Na święto kobiet

8 marca nie może zabraknąć życzeń i okazji do spędzenia wspaniałego Dnia Kobiet w Toruniu.

Drogie Panie,

Szanowne Mieszkanki Torunia!

Przyjmijcie serdeczne życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Przekazuję je wszystkim Dziewczętom i Paniom mieszkającym w Toruniu w imieniu prezydenta Michała Zaleskiego i zastępców prezydenta.

Pełnicie w życiu wiele ról: prywatnie jesteście kochającymi i troskliwymi córkami, żonami, matkami i babciami. W życiu zawodowym profesjonalnie wypełniacie swoje liczne obowiązki, a wszystkie te role umiejętnie łączycie w doskonałej harmonii.

Toruń jest miastem niezwykłym dzięki Waszej życiowej aktywności, dlatego każdej z Was należy się codzienna pomoc i szacunek ze strony Waszych mężów, ojców, braci, przyjaciół czy kolegów z pracy lub szkoły. Wszystkim Toruniankom życzę, abyście na tę życzliwość, respekt i wsparcie zawsze mogły liczyć. Niech dla każdej z Was Międzynarodowy Dzień Kobiet trwa przez cały rok. Wszystkiego najlepszego!

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia 

Zbigniew Fiderewicz

 

Torunianki świętować dziś mogą w na wiele sposobów - poniżej znajduje się kilka kulturalnych propozycji na środę, 8 marca:

  • Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski, godz. 11.00 

Sztuka czy rodzina? Dylematy kobiet - artystek - prelekcja przy wystawie. Ratusz Staromiejski, Galeria malarstwa polskiego.

Życie artystyczne trudno pogodzić z życiem rodzinnym i codziennymi obowiązkami. Sprzątanie domu, gotowanie i wychowywanie dzieci jest już samo w sobie pełnoetatową pracą. Czy zatem można znaleźć równowagę pomiędzy tworzeniem sztuki, a codziennym życiem? Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna i inna w każdym przypadku.

Przytoczone przykłady kobiet artystek, ich życiorysów i twórczości przybliżą słuchaczkom i słuchaczom, jak radziły sobie one z tym dylematem.

Bilety: w kasie muzuem, 4 zł.

  • Dzień Kobiet w Muzeum Etnograficznym, godz. 12:00

 Trzy barwy kobiecości – spotkanie, w ramach którego zaplanowano zwiedzanie wystawy „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów” ścieżką kobiecych spraw.  Po ekspozycji oprowadzą trzy autorki: Hanna Łopatyńska, Agnieszka Kostrzewa i Magdalena Ziółkowska-Mówka.

Podczas zwiedzania wystawy goście dowiedzą się m.in. dlaczego zmarłym malowano kiedyś twarze na czerwono? Od kiedy czarny kot przynosi pecha? Skąd wiadomo, że kobieta w czerwonej sukience ma większe powodzenie u mężczyzn od tej w kreacji innego koloru? Czy „biała broń” jest faktycznie biała?

Bilety: normalny – 5 zł; ulgowy – 3 zł.

  •   CKK Jordanki, godz. 19:00, koncert Sound’n’Grace

Grupa wokalna Sound'n'Grace to 15 energetycznych wokalistek i wokalistów, którzy dzięki swojej scenicznej energii i produkcjom muzycznym Tabba zawojowali polskie listy przebojów.

Muzyczne korzenie grupy to nowoczesny gospel. Zespół porusza się w nurcie łączącym ze sobą elementy funk, soul, jazz, groove oraz r'n'b. Miesza, przeplata, czerpie, łączy, eksperymentuje. Ale przede wszystkim zwraca uwagę na wysoki poziom muzyczny oraz jakość aranżacji i wykonań.

Z Sound'n'Grace pracują wspaniali instrumentaliści, muzycy współpracujący na co dzień ze znanymi polskimi artystami.

Sound'n'Grace nie jest klasycznym chórem gospel, zarówno pod względem repertuaru, jak i wizerunku scenicznego. Koncertuje nie tylko w miejscach uznawanych za „święte” ale w klubach jazzowych, centrach artystycznych, na scenach prestiżowych sal koncertowych i teatrów. Wśród największych przebojów Sound’n’Grace są: „Dach”, „Na pewno”, „Możesz wszystko”

Bilety: www.ebilet.pl

  • W piątek, 10 marca 2017 r. o godz. 16:05 w TVP2 wyemitowana zostanie II część koncertu "Kobieta niejedno ma imię", zarejestrowanego w sali koncertowej na Jordankach 2 marca. Podczas koncertu wystąpiły m.in. Halina Frąckowiak, Grażyna Szapołowska, Margo, Ewelina Lisowka i Kasia Cerekwicka. Koncert poprowadziła Anna Popek.

Data publikacji: 2017-03-08