Toruński Festiwal Książki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruński Festiwal Książki

Kultura
Data publikacji: 18 listopada 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Jubileuszowa, 20. edycja Toruńskiego Festiwalu Książki odbędzie się między 23 a 29 listopada.  

Jak zawsze festiwal będzie przede wszystkim okazją do spotkań z autorami książek. O swoich dziełach opowiedzą prozaicy, poeci, dziennikarze i naukowcy. Zaplanowano też warsztaty i wystawę. Propozycje skierowane zostaną zarówno do dzieci, jak i dorosłych odbiorców. Festiwal stworzy okazję do dyskusji na temat twórczości uznanych autorów, ale pozwoli również zaprezentować się lokalnym ludziom pióra.

Do Torunia ze swoimi najnowszymi książkami przyjedzie kilkoro prozaików. Tradycją stało się, że gościem festiwalu jest laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. W tym roku ze strony polskiej jest to Janusz Rudnicki, pisarz, do którego twórczości przylgnęły takie określenia jak „prowokacyjna”, „bezwstydna” i „groteskowa”. Autor „Śmierci czeskiego psa” każe miłośnikom swojej prozy czekać na kolejne publikacje po kilka lat, co kiedyś zaowocowało nawet żartobliwymi groźbami zabójstwa kierowanymi pod adresem Rudnickiego przez aktorkę Magdalenę Cielecką.

Nazwisko Ignacego Karpowicza znane jest ostatnio nie tylko miłośnikom literatury. Stało się tak za sprawą skandalu obyczajowego z udziałem pisarza oraz krytyczki literackiej Kingi Dunin. Miejmy nadzieję, że wzajemne oskarżenia nie przyćmią rozmowy o wartości literatury autora „Ości” i „Sońki”, tegorocznego finalisty Nagrody Nike.

Jeden z punktów programu szczególnie przypadnie zapewne do gustu miłośnikom powieści z dreszczykiem. Toruń odwiedzi autorka trylogii o Hubercie Meyerze Katarzyna Bonda. Kiedyś reporterka sądowa, obecnie swoje doświadczenie z udziału w procesach przekłada na literaturę. Jak sama twierdzi, jej powieści zawsze mają źródło w prawdziwych wydarzeniach, które potem wypełnia fikcją literacką. W tym roku ukazał się „Pochłaniacz”, pierwsza część jej tetralogii o profilerce Saszy Załuskiej. Swoją najnowszą książkę „Kosmos w Ritzu” promować będzie, przez lata związana z Toruniem, obecnie mieszkająca w Białymstoku Miłka O. Malzahn. Jej opowiadania wypełniają nieco ekscentryczne postaci, a tytułowy hotel, choć od lat nie istnieje, to jednak „ciągle (jakoś) jest” – jak pisze w nocie do książki autorka i dodaje: „Bywa zabawnie. Bywa smutnawo. Bywa się... i tu, i tam (gdzie niniejszym zapraszam!)”. Wszystkie opisane dotąd spotkania odbędą się w Dworze Artusa.

Sporo w tym roku zaplanowano spotkań z twórcami posługującymi się także lub głównie mową wiązaną. W cyklu Literaci Po Godzinach – Seryjni Poeci w Centrum Sztuki Współczesnej z czytelnikami porozmawiają Darek Foks i Marcin Sendecki. Pierwszy z nich ma na swoim koncie Nagrodę Poetycką Silesius przyznaną w tym roku za całokształt twórczości. Wcześniej dwukrotnie nominowany był do Paszportu Polityki. Jest redaktorem działu prozy w „Twórczości”. Do wrocławskiego Silesiusa oraz Nagrody Literackiej Gdynia nominowany był drugi z gości, poeta i dziennikarz, w latach 80. i 90. związany z „brulionem”. Kolejnym gościem CSW będzie Marcin Jurzysta, mieszkający w Toruniu poeta, prozaik, krytyk literacki, animator kultury, doktor literaturoznawstwa. Będzie on promował swoją najnowszą książkę „Abrakadabra”. W CSW o poezji opowiadać będzie również torunianin Krzysztof Szarszewski, który wydaje swoje utwory nie tylko w formie papierowej, ale także jako audiobooki.

Z pewnością wielu zainteresuje spotkanie z dziennikarzem, reportażystą, pisarzem, laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej Mariuszem Szczygłem, które odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim. W swoich tekstach Szczygieł nigdy nie wahał się podejmować trudnych, często łamiących tabu tematów. Ze szklanego ekranu pamiętamy go jako prowadzącego jeden z pierwszych polskich talk-show „Na każdy temat”. Później zajął się przede wszystkim historią i kulturą Czech. Jego zbiór reportaży „Gottland” zebrał entuzjastyczne recenzje w prasie europejskiej.

Festiwal ma także ofertę dla miłośników komiksu. W Domu Muz przy ul. Poznańskiej o swojej pracy opowie Karol „KRL” Kalinowski, rysownik i scenarzysta komiksowy z Olsztyna.

Ważnym elementem festiwalu będzie także promocja książek o charakterze historycznym. „My na Kremlu” – to tytuł spotkania z politologiem prof. Wojciechem Polakiem, autorem książek „O Kreml i Smoleńszczyznę. Polityka Rzeczypospolitej wobec Moskwy 1607-1612” oraz „Trzy misje. Rokowania dyplomatyczne pomiędzy Rzeczpospolitą a Moskwą w latach 1613-1615”. Spotkanie połączone będzie z projekcją filmu „Rok 1612” w reż. W. Chotinienki odbędzie się w Klubie Od Nowa. „Tędy przeszła śmierć” – to tytuł książki, która powstała na postawie zapisków Bronisława Troińskiego, uczestnika powstania warszawskiego. O tej publikacji opowie w CSW syn autora notatek, Marcin Troiński.

Swoje wydawnictwa będą również promować muzea. O katalogu „Toruńskie lotnictwo wojskowe II Rzeczpospolitej w fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu” opowie jego autor Bogusław Uziembło. „Etnografia ocalona” to z kolei seria wydawnicza przygotowana przez Muzeum Etnograficzne.

Jak zawsze Dom Muz przygotował na festiwal szereg propozycji dla najmłodszych. Ciekawie zapowiada się spotkanie połączone z zabawami plastycznymi dla dzieci, które poprowadzi psycholożka Barbara Krzemińska.  Wraz z córką Faustynką ona stworzyła cykl bajek terapeutycznych. Mali czytelnicy zaproszeni zostaną również na warsztaty „Drugie życie książki” oraz „ScrapBook – książkowe notesy”.

Dopełnieniem festiwalowych wydarzeń będzie wystawa „Zbieracz czasu” Marka Głowackiego, toruńskiego twórcy exlibrisów. Ekspozycja obejmie także inne prace artysty, zorganizowana jest bowiem z okazji 35-lecia jego pracy twórczej.

Więcej w listopadowym numerze miesięcznika IKAR 

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: toruńska starówka z lotu ptaka
    Miasto
    Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.