Medal dla Cecylii Iwaniszewskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla Cecylii Iwaniszewskiej

Miasto
Data publikacji: 23 maja 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze otrzyma popularyzatorka wiedzy o Toruniu, wieloletnia działaczka Towarzystwa Miłośników Torunia i Towarzystwa Naukowego w Toruniu dr Cecylia Iwaniszewska. Decyzję o przyznaniu medalu podjęli radni 23 maja 2013 roku.

Dr Cecylia Iwaniszewska jest aktywną działaczką wielu organizacji i stowarzyszeń, zarówno toruńskich, jak i ogólnopolskich. Od 1965 roku należy do Towarzystwa Miłośników Torunia, gdzie od 1967 roku do dziś jest aktywnym członkiem zarządu. Dr Iwaniszewska od wielu lat działa również w Towarzystwie Naukowym w Toruniu i innych, w tym także zagranicznych oraz współpracuje z Radą Miasta Torunia w zakresie nazewnictwa ulic w Toruniu.  Jest również aktywną uczestniczką corocznej kwesty na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Dzięki tej akcji udało się do tej pory odnowić 21 nagrobków.  

Uroczyste odznaczenie medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze nastąpi podczas obchodów 90-lecia działalności ToMiTo. Odbędzie się ono 27 maja 2013 r. o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Cecylia Maria Iwaniszewska z hrabiów Łubieńskich urodziła się 24 listopada 1928 r. w Warszawie. Jej ojciec Marian Henryk hrabia Łubieński i matka Zofia Slaska wywodzili się z zasłużonych rodzin ziemiańskich o bogatych tradycjach patriotycznych. Dzieciństwo spędziła w Warszawie oraz w Bydgoszczy (lata 1937-1939). W okresie okupacji wraz z rodzicami i siostrami została wysiedlona przymusowo do Warszawy.

Po maturze, zdanej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, w grudniu 1945 r. Cecylia Maria Iwaniszewska podjęła studia na nowoutworzonym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała matematykę i astronomię. Zamierzała wówczas przygotować się do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki. W czasie studiów, od 1 września 1947 r. została zatrudniona jako zastępca młodszego asystenta w Obserwatorium Astronomicznym UMK. Studia ukończyła w sierpniu 1950 r. i jest pierwszym absolwentem astronomii w historii UMK. W okresie represji czasów stalinowskich - od grudnia 1950 r. do sierpnia 1951 r. - z powodów politycznych była zwolniona z pracy w UMK. W tym czasie pracowała dorywczo, m. in. wykonując korekty tekstów naukowych. Po przywróceniu do pracy na uczelni prowadziła różnorodne zajęcia dydaktyczne, ale przede wszystkim wiele czasu poświęcała organizacji Biblioteki Obserwatorium Astronomicznego UMK. W latach 1952-1954 odbyła na UMK studia aspiranckie (doktoranckie). W tym czasie najważniejszym podejmowanym przez nią obszarem badawczym były cechy kinetyczne i fizyczne cefeid i gwiazd zmiennych typu RR Lyrae. W 1959 r. uzyskała doktorat na podstawie rozprawy poświęconej strukturze Drogi Mlecznej w wybranym polu gwiazdozbioru Strzała. Po doktoracie awansowała na stanowisko adiunkta, a następnie starszego wykładowcy (lata 1962-1989). Przez wiele lat prowadziła zajęcia dydaktyczne m.in. dla studentów: astronomii, fizyki, biologii, geografii, archeologii. W latach 1980-1984 pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Astronomii UMK.

Cecylia Maria Iwaniszewska jest autorem 50 prac naukowych w języku angielskim, zamieszczonych w najbardziej prestiżowych, zagranicznych czasopismach naukowych. Ponadto jest autorem blisko 200 artykułów naukowych, artykułów popularno-naukowych i sprawozdań w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i czeskim. Opublikowała również kilka prac naukowych o charakterze dydaktycznym.

Szczególne znaczenie dla promocji miasta Torunia oraz popularyzacji postaci Mikołaja Kopernika miała aktywność naukowa i społeczna Cecylii Marii Iwaniszewskiej w początkach lat siedemdziesiątych XX w. - w związku z przygotowaniami obchodów 500. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Dużą wartość poznawczą zachowuje wciąż monografia autorstwa Cecylii Marii Iwaniszewskiej „Astronomia Mikołaja Kopernika”. Jest również redaktorem i współautorem dwóch prac zbiorowych poświęconych historii astronomii: „Astronomia w Toruniu mieście Mikołaja Kopernika” oraz „Astronomy in Toruń Nichołas Copernicus' native town”. W 1974 r. była współredaktorem materiałów kongresowych odbytego w Toruniu Sympozjum Międzynarodowej Unii Astronomicznej dotyczącego badań Systemu Słonecznego. Przyczyniła się również do utrwalenia w pamięci mieszkańców Torunia oraz środowiska uniwersyteckiego wybitnego astronoma, twórcy toruńskiej szkoły astronomii, prof. Władysława Dziewulskiego. Jest bowiem redaktorem pracy zbiorowej: „Władysław Dziewulski”. Napisała także cieszący się dużym uznaniem skrypt obejmujący zakres wykładów z matematyki, jakie prowadziła dla studentów biologii i archeologii.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.