Toruń świadkiem kanonizacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń świadkiem kanonizacji

Uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII na placu św. Piotra w Rzymie rozpoczną się o godz. 10.00. Mszę koncelebrować będzie papież Franciszek.

Na placu św. Piotra i sąsiednich ulicach spodziewana jest obecność nawet 200-250 tys. osób. Uroczystości będą transmitowane w Rzymie na 7 telebimach. Po raz pierwszy w historii telewizji watykańskiej transmisja z kanonizacji będzie dostępna także w trójwymiarze.

Toruńskie obchody kanonizacji:

  • 23 kwietnia - Ratusz Staromiejski, godz. 16.00 - otwarcie wystawy „Torunianie u Ojca św. Jana Pawła II”
  • 27 kwietnia - Rynek Staromiejski, godz. 10.00 - transmisja uroczystości kanonizacyjnej z Watykanu na telebimie
  • 27 kwietnia - Katedra śś. Janów, godz. 16.30 - Koncert Papieski
    Wystąpią: Katarzyna Dondalska (sopran), Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, Chór Astrolabium pod dyrekcją Kingi Litowskiej oraz Chór Kameralny UAM przygotowany przez Krzysztofa Szydzisza. W programie kompozycje Wojciecha Kilara "Angelus" i Exodus". Wstęp wolny
  • 29 kwietnia - kościół św. Jakuba Apostoła, godz. 19.00 - koncert "W hołdzie Janowi Pawłowi II - z okazji kanonizacji"
    Wystapią: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją José Marii Florêncio (przygotowanie chóru - Janusz Stanecki), soliści: Ingrida Gapova (I sopran), Barbara Gutaj-Monowid (II sopran), Jan Jakub Monowid (alt), Łukasz Załęski (tenor) i Robert Gierlach ( bas). W programie: Bach - Magnificat D-dur BWV 243. Bilety: 20 zł.

Związki Jana Pawła II z Toruniem są bardzo silne. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedzał tu swoją rodzinę. W 1971 r. w kościele św. Józefa udzielił ślubu Kazimierze i Markowi Wiadrowskim. Do dziś w Toruniu mieszka żona i córki jego zmarłego kuzyna, z którymi utrzymywał żywy kontakt.

Jako papież Jan Paweł II powołał do życia diecezję toruńską 25 marca 1992 r. na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus". W 1997 r. beatyfikował Matkę Marię Karłowską - założycielkę zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, której imię nosi toruńskie Centrum Caritas.

W 1998 r. decyzją Rady Miasta Torunia otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia. To najwyższy dowód uznania, jaki mieszkańcy mogą przyznać osobistości o szczególnym autorytecie i zasługach dla miasta. Do Rzymu pojechała wówczas kilkusetosobowa delegacja mieszkańców, lokalnych władz, duchowieństwa, środowisk akademickich, twórczych i biznesowych Torunia i diecezji toruńskiej. Papież spotkał się z torunianami na specjalnej audiencji 19 lutego 1998 r. - dokładnie w 525. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Nasze miasto Ojciec Święty odwiedził 7 czerwca 1999 roku. Upamiętnia to tablica na ratuszu. Przejechał ulicami toruńskiej starówki w słynnym papamobile i modlił się w katedrze śś. Janów. W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. W swoim wystąpieniu nawiązał do encykliki "Fides et Ratio", w której pisał o relacjach wiary i rozumu i obowiązkach ludzi nauki. Wspominał początki toruńskiej uczelni wymieniając m.in. profesora Artura Hutnikiewicza i pierwszego rektora UMK, prof. Ludwika Kolankowskiego. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

- Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie. Cieszę się, że mogłem przybyć do Waszego miasta, które sławą okrył Mikołaj Kopernik - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Godność ta została mu wręczona 23 listopada 2004 r. przez delegację z udziałem ówczesnego rektora prof. Jana Kopcewicza, przedstawicieli senatu UMK, władz województwa, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Józefa Jaworskiego.

Jan Paweł II zmarł w sobotę, 2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37. Żył 84 lata. Przez ponad 26 lat był głową Kościoła katolickiego. Smutne wiadomości z Watykanu poruszyły także mieszkańców Torunia. Tak jak na całym świecie, także kościoły w naszym mieście zapełniły się wiernymi na wieść o krytycznym stanie, a potem o śmierci Papieża.  6 kwietnia 2005 r. tysięczne tłumy zgromadziła Msza św. na toruńskim Rynku Staromiejskim, podczas której żegnano ukochanego Ojca Świętego i dziękowano mu za niezwykły pontyfikat. Tę historyczną chwile uczciło bicie średniowiecznego dzwonu Tuba Dei.

W czerwcu 2007 r. na toruńskich Jordankach stanął pomnik Papieża projektu prof. Stanisława Radwańskiego, ufundowany z funduszy miasta i zbiórki publicznej. Co roku gromadzą się tam mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta, by uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II i jego wyboru na Papieża.

1 maja 2011 r. śp. Karol Wojtyła został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, który ogłosił ten fakt w obecności ponad miliona wiernych z całego świata na placu św. Piotra w Rzymie. Torunianie mogli wspólnie obejrzeć podniosły moment dzięki telebimowi na Rynku Staromiejskim.

Imię Jana Pawła II noszą w Toruniu: aleja wiodąca do mostu im. J. Piłsudskiego, Centrum Dialogu przy placu bł. S.W.Frelichowskiego, gmach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (Collegium Jana Pawła II) oraz kilka szkół: Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 3 i V Liceum Ogólnokształcące.

Wraz z Janem Pawłem II 27 kwietnia kanonizowany będzie drugi wielki papież - Jan XXIII. Beatyfikowany w roku 2000 przez Jana Pawła II, zasłynął zwołaniem przełomowego II Soboru Watykańskiego i działaniami na rzecz idei ekumenizmu. Nazywany przez wiernych „dobrym papieżem Janem”, zapisał się w ich pamięci jako człowiek wielkiego ducha, przykład prawdziwej miłości bliźniego i żywej wiary.

Uroczystość kanonizacji obu papieży odbędzie się w Watykanie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną niedzielą Miłosierdzia Bożego. To święto, które od 1995 roku jest obchodzone we wszystkich polskich diecezjach, a 30 kwietnia 2000 roku, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny, zostało przez Jana Pawła II ogłoszone świętem całego Kościoła katolickiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.