Nagrody Prezydenta za 2016 rok rozdane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrody Prezydenta za 2016 rok rozdane

Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2017
Autor: Maria Wesoła

Po raz 22. Nagrody Prezydenta Miasta Torunia trafiły do laureatów - torunian, wykazujących szczególne osiągnięcia w swoich dziedzinach działalności.

Do tej pory, na przestrzeni lat nagrodzonych zostało 216 osób. Do edycji 2016 wpłynęły 62 zgłoszenia, spośród których Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski nagrodził 12 laureatów w 10 kategoriach. Gala wręczenia nagród odbyła się 21 czerwca 2017 roku w Dworze Artusa. - To wyjątkowe spotkanie z tymi spośród nas, którzy dla Torunia robią najwięcej. Pokazują swoją szczególność i umiejętności, którymi dysponują. Dziś przekazujemy laureatom nasz podziw dla tego, jak wpływają na świetność współczesnego Torunia i jak kształtują wizerunek naszego miasta, dzięki czemu możemy o nim mówić z dumą. Gratuluję i apeluję, abyście Państwo nie ustawali w swoich działaniach - mówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski.

Laureaci Nagród Prezydenta Miasta Torunia 2016:

Kategoria: Poświęcenie i postawa obywatelska - Krystyna Nowakowska

Jedna z inicjatorek powołania w Toruniu Rady Seniorów, zaangażowana w ideę Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nagroda za zainicjowanie powstania toruńskiej Rady Seniorów oraz całokształt działań na rzecz wspierania seniorów, m.in. poprzez organizację Senioriady.

Kategoria: Poświęcenie i postawa obywatelska - dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz

Nagroda za zaangażowanie w pracę psychoonkologa w Akademii Walki z Rakiem, organizację licznych akcji profilaktycznych, warsztatów, spektakli teatralnych o tematyce związanej z walkąz rakiem. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Sympozjum „Piękno mimo wszystko”.

Kategoria: Sport - Jan Konikiewicz i Karol Lejman

Menedżerowie firmy One Sport - agencji sportowej działającej na rynku polskim i europejskim. Właśnie jej toruńscy sympatycy sportu zawdzięczają organizację zawodów żużlowych: Speedway Best Pairs oraz Speedway Euro Championship (najbliższa edycja tej ostatniej zostanie rozegrana na Motoarenie już wkrótce: 30 czerwca). O prestiżu obu cyklów rozgrywek decyduje wielkie zainteresowanie kibiców i telewizyjna transmisja do 71 krajów. Za marką tych wydarzeń stoją laureaci, znani również z działalności charytatywnej – na przykład ze współpracy z Fundacją DW 43 oraz Fundacją Światło.

Kategoria: Człowiek Kultury - Krzysztof Wachowiak

Nagroda za rozwój klubu NRD, zaangażowanie w organizację projektów Cosmic Undergroud, Steve Nash&Turntable Orchestra. Organizator m.in. festiwalu muzycznego NADA, Festiwalu Kawy – Coffee Fest oraz Musztarda Jam mistrzostwa Polski bmx flatland. Producent filmu o Grzegorzu Ciechowskim i Republice

Kategoria: Wydarzenie kulturalne - Sławomir Wierzcholski - muzyk twórca Festiwalu "Harmonica Bridge"

Nagroda za autorską organizację od 15 lat Festiwalu Harmonica Bridge, który pozwolił nam w Toruniu poznać mistrzów harmonijki z 18 krajów.

Kategoria: Ochrona zdrowia - Marzena Bogus-Serocka

Nagroda dla toruńskiej fizjoterapeutka i doświadczonej koordynatorki Zespołu Rehabilitantów Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. W zgodnej opinii swoich współpracowników i pacjentów imponuje zawodowym znawstwem i chęcią udzielania pomocy innym. Jest zawsze pogodna i wiarygodna w okazywanym wsparciu – zapewne z racji fachowego przygotowania do zawodu i osobistych doświadczeń w cierpliwym powracaniu do zdrowia.

Kategoria: Nauka - Zofia Kaczmarek

Nagroda dla uczennicy Liceum Akademickiego w Toruniu za zwycięstwo w olimpiadzie astronomicznej. "I w końcu, Kopernik była kobietą". Uczennica drugiej klasy Liceum Akademickiego w Toruniu pokonała 137 uczestników z całej Polski. Dwa razy reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki

Kategoria: Promocja Miasta - Zuzanna Kawa

Uczennica Społecznej Szkoły  Stowarzyszenia „Edukacja”, ze średnią ocen 6,0; tańczy w Zespole Pieśni i Tańca „Młody Toruń”, a także osiąga premiowane miejsca w ogólnopolskich konkursach „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień”. O dobre imię Torunia dba przede wszystkim jako autorka cyklu książek o Ani Wood, przetłumaczonych na języki: angielski, francuski i rosyjski. W ostatnim czasie ukazały się chińskie wydania jej książek, a także azerskie i uzbeckie.

Kategoria: Promocja Miasta - mgr inż. arch. Andrzej Ryczek

Przed laty związany z toruńskim samorządem, w którym kierował Wydziałem Architektury oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. Jest autorem lub współautorem opracowań urbanistycznych i koncepcji architektonicznych, w tym strategii rozwoju Torunia czy pierwszego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia”. Na swoim koncie ma realizację znanych i podziwianych obiektów w Toruniu, m.in. projektów: ołtarza z czasu wizyty w Toruniu Ojca Świętego Jana Pawła II, kościoła pw. bł. Stefana Frelichowskiego, wnętrza i otoczenia kościoła pw. św. Antoniego, wnętrza kaplicy w Wyższym Seminarium Duchownym, a w ostatnim czasie także najnowszego toruńskiego kościoła, czyli sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Kategoria: Przedsiębiorczość i ekonomia społeczna- Krzysztof Bruź

Biznesmen, za którym stoi ceniona w Toruniu marka Supermarketów Torimpex Trade. Jest to sieć sklepów z kapitałem wyłącznie polskim, założona w 1990 roku i skupiająca obecnie 8 toruńskich placówek. Firma jest ważnym toruńskim pracodawcą, gdyż zatrudnia 250 osób. Szczyci się także swoim asortymentem, wahającym się od 10 tys. do 20 tys. produktów, pozyskiwanych głównie od polskich dostawców.

Kategoria: Innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży - Rafał Urbański

Nauczyciel w ZSPS i VIII LO. Nagroda za zaangażowanie w rozwój pasji muzycznych swoich podopiecznych, ich sukcesu w konkursach muzycznych oraz przygotowywanie opraw muzycznych podczas licznych przedsięwzięć na terenie Torunia

Kategoria: Ochrona dziedzictwa narodowego - Bogdan Taczak

Wieloletni i były prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Toruniu. Jako bratanek pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego, w godny sposób zachowuje rodzinną
 i polską tradycję patriotyczną. Pamiętał o tych, o których wielu przez lata nie chciało pamiętać. Dzielił się tym z toruńskimi dziećmi i młodzieżą, sadził dęby pamięci i skutecznie zabiegał o erygowanie katyńskiej tablicy pamiątkowej w krużgankach toruńskiego kościoła Mariackiego. Ocalił w ten sposób cząstkę dramatycznej polskiej historii, budząc tym szacunek i respekt wśród torunian.

Uroczystość rozdania nagród uświetnił swoim występem William Prestigiacomo z zespołem.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.