Naukowcy prześwietlą Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Naukowcy prześwietlą Toruń

Kultura
Data publikacji: 30 sierpnia 2007
Autor: admin_vobacom

W Toruniu będzie realizowany kompleksowy program badań naukowych poświęconych historii miasta. Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie porozumienie z  rektorem UMK prof. Andrzejem Jamiołkowskim. To szansa na odkrycie nieznanej historii Torunia.

Pracami naukowymi będzie kierować zespół złożony z archeologów, historyków, demografów, przedstawicieli nauk przyrodniczych. Taka interdyscyplinarność pozwala na wielopłaszczyznową i szczegółową analizę badawczą.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o opracowanie systemu, który pozwoliłby nam odkryć niezbadane tajemnice naszego miasta - mówi prof. Jadwiga Chudziakowa, kierownik Zespołu do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia. - Takie kompleksowe badania są już prowadzone w Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie. Toruń, mający tyle cennych zabytków, też na nie zasługuje.  Do tej pory badania archeologiczne były prowadzone wybiórczo. Zdarzały się nadzory archeologiczne, ale najczęściej towarzyszyły rozpoczęciu jakiejś inwestycji w mieście. Może to dziwić, ale my wciąż mało wiemy o Toruniu, o początkach miasta i jego rozwoju.   

Układ przestrzenny grodu, zarówno tego drewnianego, jak i murowanego, szlaki komunikacyjne, cmentarze, klasztory, demografia - te zagadnienia znajdą się w kręgu zainteresowań zespołu badaczy.
- Cieszę się, ze dzięki tej współpracy informacje o Toruniu będą jeszcze bardziej interesujące - zaznaczył przy podpisywaniu porozumienia prezydent Michał Zaleski.
Magistrat zobowiązał się do udostępnienia miejsc na badania archeologiczne, będzie też pomagać w ubieganiu się o środki europejskie i dotacje celowe na ich finansowanie.
- Odkrywanie Torunia to ogromna satysfakcja - mówił rektor UMK prof. Andrzej Jamiołkowski. - Przy okazji nasi studenci nabędą praktycznych umiejętności.

Wyniki badań zostaną opublikowane. Prace naukowe i popularno-naukowe będą uzupełniać wystawy, których organizację zadeklarowało już Muzeum Okręgowe w Toruniu. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.