Estakada na średnicówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Estakada na średnicówce

Inwestycje
Data publikacji: 15 stycznia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Nad ulicą Skłodowskiej-Curie, torami kolejowymi i tramwajowymi powstaje ogromna estakada. To II etap budowy Trasy Średnicowej Północnej.  

Po oddanym w ubiegłym roku do użytku odcinku średnicówki od Szosy Chełmińskiej do ul. Grudziądzkiej obecnie powstaje jej kolejny, ponad 3-km odcinek: od ul. Grudziądzkiej poprzez ul. Skłodowskiej-Curie aż do włączenia się w układ drogowy trasy mostowej w osi ul. Wschodniej. Na większości przebiegu będzie to droga jednojezdniowa, dwupasowa z drogami rowerowymi, chodnikami dla pieszych i zatokami autobusowymi, a także oświetleniem i sygnalizacją świetlną.

W ramach zadania budowana jest estakada, która zapewni bezkolizyjny przejazd nad ulicą Skłodowskiej-Curie, torami tramwajowymi i przebiegającymi w sąsiedztwie torami kolejowymi. Drogowcy z firmy Skanska wykonali już wszystkie podpory pod estakadę, a teraz rozpoczęli budowę 9 segmentów płyty ustroju nośnego, czyli elementu estakady, po którym będzie odbywał się ruch. Dwa z nich są już gotowe.

- Niebawem zaczniemy wykonywać ten element ustroju nośnego, który będzie przekraczał ulicę M.C. Skłodowskiej i torowisko tramwajowe, dlatego na tym odcinku będą ograniczenia w ruchu. Postaramy się jednak tak zorganizować prace, by te niedogodności dla kierowców były jak najmniejsze, a roboty odbywały się poza porannym i popołudniowym szczytem - zapewnia Daniel Barton, kierownik robót mostowych z ramienia firmy Skanska. 

Najciekawszym elementem powstającej estakady będzie przęsło nad torami kolejowymi. Najdłuższe ze wszystkich, będzie miało konstrukcję hybrydową, składających się z zespolonych elementów stalowych i betonowych. Pozostałe segmenty są żelbetowe sprężone.

Docelowo Trasa Średnicowa Północna będzie przebiegać aż za granice Torunia i w okolicy Przysieka dochodzić do Drogi Krajowej nr 80. Budowa obecnego odcinka potrwa do końca sierpnia 2015 r. Jej koszt to 107 mln zł. Projekt jest w 20% dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Miasto
    Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.