Komiks orbitalny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komiks orbitalny

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 maja 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Komiksy związane z Mikołajem Kopernikiem oraz kosmiczne warsztaty komiksowe. Od 10 maja nowa wystawa w Planetarium, a do końca czerwca konkurs na komiks związany z 540 rocznicą urodzin Kopernika.

Pomysł wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” powstał podczas poszukiwań nietuzinkowego uświetnienia kolejnej rocznicy kopernikańskiej. Plansze przygotowane przez kuratora, Wojciecha Łowickiego, prezentują kilkadziesiąt rysunków i komiksów pokazujących wielkiego astronoma. Autorami prac są znakomici polscy plastycy: Eryk Lipiński, Mieczysław Kościelniak, Bohdan Butenko czy Henryk J. Chmielewski, słynny Papcio Chmiel. Rysunki nierzadko odbijają czasy, w których powstawały, ilustrując ideologiczne spory np. o to, czy Mikołaj Kopernik był Niemcem czy Polakiem, a także wykazujące jak Kościół przeciwstawiał się jego teoriom. Zazwyczaj jednak rysownicy zapominali, że oprócz astrologii zajmował się był Kopernik i medycyną, i prawem, i ekonomią – może te dziedziny w niewielkim stopniu nadają się do przełożenia na obrazkowe medium? Nie ma tu też śladu po domniemanym romansie Kopernika z Anną Schilling, choć wydawałoby się, że to wątek idealny dla szukających sensacji dzisiejszych odbiorców i doskonały dla, chcących ukazać zepsucie Kościoła, rysowników czasów przeszłych, uwikłanych przez propagandowe naciski. Tego wszystkiego tu nie ma. Cóż więc jest? - pytają organizatorzy wystawy. Zapraszamy do oglądania.

Wernisaż wystawy „Kopernik. Komiks i okolice” 10 maja o godz. 18.00 w planetarium w Toruniu. Wernisażowi towarzyszy prelekcja dr. Tomasza Marciniaka na temat komiksu polskiego.

11 maja o godz. 12.00 także w planetarium odbędą się zaś kosmiczne warsztaty komiksowe
. Przygotowano je głównie z myślą o młodzieży gimnazjalnej, ale zaproszeni są wszyscy chętni Warsztaty poprowadzi Roman Maciejewski, rysownik komiksów.

Do 30 czerwca trwa zaś organizowany przez Fundację Centrum Badań Ormiańskich przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Torunia konkurs na komiks związany z 540 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie miało miejsce na gali 24. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Więcej informacji tutaj.

dr Tomasz Marciniak
Wykładowca uniwersytecki, zajmujący się mniejszościami narodowymi, procesami migracyjnymi oraz kulturą masową, przede wszystkim komiksem. Kilkukrotny juror Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, gość honorowy X Sympozjum Komiksologicznego w Łodzi. Autor scenariuszy m.in. dla Bohdana Butenki, Szarloty Pawel-Kroll, Aleksandry Spanowicz oraz tekstów analityczno-krytycznych. Poza tym kolekcjoner i znawca komiksu. Założyciel Asocjacji Komiksu w Toruniu. W latach 90-tych był jednym z głównych twórców współczesnej szkoły komiksu polskiego.

Wojciech Łowicki
Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum", twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem". Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Wiceprezes Fundacji Centrum Badań Ormiańskich. Konsultant ds. komiksu w szczecińskiej galerii sztuki Orientacja. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Roman Jan Maciejewski
Absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, współtwórca Studia Komiks Polski oraz pierwszego w 'nowej Polsce' miesięcznika komiksowego 'Awantura'. Ilustrator, rysownik prasowy (Express Bydgoski, Gazeta Pomorska). Autor wielu komiksów dziecięcych, satyrycznych i edukacyjnych. W 2010 roku, z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem wydał słynny komiks 'Hexus".

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.