Multimedialna historia Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Multimedialna historia Torunia

Kultura
Data publikacji: 10 grudnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Domu Eskenów można oglądać III część wystawy stałej „Toruń i jego historia” - dzieje miasta od XIX wieku do końca II wojny światowej.

Stare fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku i inne oryginalne pamiątki po dawnych mieszkańcach Torunia zostały zaprezentowane w dwóch salach, w atrakcyjnej aranżacji multimedialnej. Widzowie mają do dyspozycji m.in. przewijane ekrany, fotoplastikon czy podświetlane instalacje, jak bardzo pomysłowa oś czasu w klatce schodowej. 

W pierwszej sali prezentowany jest tzw. okres pruski, zapoczątkowany II rozbiorem Polski (1793), a kończący się wkroczeniem do miasta wojsk polskich w 1920 roku, z krótką przerwą na czasy napoleońskie (1806–1815) i powstanie - na mocy traktatów pokojowych w Tylży - Księstwa Warszawskiego w 1807 r. Toruń, włączony w obszar Księstwa, bardzo szybko został siedzibą powiatu w departamencie bydgoskim, a w momencie wojny Napoleona z Austrią w 1809 r. przez trzy tygodnie pełnił nawet rolę stolicy Księstwa.

Druga sala obejmuje czasy Torunia międzywojennego i okres II wojny światowej. Prezentowane są m.in.: wkroczenie do miasta wojsk polskich, powstanie polskiego samorządu terytorialnego i nowego ustroju Torunia z podkreśleniem jego roli jako stolicy województwa pomorskiego, rozbudowa miasta w latach międzywojennych i działalność zasłużonych torunian.

- Toruń w II Rzeczypospolitej był też ważnym punktem na wojskowej mapie Polski. Stacjonowały tu garnizony, powstały szkoły wojskowe i prężnie działało lotnisko - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Pietrucka. - Na wystawie za pomocą aranżacji plastycznej i pokazu multimedialnego zwiedzający może odbyć „lot sterowcem nad miastem”. Pokazujemy patriotyzm i kulturę, ale też i rozrywkę torunian poprzez rozwijające się środowiska twórcze, upowszechnianie języka polskiego za pomocą książki, teatru, radia, amatorskich ruchów artystycznych oraz kina.

Wystawa jest ekspozycją stałą Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dofinansowano ją ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.