19. Mistrzostwa Świata W Lataniu Rajdowym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

19. Mistrzostwa Świata W Lataniu Rajdowym

52 załogi reprezentujące 17 państw walczyć będą w Toruniu o tytuł Mistrza Świata w Lataniu Rajdowym.

Mistrzostwa zaczynają się 17 sierpnia, w niedzielę o godzinie 14 właśnie w strefie kibica (od 11 strefa będzie czynna). Po uroczystym otwarciu mistrzostw, prezentacji ekip, zaplanowano pokaz lotniczy z udziałem Jerzego Makuli, siedmiokrotnego mistrza świata w akrobacji szybowcowej tańczącego na niebie, skoczków spadochronowych trafiających dokładnie w cel, modelarzy lotniczych (hol szybowca), swe możliwości zaprezentuje samolot pożarniczy Dromader, duet wiatrakowców i śmigłowiec Mi-24, zwany latającym czołgiem. Na zakończenie kilka samolotów biorących udział w Mistrzostwach Świata, będą to najpewniej małe, zwinne cessny 152, bo te maszyny preferują najlepsi na świecie piloci rajdowi, zaprezentuje lądowania precyzyjne.

W poniedziałek, wtorek i środę, czyli od 18 do 20 sierpnia, będzie funkcjonowała od 11 do 18 strefa kibica z barem i trybuną. Lądowania można będzie obejrzeć z bliska, a nawet w zwolnionym tempie na telebimie. Uroczyste zakończenie Mistrzostw Świata zaplanowano w czwartek 21 sierpnia o godz. 16 w Dworze Artusa.

Nazwa imprezy może być nieco niejasna, bo dla tej wyjątkowej dyscypliny lotniczej stosuje się kilka określeń. Mówi się o: Samolotowych Rajdowych Mistrzostwach Świata albo Mistrzostwach Świata w Lataniu Rajdowo-Nawigacyjnym. Wszystko to sprowadza się do jednego: dwuosobowa załoga (pilot i nawigator) musi na podstawie podanych 15 minut przed startem współrzędnych wyznaczyć, częściowo w locie, właściwą trasę, być co do sekundy nad przygotowanymi przez sędziów punktami zwrotnymi, ponadto znaleźć i wskazać na mapie sfotografowane z powietrza obiekty (zabudowania, skrzyżowania, stawy, itp.) nad którymi leci z prędkością ok. 130 kilometrów na godzinę na wysokości ok. 300 metrów. Ktokolwiek latał samolotem sportowym bądź turystycznym - wie, o jakim poziomie trudności mowa. Pilot i nawigator muszą zachować absolutną czujność, wykazać się spostrzegawczością, pomysłowością i precyzją pilotażu. Na zakończenie tego wyczerpującego zadania pilota czeka lądowanie precyzyjne. A nawet dwa, bo po pierwszym przyziemieniu, musi poderwać ponownie maszynę, zatoczyć krąg i na oczach sędziów i widzów ponownie wylądować w dokładnie wskazanym miejscu.

W Toruniu, podczas mistrzostw organizowanych przez Aeroklub Pomorski, po raz pierwszy lądowania będą prezentowane publiczności. W tym celu powstaje lotnicza strefa kibica usytuowana tuż obok pasa, na środku lotniska.

Jeśli chodzi o samo latanie rajdowe, warto wiedzieć, że zakazane jest używanie jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego, nie wspominając oczywiście o urządzeniach GPS. Piloci uprawiający tę dyscyplinę żartują, że wszyscy startujący mają się poczuć jak Żwirko i Wigura. Większość ekip korzysta z popularnego samolotu - cessny 152. Ten niewielki, zwinny górnopłat zdecydowanie najlepiej sobie radzi w spokojnym, obserwacyjnym locie na wysokości 300 metrów. Piloci twierdzą, że widać z niego najwięcej. Wszyscy zarazem wspominają, że jeszcze lepsza była przed laty polska Wilga, dziś wychodząca już niestety z użycia.

Liczyć możemy na wielu reprezentantów Polski w tej dyscyplinie. Poza najbardziej utytułowanym na świecie Januszem Darochą, wyróżniają się dziś szczególnie Michał Wieczorek i Marcin Wieczorek, brązowi medaliści Mistrzostw Europy z 2013 roku oraz Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski wicemistrzowie świata z 2012 roku. Warto dodać, że Bolesław Radomski jest mistrzem świata z ubiegłego roku w lataniu precyzyjnym (to podobna dyscyplina - pilot leci sam), a w tym roku wygrał już dwie imprezy krajowe: 52. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki i Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. Wacława Wieczorka w Lesznie, co zapewniło mu zdobycie Pucharu Polski. Razem z Dariuszem Lechowskim, z którym wystartuje także w Mistrzostwach Świata, zdobyli niedawno w Inowrocławiu tytuł Mistrza Polski w Lataniu Rajdowym. Bolesław Radomski jest torunianinem, który zwyciężając w wielu imprezach na całym świecie zawsze to podkreśla, a teraz liczy na doping własnej publiczności.

Harmonogram Mistrzostw:

  • 17 sierpnia

11:00 - otwarcie strefy dla widzów. Sporo atrakcji przygotowanych przez firmę MegaPark.
14:00 - otwarcie Mistrzostw na płycie lotniska
14:45 - pokazy lotnicze, a w programie:

-pokaz modelarski
-pokazowe lądowania na celność
-skoki spadochronowe
-przelot samolotów z Aeroklubu Pomorskiego
-pokaz zrzutu wody z Dromadera
-pokaz samolotu Piper Cup
-akrobacja szybowcowa w wykonaniu Jerzego Makuli
-pokaz wiatrakowców
-oraz gościnnie z Inowrocławia śmigłowiec bojowy Mi-24

Zakończenie pokazów 16:30

  • 18, 19, 20 sierpnia

Około 10:00 rozpoczęcie konkurencji nawigacyjnej.

Lądowania na celność od 12:00 do 16:00 (dokładne godziny zostaną podane każdego dnia na fanpage'u i w Strefie Kibica).

O 17:00 wielkie losowanie nagród w Strefie Kibica!!!

  • 21 sierpnia

Dzień rezerwowy, a wieczorem uroczyste zakończenie Mistrzostw w Dworze Artusa w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.