Aleja Bogusława Magiery | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aleja Bogusława Magiery

Miasto
Data publikacji: 05 września 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Aleja Bogusława Magiery – taką nazwę nosi od dziś droga biegnąca od fontanny do Martówki w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.

Drogi w parku na Bydgoskim Przedmieściu dotychczas nie posiadały nazewnictwa. W ramach kontynuacji rewitalizacji tego obszaru zaproponowano oznakowanie ciągów komunikacyjnych. Nazwę Aleja Bogusława Magiery będzie nosiła droga biegnąca od fontanny do Martówki.

- Bogusław Magiera był człowiekiem renesansu. To filmowiec, aktor, modelarz, nauczyciel i patriota – mówił dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak. – Magiera przez całe życie mieszkał na Bydgoskim Przedmieściu. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej rozpoczął dokumentować w filmach Toruń, a szczególnie Bydgoskie Przedmieście.

Warto wiedzieć, że cudem ocalałe kadry filmowca ukazują jego córkę – Jadzię podczas spacerów w parku Na Bydgoskim Przedmieściu. Magiera nagrywał ważne dla Torunia momenty, m.in. film z wizyty w Toruniu w 1938 roku marszałka Rydza-Śmigłego.

- Trudno mówić o własnym ojcu, bo go nie pamiętam – mówiła córka Bogusław Magiery Jadwiga Tokarska. – Jedyne co pamiętam to moment aresztowania. Ojca znam ze zdjęć, filmów i opowiadań mamy. To dla mnie niebywałe szczęście i zaszczyt, że zostanie on upamiętniony.

Decyzję w  sprawie  nadania nazwy drodze wewnętrznej - Aleja Bogusława Magiery podjęli toruńscy radni podczas sesji, 5 września 2013 roku.

Bogusław Magiera urodził się w Wadowicach 29 lipca 1904 r. Nauczyciel, aktor, działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego, instruktor modelarstwa lotniczego, filmowiec amator, konstruktor żaglówki.

Po 1920 roku przeniósł się razem z rodziną do Torunia. Przez cały okres 20-lecia międzywojennego mieszkał na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejno przy ulicach Sienkiewicza, Klonowica, Rybaki i ostatecznie Kochanowskiego.

Realizując własne pasje, fotografował Toruń, a szczególnie Park na Bydgoskim Przedmieściu, poświęcając mu sporo miejsca w filmie, który nakręcił przed 1939 r.

Aresztowany 14 października 1939 w ogólnomiejskiej akcji, przeszedł kolejno więzienie w Forcie VII w Toruniu, obozy w Stutthof, Oranienburg, Sachsenhausen i Dachau, gdzie zginął  24 marca 1942 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.