Na święto kobiet | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na święto kobiet

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 marca 2017
Autor: Maria Wesoła

8 marca nie może zabraknąć życzeń i okazji do spędzenia wspaniałego Dnia Kobiet w Toruniu.

Drogie Panie,

Szanowne Mieszkanki Torunia!

Przyjmijcie serdeczne życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Przekazuję je wszystkim Dziewczętom i Paniom mieszkającym w Toruniu w imieniu prezydenta Michała Zaleskiego i zastępców prezydenta.

Pełnicie w życiu wiele ról: prywatnie jesteście kochającymi i troskliwymi córkami, żonami, matkami i babciami. W życiu zawodowym profesjonalnie wypełniacie swoje liczne obowiązki, a wszystkie te role umiejętnie łączycie w doskonałej harmonii.

Toruń jest miastem niezwykłym dzięki Waszej życiowej aktywności, dlatego każdej z Was należy się codzienna pomoc i szacunek ze strony Waszych mężów, ojców, braci, przyjaciół czy kolegów z pracy lub szkoły. Wszystkim Toruniankom życzę, abyście na tę życzliwość, respekt i wsparcie zawsze mogły liczyć. Niech dla każdej z Was Międzynarodowy Dzień Kobiet trwa przez cały rok. Wszystkiego najlepszego!

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia 

Zbigniew Fiderewicz

 

Torunianki świętować dziś mogą w na wiele sposobów - poniżej znajduje się kilka kulturalnych propozycji na środę, 8 marca:

  • Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski, godz. 11.00 

Sztuka czy rodzina? Dylematy kobiet - artystek - prelekcja przy wystawie. Ratusz Staromiejski, Galeria malarstwa polskiego.

Życie artystyczne trudno pogodzić z życiem rodzinnym i codziennymi obowiązkami. Sprzątanie domu, gotowanie i wychowywanie dzieci jest już samo w sobie pełnoetatową pracą. Czy zatem można znaleźć równowagę pomiędzy tworzeniem sztuki, a codziennym życiem? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i inna w każdym przypadku.

Przytoczone przykłady kobiet artystek, ich życiorysów i twórczości przybliżą słuchaczkom i słuchaczom, jak radziły sobie one z tym dylematem.

Bilety: w kasie muzuem, 4 zł.

  • Dzień Kobiet w Muzeum Etnograficznym, godz. 12:00

 Trzy barwy kobiecości – spotkanie, w ramach którego zaplanowano zwiedzanie wystawy „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów” ścieżką kobiecych spraw.  Po ekspozycji oprowadzą trzy autorki: Hanna Łopatyńska, Agnieszka Kostrzewa i Magdalena Ziółkowska-Mówka.

Podczas zwiedzania wystawy goście dowiedzą się m.in. dlaczego zmarłym malowano kiedyś twarze na czerwono? Od kiedy czarny kot przynosi pecha? Skąd wiadomo, że kobieta w czerwonej sukience ma większe powodzenie u mężczyzn od tej w kreacji innego koloru? Czy „biała broń” jest faktycznie biała?

Bilety: normalny – 5 zł; ulgowy – 3 zł.

  •   CKK Jordanki, godz. 19:00, koncert Sound’n’Grace

Grupa wokalna Sound'n'Grace to 15 energetycznych wokalistek i wokalistów, którzy dzięki swojej scenicznej energii i produkcjom muzycznym Tabba zawojowali polskie listy przebojów.

Muzyczne korzenie grupy to nowoczesny gospel. Zespół porusza się w nurcie łączącym ze sobą elementy funk, soul, jazz, groove oraz r'n'b. Miesza, przeplata, czerpie, łączy, eksperymentuje. Ale przede wszystkim zwraca uwagę na wysoki poziom muzyczny oraz jakość aranżacji i wykonań.

Z Sound'n'Grace pracują wspaniali instrumentaliści, muzycy współpracujący na co dzień ze znanymi polskimi artystami.

Sound'n'Grace nie jest klasycznym chórem gospel, zarówno pod względem repertuaru, jak i wizerunku scenicznego. Koncertuje nie tylko w miejscach uznawanych za „święte” ale w klubach jazzowych, centrach artystycznych, na scenach prestiżowych sal koncertowych i teatrów. Wśród największych przebojów Sound’n’Grace są: „Dach”, „Na pewno”, „Możesz wszystko”

Bilety: www.ebilet.pl

  • W piątek, 10 marca 2017 r. o godz. 16:05 w TVP2 wyemitowana zostanie II część koncertu "Kobieta niejedno ma imię", zarejestrowanego w sali koncertowej na Jordankach 2 marca. Podczas koncertu wystąpiły m.in. Halina Frąckowiak, Grażyna Szapołowska, Margo, Ewelina Lisowka i Kasia Cerekwicka. Koncert poprowadziła Anna Popek.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.