ZIT: Jest zgoda radnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

ZIT: Jest zgoda radnych

Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Rada Miasta Torunia wyraziła zgodę na uczestnictwo gminy w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych w ramach Związku ZIT wojewódzkiego i upoważniła prezydenta do zawarcia stosownego porozumienia.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są nowym mechanizmem, planowanym do realizacji w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. W związku z tym dotychczas nie było konieczności określania podstawy prawnej dla funkcjonowania tego instrumentu.

Miasto Toruń uczestniczyć będzie w ZIT wraz z następującymi jednostkami samorządowymi wchodzącymi w skład Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego:

  1. Miastem Bydgoszcz;
  2. Gminą Białe Błota;
  3. Gminą Chełmża;
  4. Gminą Czernikowo;
  5. Gminą Dąbrowa Chełmińska;
  6. Gminą Dobrcz;
  7. Gminą Koronowo;
  8. Gminą Kowalewo Pomorskie;
  9. Gminą Lubicz;
  10. Gminą Łabiszyn;
  11. Gminą Łubianka;
  12. Gminą Łysomice;
  13. Gminą Miasta Chełmża;
  14. Gminą Nakło nad Notecią;
  15. Gminą Nowa Wieś Wielka;
  16. Gminą Obrowo;
  17. Gminą Osielsko;
  18. Gminą Sicienko;
  19. Miastem i Gminą Solec Kujawski; 
  20. Gminą Szubin;
  21. Gminą Wielka Nieszawka;
  22. Gminą Zławieś Wielka;
  23. Powiatem Bydgoskim;
  24. Powiatem Toruńskim.

Nowy okres programowania polityki spójności dla Polski na lata 2014-2020 zakłada wprowadzenie nowego narzędzia wspierającego rozwój terytorialny, jakim są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Przy pomocy instrumentu ZIT, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego miejskich obszarów funkcjonalnych będą mogły realizować zintegrowane przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Zgodnie
z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
i przepisów szczególnych dotyczących celu „Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia” oraz w sprawie uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1080/2006
przez ZIT należy rozumieć „zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, społecznych, które mają wpływ na funkcjonalne obszary miejskie”.

Podstawą do wyznaczenia obszaru realizacji „ZIT wojewódzkiego” jest dokument Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pn. „Kryteria delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich (MOF OW)”. Jednym z warunków realizacji ZIT jest udokumentowanie chęci współpracy jednostek samorządu terytorialnego, wyrażone zawiązaniem zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa, tzw. Związku ZIT.

21 marca 2014 r. samorządy wschodniej części Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego podpisały stanowisko w sprawie udziału w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Wypracowane stanowisko jest wyrazem gotowości wszystkich sygnatariuszy do przystąpienia do Związku ZIT wojewódzkiego w województwie kujawsko-pomorskim, wspólnego z samorządami zachodniej części obszaru funkcjonalnego, z poszanowaniem interesów wszystkich partnerów.

Koszty operacyjne funkcjonowania Związku ZIT wojewódzkiego Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego będą finansowane ze środków krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Najczęściej czytane aktualności

  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Volleyball Cup Toruń 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.