„Burza” na konferencji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Burza” na konferencji

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2014
Autor: Małgorzata Litwin

Akcji "Burza" była poświęcona tegoroczna sesja naukowa Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

Jak co roku jesienią, 18 listopada 2014 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa zgromadzili się kombatanci, członkowie AK, historycy, toruńska młodzież i wszyscy zainteresowani historią II wojny światowej. Tematem tegorocznej, XXIV sesji naukowej Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej była słynna akcja „Burza” - operacja wojskowa przeciw wojskom niemieckim przeprowadzona przez Armię Krajową pod koniec okupacji hitlerowskiej (od 4 stycznia 1944 do stycznia 1945), tuż przed wkroczeniem do Polski Armii Czerwonej. Jej celem było m.in. skłonienie ZSRR do uznania polskiej suwerenności na terenach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej, uznania polskiej granicy wschodniej sprzed 1939 roku oraz władzy Rządu RP w Londynie, reprezentowanego w kraju przez Delegaturę Rządu na Kraj.

Toruńską sesję otworzył senator Jan Wyrowiński, przewodniczący Rady Fundacji Generał Zawackiej. W imieniu toruńskiego samorządu uczestników konferencji przywitał zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba. Gośćmi honorowymi tegorocznej sesji byli dowódca JW GROM płk Piotr Gąstał i Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

W programie konferencji znalazły się referaty:

  • Dr Katarzyna Minczykowska, Marcin Klawiński (FGEZ), Co wiemy o Akcji „Burza”? (materiał audiowizualny)
  • Dr hab. Waldemar Grabowski (IPN Warszawa), Realizacja akcji „Burza”. Wybrane zagadnienia
  • Prof, dr hab. Andrzej Gąsiorowski (UG, Muzeum Stutthof), Przygotowania organizacyjne do powstania powszechnego i „Burzy”
  • Prof, dr hab. Bogdan Chrzanowski (UG, Muzeum Stutthof),  Akcja „Burza” na Pomorzu i w Wielkopolsce
  • Dr Alexandra Richie (Dphil), Warszawa 1944. Tragiczne powstanie (podczas konferencji można było zakupić książkę o tym samym tytule, wydaną w 2014 r. przez WAB)

Sesję w Dworze Artusa poprzedziło złożenie kwiatów na grobie śp. gen. prof. Elżbiety Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.