Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 grudnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Weekend 12-14 grudnia upłynie w Toruniu pod znakiem Dni Grzegorza Ciechowskiego zwieńczonych dorocznym koncertem w Od Nowie. 13 grudnia wręczona zostanie również Nagroda Artystyczna Miasta Torunia, którą otrzyma w tym roku Organek.

W tych dniach odbędzie się także koncert 30 Steve Nash & Turntable Orchestra Symfonicznie, VIII Festiwal Performance w Centrum Sztuki Współczesnej oraz  spektakle, koncerty i spotkania przedświąteczne.

PIĄTEK, 12 GRUDNIA

  • Jarmark Bożonarodzeniowy, do 23.12., Rynek Staromiejski

Gwiazdkowe stroiki, świąteczne przysmaki i wyroby rękodzieła znakomicie nadające się na prezenty – od 12 do 23 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska będą czynne od godz. 10 do 18.

  • godz. 10.00 i 18.00 Mała Rewia „Lampa Alladyna”, Aula UMK, bilety do nabycia: sklep z pamiątkami w Ratuszu Staromiejskim przy Flisaku

Barwne widowisko muzyczne. Gościnnie wystąpią aktorzy musicalowi: Małgorzata i Robert Kampa. W programie piosenki z bajek: Alladyn, Mała Syrenka, Pinokio, 101 dalmatyńczyków, Tarzan, Król lew, Shrek i inne.

  • godz. 11.00 Mateusz Rzewuski - Aniołowie Miasta, do 12.01.2015, Książnica Kopernikańska, Filia nr 1, ul. Jęczmienna

Wystawa to „pocałunek” wdzięczności złożony na dłoniach tych, którzy niczym anioł z toruńskiego herbu, strzegli naszych dróg, chronili to co najważniejsze, prowadzili w przyszłość, tych którzy życiem zapisali najpiękniejsze stronnice księgi tego miasta. Zaprezentowane zdjęcia są hołdem złożonym wyjątkowym Aniołom Miasta – ludziom, których życie i praca związane są z Toruniem. To dzięki Nim możemy dziś patrzeć jak nasze miasto rozwija się i pięknieje. To oni ochronili i przekazali dziedzictwo, otrzymane od przodków, którego my jesteśmy teraz powiernikami!

  • godz. 15.00 Przestrzenie wolności. Plakaty „Solidarności” 1980-89, do 18.01.2015, Galeria Forum. O godz. 16.00 - wykład Jerzego Brukwickiego
  • godz. 16.00 VIII Festiwal Performance „Koło Czasu - Dramat Wolności” do 14.12., CSW, otwarcie festiwalu

Jedyna w Toruniu inicjatywa w pełni poświęcona działaniom performatywnym i wideo performance. Inicjatywa ma charakter spotkania głównie młodych twórców - absolwentów i studentów polskich uczelni artystycznych. Nie brakuje również obecności artystów uznanych i docenionych, których twórczość może być powodem do przemyśleń oraz inspiracją dla młodszych pokoleń. Tegorocznym „dodatkiem”, zapoczątkowanym rok temu, będzie występ młodych adeptów sztuki performance. W tym roku tytuł festiwalu „Koło Czasu” dopełnia hasło „Dramat Wolności”. Wiąże się to z ogłoszeniem przez Prezydenta RP roku 2014, Rokiem Ludzi Wolności. Tak więc impreza będzie odnosiła się bezpośrednio do problematyki wolności 25 lat po przemianach ustrojowych w Polsce. Artyści będą zmagać się z problemami jakie stwarzają rozważania na jej temat. Uczestnicy Festiwalu z Polski, USA, Portugalii i Ukrainy: Gagik Aroutiunian, Mateusz Bautembach, Marta Bosowska, Grzegorz Bożek, Patricia Correa, Ludomir Franczak, Magda Franczak, Iaroslav Futymskyi, Olga Dziubak, Katarzyna Gołębiewska, Alexandra Hołownia, Filip Ignatowicz, Piotr Kołakowski, Stefan Kornacki, Danya Kovach, Wojciech Kowalczyk, Michał Kowalski, Jakub Pieleszek, Agata Polny, Natalia Reszka, Yaryna Shums'ka, Marcin Stachoń, Dominik Stanisławski, Wolodymyr Topiy, Wiesław Wachowski, Volodymyr Vorobiov oraz toruńska Grupa Teatru Tańca w składzie: Irena Gierszewska, Dominika Miękus, Małgorzata Skusa, Natalia Szałkowska, Daria Szczecińska, Adrian Wilk i Marta Zawadzka. Młodzi adepci sztuki performance: Emil Franczak, Franciszek Karasiewicz, Abraham Macioszek i Natalia Macioszek.

  • godz. 18.00 Dwa Oblicza Grafiki, Dom Muz, do 12.01.2015, ul. Podmurna, wstęp wolny

Wystawa studentów 3. roku Pracowni Wklęsłodruku i Pracowni Projektowania Graficznego. Pretekstem do stworzenia wystawy jest chęć pokazania różnorodnych środków wyrazu, które studenci poznają w trakcie projektowania graficznego (cele użytkowe) i grafiki warsztatowej (cele artystyczne). Pomimo wszystkich różnic młodzi twórcy wzajemnie się od siebie uczą, poznając nowe techniki i dzieląc się swoim doświadczeniem. W wystawie udział biorą: Pracownia Projektowania Graficznego pod kierunkiem prof. art. graf. Sławomira Janiaka i ad. dr Nikodema Pręgowskiego: Aleksandra Gołębiewska, Aleksandra Dymkowska, Karol Szczepankiewicz, Arkadiusz Tumanów, Adrian Gruszecki. Pracownia Wklęsłodruku pod kierunkiem prof. Bogumiły Pręgowskiej i dr hab. Marka Zajko: Oksana Budna, Daria Murawska, Monika Róża Wiśniewska.

  • godz.18.00 Koncert z okazji inicjatywy „Szlachetna Paczka”, MDK

Koncert Korporacji Tanecznej „Baby Jagi”, zespołu Psotki i Śmieszki, zespołu Pauza. Zespoły, nauczyciele MDK wraz z rodzicami od wielu lat intensywnie uczestniczą w tej szlachetnej imprezie wspomagając zakup potrzebnych artykułów dla wybranych rodzin.

  • godz. 18.00 otwarcie wystaw w Galerii Wozownia, do 11.01.2015, wernisaż wstęp wolny, potem płatny
    • Małgorzata Wielek-Mandrela – Warstwy - Małgorzata Wielek-Mandrela w swoich obrazach kreuje fantastyczne, baśniowe światy bliskie też poetyce surrealizmu. Artystkę interesuje człowiek ze swą złożonością i jego relacje z otoczeniem. Głównie tajemnice ludzkiego wewnętrznego życia, jego podświadomość właśnie, niełatwo dające się zwerbalizować uczucia, emocje, impulsy, instynkty. Dlatego jej sztuka zawiera odniesienia do archetypów, symboli i motywów zakorzenionych w mitach i baśniach, marzeniach sennych, interpretowanych przez psychoanalizę jako rezerwuar pierwotnych form wyobrażeń „gatunkowych” człowieka, determinujących jego zachowanie. Małgorzata Wielek-Mandrela dyplom uzyskała w 2002 roku w pracowni malarstwa prof. Adama Brinckena na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; w 2009 stopień doktora. Zajmuje się malarstwem, video,  instalacją. W Wozowni można było oglądać prace artystki na ogólnopolskiej wystawie Triennale Małych Form Malarskich w 2010 (I nagroda) i 2013 roku.
    • Laboratorium Sztuki 2014: Przemek Czepurko - Andowie. Artyści Nieznanych Dyscyplin. Projekt to próba powrotu do Rzeszowa lat 90. i jego mieszkańców. Przemek Czepurko poszukuje nieokreślonych, nienazwanych ludzkich aktywności, terenów będących fragmentami zatartej geografii miejskiej, śladów zapomnianych zdarzeń. Artysta uprawia antropologię pamięci w oparciu o własną metodę, inspirowaną m.in. literaturą – Tomasem Bernhardem, W.G. Sebaldem. Przemek Czepurko – Urodzony w 1978 roku w Rzeszowie. W 2005 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. A. Bednarczyka (ASP Kraków). W latach 2008-2009 studia na Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. W roku 2014 obronił pracę doktorską. Od 2008 prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w  Krakowie. Twórca obiektów, wideo, instalacji, projektów site-specific, malarz i rysownik. Jego działania lokują się na krawędziach dyscyplin, zajmuje się znaczeniem i funkcjonowaniem figury porażki, katastrofy i niepowodzenia rozumianych w kategoriach rytuału.

  • Dni Grzegorza Ciechowskiego
    • godz. 19.00 Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego – projekcja filmu, Dwór Artusa
    • godz. 20.00 Wolny Rynek Poetycki – pamięci GC, Dwór Artusa

  • godz. 21.00 Re/Animacja with SiaSia, Klub NRD

Kolejna edycja cyklicznej imprezy techno.

  • godz. 21.30 Wystawa Mariana Stefanowskiego „Solidarni zza muru”, Kawiarnia Wejściówka

Wystawa w ramach obchodu Roku Ludzi Wolności.


 

SOBOTA, 13 GRUDNIA

  • Jarmark Bożonarodzeniowy, do 23.12., Rynek Staromiejski

Gwiazdkowe stroiki, świąteczne przysmaki i wyroby rękodzieła znakomicie nadające się na prezenty – od 12 do 23 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska będą czynne od godz. 10 do 18.

  • Maraton Pisania Listów, Centrum Sztuki Współczesnej, całodzienne

To wydarzenie, które organizowane jest w 400 miejscach w całej Polsce i w 143 innych krajach, jest największym wydarzeniem na świecie na rzecz praw człowieka. Podczas Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie osób, których prawa zostały złamane.

  • godz. 9.00 Weekend Toruńskiej Fantastyki, także 14.12., MDK
  • od godz. 9:00 I Drużynowe Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów, hala sportowo-widowiskowa

Start w Mistrzostwach jest indywidualny, nie trzeba zgłaszać zespołów. Klasyfikację drużynową będą tworzyć wyniki 30 najlepszych zawodników z danego województwa. Będzie to możliwość do osobistego przetestowania nowej hali, w której odbędą się 24. Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów – 28 lutego 2015 oraz w dniach 22-28 marca 2015r. X Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów.

  • VIII Festiwal Performance „Koło Czasu - Dramat Wolności” do 14.12., CSW, otwarcie festiwalu
    • godz. 9.30 – otwarcie wystawy
    • godz. 10.00-13.00 pokaz filmów w Kinie Centrum

Prof. Zbigniew Bajek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zaprosił kuratora Festiwalu prof. Mariana Stępaka do udziału w projekcie pn. „Dramat Wolności”, w którym bierze udział około stu uczestników z ośrodków akademickich w Polsce, Niemczech i Słowacji. Niezwykle ważnym aspektem projektu jest próba podjęcia odpowiedzi na podstawowe pytania: czym jest wolność, czy wolność da się opisać i wyrazić w sztuce, czy wolność zyskuje się raz na zawsze, czy wolność jest sprzymierzeńcem czy przeszkodą dla artysty? Istotną cechą projektu jest korespondencyjna wymiana doświadczeń artystów - pedagogów i studentów , pracujących pod ich opieką, z różnych ośrodków akademickich. Każdy uczestnik projektu zrealizował po dwie prace – krótki film i baner jako pracę artystyczną. Nagrania video jako autorskie filmy są około dwuminutowe, zarejestrowane dowolnym urządzeniem. Filmy zawierają wypowiedzi osób, które autorzy wybrali jako swoich bohaterów zadając mu trzy pytania: co to znaczy „wolność”; czy czujesz się wolnym – czy wolnym jesteś, czy bywasz; czy korzystasz – czy umiesz korzystać – z „bycia wolnym”? Profesorowi Zbigniewowi Bajkowi zależało na tym, aby bohaterami filmów byli przedstawiciel wybrani z następujących grup: tych, którzy specyficznie demonstrują swoją wolność - przedstawiciele subkultur, kibice, skini, hippisi itd.; tych, którzy o wolność walczą lub walczyli; tych, którzy wolności są pozbawieni: osadzeni w ośrodkach odosobnienia (więźniowie), czy inni przebywających w miejscach zamkniętych (zakonnicy, żołnierze, itp.)

  • godz. 11.00 Podróże małe i duże, Dom Muz, ul. Poznańska, wstęp wolny

Egzotyka na końcu języka - spotkanie z podróżniczką Agnieszką Siejką. Podczas spotkania wybierzemy się do mniej znanych zakątków świata. Obejrzymy zdjęcia, a nasz gość opowie o różnych przysmakach charakterystycznych dla danego regionu. Po pokazie zapraszamy na warsztaty kulinarne. Prowadzenie Agnieszka Dąbrowska

  • godz. 12.00 Sztuka z wielu stron: Spotkanie Koła Krytyków Artystycznych, CSW, wstęp wolny

Wszystkich zainteresowanych najnowszą literaturą dotyczącą współczesnej myśli o sztuce, zapraszamy na drugie w tym roku akademickim otwarte spotkanie dyskusyjne. Przedstawimy książkę „Obrazy mimo wszystko” G. Didi- Hubermana. Huberman jest jednym z najważniejszych żyjących francuskich myślicieli. Wykłada w słynnej paryskiej École des Hautes Études en Sciences Sociales .W swych pracach, obwieszcza koniec historii sztuki. Główny przedmiot jego badań stanowi teoria obrazów. Punktem wyjścia dla rozważań prowadzonych w tej książce są fotografie dokumentujące proces zagłady w Auschwitz, a rodzące się z namysłu nad tym zagadnienia podejmują pytania o zaufanie obrazom, ich sens i prawomocność.

  • godz. 17.00 Nesta Toruń - PPWSZ Podhale Nowy Targ, lodowisko Tor-Tor

W najbliższy weekend Nesta Toruń dwukrotnie zmierzy się z zespołem PPWSZ Podhale Nowy Targ w ramach rozgrywek I rundy sezonu zasadniczej I ligi hokeja.

  • godz. 18.00 Leć kolędo w świat, Impresaryjny Teatr Muzyczny, bilety: 20 zł, 25 zł w dniu koncertu

Wieczór kolęd z udziałem Joanny Czajkowskiej-Zoń, Sylwii Wiśniewskiej-Kwasiborskiej, Jacka Beszczyńskiego i zespołu Nadziei Maleńka Orkiestra. Usłyszymy nie tylko znane wszystkim kolędy polskie i zagraniczne piosenki świąteczne, ale również autorskie piosenki świąteczne Jacka Beszczyńskiego (między innymi „Leć kolędo w świat”, „Chrystus się narodził”, czy „Wszędzie brzmi kolęda”). Koncert będzie prze-platany lekkimi zabawami muzycznymi w świątecznym klimacie.

  • godz. 18.00, 20.30 Steve Nash & Turntable Orchestra Symfonicznie, Dwór Artusa, bilety wyprzedane

Steve Nash (fortepian), Dj Ben, Dj Pac1, Dj Krótki, Dj Chmielix, Dj Falcon1, Dj Funktion, Dj Vazee, Dj Stosunkowodobry, Dj Haem, Monika Wolińska (dyrygent), Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W programie: Kompozycja na fortepian, 9 Djów i orkiestrę, support: Łukasz Szatt Palkiewicz (producent muzyczny).

  • godz. 19.00 Karolina Żyniewicz - Delectatio Morosa, do 21.12., Galeria Miłość, ul. Mostowa 7/2a

Tytułowe delectatio morosa – uporczywe upodobanie – to osobisty zapis poszukiwań Karoliny Żyniewicz. To intymna rozgrywka oparta na delikatnym napięciu granicy pomiędzy tym, co społecznie akceptowalne lub absolutnie wykluczone, opowiedziana poprzez pryzmat tabu pokarmowego. Zderzenie to oparte jest na kontraście obrzydzenia i przyjemności, zarówno tej mentalnej jak i fizycznej. Bez jedzenia, jak czytamy w Historii kuchni Reay Tannahill, nie byłoby ani historii, ani człowieczeństwa. Jedzenie to element podstawowych praktyk dnia codziennego, nadających znaczenie światu, porządek ludziom i faktom. Przygotowanie i konsumpcja są interpretowane jako źródło wielu różnorodnych znaczeń społecznych i kulturowych. Obrzydzenie do jedzenia – w opinii Julii Kristevy – to najbardziej podstawowa i archaiczna postać wstrętu. Nieprzypadkowo pojawia się tutaj kategoria abjectu, którą swoimi działaniami stara się legitymizować Karolina Żyniewicz. Badanie wszelkich granic od dawna stanowi główny przedmiot zainteresowań artystki; stąd pomysł na wystawę poświęconą robakom i ludziom.Ur. 1984 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się szeroko pojętym eksperymentem wizualnym. Jej warsztat twórczy to swoiste laboratorium badawcze. Często pracuje z materią organiczną, wykorzystując naturalne procesy rozkładu i obumierania. Istotny w jej pracach jest pierwiastek abiektualny, poddający w wątpliwość kategorie estetyczne. Prowadzi blog www.artdycyna.blogspot.com. Mieszka i pracuje w Warszawie.

  • Dni Grzegorza Ciechowskiego
    • godz. 19.30 złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci Grzegorza Ciechowskiego przy Klubie Od Nowa
    • godz. 20.00 – Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Klub Od Nowa, bilety 70 zł, 80 zł w dniu koncertu

Ponownie załopocą czarno-białe flagi, a salę wypełnią zarówno Ci, którzy z Republiką dojrzewali jak i Ci, co do Republiki dopiero dorastają. Kolejne lata pokazują bowiem, że muzyka, którą tworzył jest ponadczasowa i skutecznie łączy pokolenia. Widać to również na scenie, na której polscy muzycy przeróżnej kategorii wiekowej, wykonując swoje własne aranżacje utworów, składają hołd Ciechowskiemu. Podczas koncertu wręczona zostanie Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego dla Tomasza Organka.

  • godz. 21.00 We Love Beats: After party Steve Nash & Turntable Orchestra, Klub NRD, bilet: 10 zł

Kolejna edycja weekondowa We Love Beats, która tym razem połączona jest z afterparty jednego z najbardziej ekscytujących wydarzeń w tym roku, czyli Steve Nash & Turntable Orchestra.


 

NIEDZIELA, 14 GRUDNIA

  • Jarmark Bożonarodzeniowy, do 23.12., Rynek Staromiejski

Gwiazdkowe stroiki, świąteczne przysmaki i wyroby rękodzieła znakomicie nadające się na prezenty – od 12 do 23 grudnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu Jarmark Bożonarodzeniowy. Stoiska będą czynne od godz. 10 do 18.

  • Warsztaty „Prezenty i ozdoby zrobione lepsze niż kupione”, na terenie Osady Leśnej Barbarka

W niedzielę na Barbarce przedświąteczne, rodzinne warsztaty pn. „Prezenty i ozdoby zrobione lepsze niż kupione”. Aby wziąć udział w warsztatach, należy telefonicznie zgłosić chęć udziału dzwoniąc na numer telefonu: 56 657 60 85 lub pisząc na adres: k.marke@szkola-lesna.torun.pl. Swój udział można również zgasić osobiście w biurze Szkoły Leśnej na Barbarce w godzinach 9.00 – 16.00.

  • godz. 8.00 Turniej Piłkarski "Jest Fajnie!", hala ZS 28

Stowarzyszenie Pomocy Młodym Talentom "Jest Fajnie!" organizuje już III grudniowy charytatywny turniej piłkarski. Tym razem na pomoc czeka siedmioletni Oliwier z Brodnicy.

  • od godz. 8.00-14.00 Świąteczna Bitwa Gwiazd 2014, lodowisko Mentor Sport

Sportowcy, dziennikarze, naukowcy, biznesmeni - wezmą udział w najbliższą niedzielę w Świątecznej Bitwie Gwiazd. Będzie to już piąta edycja curlingowej imprezy charytatywnej, odbywającej się na lodowisku Mentor Sport, przy Szosie Chełmińskiej 177-181, w godzinach 8.00-14.00.

  • godz. 9.00-18.00 Festyn sportowo-rekreacyjny z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Katarzynka”

W programie imprezy:

      • godz. 9.00 mecz dziewcząt SP 24 Toruń – SP Szczecinek
      • godz. 10.15 mecz chłopców SP 24 Toruń – SP Szczecinek
      • godz. 11.30  mecz rodziców
      • ok. godz. 13.00 część oficjalna festynu
      • godz. 14.00 mecz wychowanków MKS Katarzynka
      • godz. 16.30 mecz MKS Katarzynka – KK Świecie.
  • godz. 11:00 Wegilia - wegańska wigilia, DomKultury!, ul. Sienkiewicza 11/2

Zabierz ze sobą to, czego nie potrzebujesz (książki, ubrania, muzykę...) i wymieniaj się nieodpłatnie z innymi! Równolegle zapraszamy na kiermasz świątecznych prezentów wykonanych przez lokalnych producentów i rękodzielników. Zainteresowanych udziałem w kiermaszu lokalnych producentów i rękodzielników prosimy o kontakt: utu.fundacja@gmail.com 11:00 - 12:00 - pokaz filmu „Warsztat Świętego Mikołaja”. Film opowiada o tym, co kryje się pod metką z napisem „made in China”. Chińscy robotnicy opowiadają o długim i ciężkim dniu pracy, niskich zarobkach, a także niebezpiecznych warunkach pracy. Ci, którzy protestują lub próbują organizować związki zawodowe, są szykanowani i zastraszani.

    • 11:30 - warsztaty DIY dla dzieci i dorosłych W programie: tworzenie maskotek, ozdoby choinkowe, biżuteria z recyklingu (przerabiamy stare ubrania na małe dzieła sztuki) Na warsztaty obowiązują zapisy. Kontakt: utu.fundacja@gmail.com
    • 15:00 - WEGilia alterkonsumpcyjna 5ª edycja! Zapraszamy do szwedzkiego stołu pełnego sprawiedliwych potraw kuchni wegańskiej - płacisz 10 zł i jesz tak dużo, jak chcesz. Przekonaj się, jak smakuje szacunek!
  • godz. 13.00 VIII Festiwal Performance „Koło Czasu - Dramat Wolności” do 14.12., CSW, otwarcie festiwalu

Jedyna w Toruniu inicjatywa w pełni poświęcona działaniom performatywnym i wideo performance. Inicjatywa ma charakter spotkania głównie młodych twórców - absolwentów i studentów polskich uczelni artystycznych. Nie brakuje również obecności artystów uznanych i docenionych, których twórczość może być powodem do przemyśleń oraz inspiracją dla młodszych pokoleń. Tegorocznym „dodatkiem”, zapoczątkowanym rok temu, będzie występ młodych adeptów sztuki performance. W tym roku tytuł festiwalu „Koło Czasu” dopełnia hasło „Dramat Wolności”. Wiąże się to z ogłoszeniem przez Prezydenta RP roku 2014, Rokiem Ludzi Wolności. Tak więc impreza będzie odnosiła się bezpośrednio do problematyki wolności 25 lat po przemianach ustrojowych w Polsce. Artyści będą zmagać się z problemami jakie stwarzają rozważania na jej temat. Uczestnicy Festiwalu z Polski, USA, Portugalii i Ukrainy: Gagik Aroutiunian, Mateusz Bautembach, Marta Bosowska, Grzegorz Bożek, Patricia Correa, Ludomir Franczak, Magda Franczak, Iaroslav Futymskyi, Olga Dziubak, Katarzyna Gołębiewska, Alexandra Hołownia, Filip Ignatowicz, Piotr Kołakowski, Stefan Kornacki, Danya Kovach, Wojciech Kowalczyk, Michał Kowalski, Jakub Pieleszek, Agata Polny, Natalia Reszka, Yaryna Shums'ka, Marcin Stachoń, Dominik Stanisławski, Wolodymyr Topiy, Wiesław Wachowski, Volodymyr Vorobiov oraz toruńska Grupa Teatru Tańca w składzie: Irena Gierszewska, Dominika Miękus, Małgorzata Skusa, Natalia Szałkowska, Daria Szczecińska, Adrian Wilk i Marta Zawadzka. Młodzi adepci sztuki performance: Emil Franczak, Franciszek Karasiewicz, Abraham Macioszek i Natalia Macioszek.

  • godz. 16.00 Nesta Toruń - PPWSZ Podhale Nowy Targ, lodowisko Tor-Tor

W najbliższy weekend Nesta Toruń dwukrotnie zmierzy się z zespołem PPWSZ Podhale Nowy Targ w ramach rozgrywek I rundy sezonu zasadniczej I ligi hokeja.

  • godz. 16.00 Przewodnik po Bożym Narodzeniu, do końca karnawału, Muzeum Etnograficzne, wernisaż wstęp wolny, potem płatny

Wystawa różni się od standardowych ekspozycji o zwyczajach świątecznych. Nasza opowieść o świętach odchodzi od kalendarzowego porządku, jest natomiast skupiona na wyjaśnianiu haseł - bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się wszystkim czytelne, to kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. W kolejnych częściach ekspozycji, poświęconych najbardziej rozpoznawalnym świątecznym pojęciom i zjawiskom, takim jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj, wyjaśniona jest ich geneza, znaczenia i przemiany. Wystawa pokazuje, jak tradycyjne symbole związane z Bożym Narodzeniem funkcjonują w polskiej kulturze ludowej, a także w innych krajach i różnych dziedzinach kultury, np. w sztuce, muzyce, literaturze, reklamie. Niewątpliwą atrakcją ekspozycji jest prezentacja najstarszego znanego wizerunku choinki z 1509 roku autorstwa Łukasza Cranacha Starszego, pochodzącego ze zbiorów The British Museum w Londynie. Uzupełnieniem ekspozycji jest bogato ilustrowana książka w formie przewodnika, która ułatwi poruszanie się po labiryncie bożonarodzeniowych symboli, rytuałów i wierzeń.

  • godz. 17.00 IV Festiwal Cichej Muzyki: La Tempesta, Ratusz Staromiejski, wstęp wolny

Usłyszymy repertuar, w którym jak w życiu, jest czas nostalgii i czas radości. Najpierw piękna kantata patrona Towarzystwa, jego ostatnie skończone dzieło, w którym przeczucie nadchodzącego końca wybrzmiewa smutkiem i uspokojeniem. Radość świąt Bożego Narodzenia zapowiedzą miłośnikom Festiwalu arie Haendla, jak zawsze melodyjne. Zagra zespół La Tempesta (to już grudniowa tradycja festiwalu). Zespół Muzyki Dawnej La Tempesta powstał w 1998 roku w Warszawie. Tworzą go wybitni młodzi wokaliści i instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Od momentu powstania zespół występuje regularnie prezentując muzykę od Josquina Desprez i Palestriny, przez Monteverdiego, Schutza, Carissimiego, Purcella, Vivaldiego, Bacha, Haendla, aż po utwory Haydna i Elsnera. Wystąpił na renomowanych festiwalach - między innymi Wratislavia Cantans, Gaude Mater, Viva il Canto czy Berliner Tage fur Alte Musik, nagrał 12 płyt CD wydanych w Polsce (DUX, Musicon) i za granicą (BIS, ARTS, Divox). W sezonie 2009/10 oraz 2010/11 orkiestra La Tempesta wzięła udział w spektaklach The Fairy Queen prezentowanych w Operze na Zamku w Szczecinie oraz Teatrze Wielkim w Poznaniu. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest jego założyciel, Jakub Burzyński, który jak zawsze wygłosi także słowo wprowadzające.

  • godz. 17.00 Kolędy życzące moc tradycji, Muzeum Etnograficzne, Bilety: 9 zł, 5 zł ulgowy, 10 zł rodzinny.

Koncert tradycyjnych kolęd i pastorałek w wykonaniu Ani Brody oraz Alicji i Jacka Hałasów. Koncert będzie okazją do wysłuchania zapomnianych ludowych pieśni związanych z okresem Bożego Narodzenia oraz do wspólnego śpiewu. Sala widowiskowa.

  • godz. 17.00 Świąteczny Koncert Charytatywny w Sali Wielkiej Dworu Artusa, organizator: Fundacja na Rzecz Hematologii, fh.torun.pl

Już w najbliższą niedzielę o 17.00 spotykamy się znów w Sali Wielkiej Dworu Artusa, by razem dawać nadzieję chorym na nowotwory układu krwiotwórczego. Po raz kolejny w gronie osób znających się już niemal jak rodzina będziemy zbierać środki na wyjazd rehabilitacyjnydla pacjentów Oddziału Hematologii SSM w Toruniu. Tym razem będzie można wesprzeć Fundację na Rzecz Hematologii nabywając dzieła młodych twórców z całego świata, pochodzących ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Prace (m.in. z Polski, Białorusi, Łotwy, Rumunii czy Tajlandii) będzie można nabyć również w tymczasowej galerii zorganizowanej w Dworze Artusa zarówno przed, jak i po koncercie.

  • godz. 18.00 „Lecz się w szpitalu” – spektakl kabaretowy, Hotel Bulwar

Kabaret jak najbardziej medyczny. Historia pewnego pacjenta z przypadku, wplątanego w miłosne intrygi i szpitalne romanse. Leczony pod czujnym okiem Siostry Nie Ruszonej i Lekarza z Pierwszego Kontaktu, nękany przez Wielce Natrętną Pacjentkę, dowie się że nic mu nie jest, ale zawsze może być gorzej. Scenariusz i teksty piosenek: Jacek Pietruski, muzyka: Krzysztof Zaremba, obsada:Grażyna Rutkowska-Kusa, Anna Katarzyna Chudek, Jacek Pietruski, Krzysztof Zaremba. Miejsce: Hotel Bulwar, Bulwar Filadelfijski 18. Bilety: indywidualny 28 zł / grupowy (od 9 osób) 18 zł do nabycia: www.eventim.pl; groupon.pl; Empik lub na godzinę przed spektaklem. Informacja: 56 690-43-47, 513-020-033, 733-333-440, www.teatrafisz.pl

  • godz. 19.00 Acid Drinkers + Leash Eye, Lizard King

Zespół rock’n’rollowy założony w Poznaniu w 1989 r., będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od 24 lat. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 1500 koncertów. Ich popularność wyszła daleko poza scenę stricte metalową. Acid Drinkers mają na koncie 16 płyt. Z każdej gali Fryderyków wychodzą z przynajmniej jedną statuetką. Ostatnia płyta zespołu „25 Cents For a Riff” została wydana jesienią 2014 i została określona jako powrót zespołu do klasycznego grania. W 2014 r. Acid Drinkers obchodzi swoje 25-lecie na scenie i nic nie zapowiada by na tym mieli poprzestać. Bilety: 39 zł do godz. 23.59 13.12., 45 zł w dniu koncertu (do wyczerpania puli). Bilety do nabycia: ticketpro.pl, Empik, Media Markt, Saturn. Bilety kolekcjonerskie można nabywać w barze klubu (codziennie w g. 18.00-23.00) oraz w dniu koncertu.

  • godz. 20.00 - Stand-up Toruń i goście!, Klub Dwa Światy, wejście: 10zł dla zapisanych na FB/ 15zł reszta świata

Toruń Przedstawia"! Z tej okazji odwiedzi nas podwójne uderzenie śniadej siły. Po pierwsze - nasz ziomal ze Stand-up Toruń - Hubert Kotarski, powróci z wygnania, by pokazać Wam, co wymyślił nad morzem. Po drugie - reprezentujący Stand-Up Łódź Patryk Czebańczuk. Ostatnio był u nas rok temu i jesteśmy bardzo ciekawi, ile się u niego przez ten czas zmieniło. Serdecznie zapraszamy!

  • godz. 20.00 Odwilż w NRD: Sunnata + Diuna, Klub NRD, bilety 10 zł

Odwilż to także ciężkie granie. Tym razem zagości pierwszy raz w Toruniu Sunnata, a także będzie można posłuchać toruńską Diunę.


 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółte kwiaty rosnące jako łąka kwietna, wśród nich jeden czerwony mak
    Kultura, Miasto, Sport
    Kończy się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt - czekają nas ostatnie spektakle i werdykt jury. Ażeby ochłonąć po teatralnych emocjach zachęcamy do udziału w piknikach, spacerze z psami ze schroniska oraz w nocnym biegu i wielkim rajdzie rowerowym. Oj, będzie się działo!
  • Zbliża się Nocna Dycha Kopernika 2024
    Miasto, Sport
    Wszyscy miłośnicy biegania będą mieli nie lada gratkę! Już 8 czerwca 2024 r. odbędzie się Nocna Dycha Kopernika.
  • Karta wyborcza wrzucana do urny z przezroczystego tworzywa.
    Miasto
    9 czerwca 2024 odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" to festiwal teatrów, które w swej konwencji, konstrukcji, charakterze środków scenicznego wyrazu, należą do szeroko rozumianego teatru lalkowego i sztuki animacji.
  • 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego
    Miasto
    9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Miasto Toruń zachęca do udziału w głosowaniu, a przy okazji walki o nagrodę finansową dla miasta prezydenckiego, które w regionie uzyska najwyższą frekwencję.
  • Plan Torunia z zaznaczonymi osiedlami: Stawki (kolor malinowy) i Rudak (kolor żółty).
    Miasto
    Od 6 do 30 czerwca 2024 r. odbywają się konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Stawkach i Rudaku. Rozmawiamy z zainteresowanymi mieszkańcami przede wszystkim o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu, tj. pieszych, rowerzystów, osób poruszających się na hulajnogach, ale także o oznakowaniu dróg, widoczności,...
  • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, w niedzielę 9 czerwca 2024 r. w Urzędzie Miasta Torunia będzie czynna bezpłatna infolinia wyborcza.
  • 9 czerwca 2024 odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Przedstawiciele miast papieskich naszego województwa oraz wielu honorowych gości uczestniczyło 7 czerwca 2024 r. w uroczystej sesji sejmiku w Bydgoszczy, zorganizowanej w 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Kujawsko-Pomorskim.
  • Malowniczo prezentują się kwietne łąki, które powstały wzdłuż wybudowanej niespełna rok temu trasy tramwajowej na północ Torunia. Pomimo suszy pozostała roślinność w obrębie największej komunikacyjnej inwestycji miasta ostatnich lat radzi sobie dobrze.
  • Reprezentacja Włoch wygrała rozgrywki Toruńskiego Euro 2024. Piłkarskie zawody dziecięcych drużyn przypominających te, które już za kilka dni wybiegną na boiska podczas mistrzostw Europy w Niemczech, odbyły się 7 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema. Pod flagami finalistów UEFA EURO 2024 zagrały zespoły z 20 toruńskich szkół...
  • Na dachu Przedszkola Miejskiego nr 17 pojawiły się panele fotowoltaiczne. To efekt współpracy Gminy Miasta Toruń ze spółką Energa Obrót.
  • „Piecza toruńska” – taką nazwę nosi projekt muralu, który ozdobi ścianę kamienicy zlokalizowanej przy ul. Św. Katarzyny 4. Autorem jest Jakub Brodzik. Umowę na projekt i wykonanie muralu podpisano 7 czerwca 2024 r. - Każde miasto jest bardzo zróżnicowaną tkanką. Mamy miejsca piękne i estetyczne, ale też takie, które są mniej estetyczne i...
  • Najszybciej rozwijające się firmy w Toruniu nagrodzone - 6 czerwca 2024 r. w Hotelu Copernicus odbyła się gala wręczenia Diamentów Forbesa.