odstawieniem roweru. Dlatego będziemy rozmawiać z operatorem o zamontowaniu na tych stacjach dodatkowych stojaków, by nie było sytuacji, że użytkownik musi jechać do kolejnej stacji, by oddać rower.

Rowery miejskie można wypożyczać w Toruniu od 1 marca do listopada. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu.

Czy 26 stacji wyczerpie potrzeby i oczekiwania mieszkańców? - Oczywiście przewidujemy możliwość dalszej rozbudowy Toruńskiego Roweru Miejskiego, ale będzie to zależało od ilości użytkowników i funkcjonowania systemu w kolejnych latach – mówi Jarosław Więckowski.

Rowerem po Toruniu - szybko, zdrowo, ekologicznie

Jak korzystać z Toruńskiego Roweru Miejskiego?

  • Zarejestruj się na www.trm24.pl
  • Opłać usługę
  • Podejdź do panelu i uruchom stację zielonym przyciskiem
  • Wybierz WYPOŻYCZENIE na panelu sterującym
  • Wprowadź ID, wprowadź PIN, wybierz rower i wciśnij WYPOŻYCZ
  • Po przejażdżce wepnij rower w wolny zaczep (po chwili otrzymasz informację sms o dobrze oddanym rowerze)

Do 2017 r. operatorem systemu Toruński Rower Miejski jest firma WiM System Warżała i Mac Spółka Jawna z siedzibą w Czarnej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.