Muzyka toruńskiego przemysłu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka toruńskiego przemysłu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 października 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Do przemysłowej historii Torunia nawiązuje nowy festiwal "Transgresje", który odbędzie się 8-11 października 2015 r. 

Postindustrialna przestrzeń dawnych toruńskich zakładów Elana, dźwięki maszyn, światła oraz artyści, którzy w swojej twórczości nie boją się eksperymentu – tak będzie wyglądać spektakl dźwiękowy „Bunt maszyn”, najważniejszy element nowego festiwalu Transgresje. 

W psychologii człowiek transgresyjny to jednostka wielowymiarowa, posiadająca zdolność przekraczania granic. Właśnie takich wymykających się schematom artystów z Polski i zagranicy gościć będzie festiwal Transgresje. Ale przekraczanie granic wiąże się również z formą imprezy.

- Pomysł zrodził się z potrzeby stworzenia nowej formy ukazywania muzykistwierdza Przemek Wyciechowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Na potrzeby spektaklu w dawnym Apatorze organizatorzy nagrali dźwięki maszyn, które przesłali zaproszonym do przedsięwzięcia artystom, wywodzącym się z bardzo różnych nurtów muzycznych. Specjalnie na tę okazję stworzą oni nowe kompozycje. Zaprezentują je w przestrzeniach dawnej Elany, podczas złożonego z dziewięciu aktów spektaklu. Publiczność będzie się przemieszczać wzdłuż linii produkcyjnej.

- W przeszłości Toruń był miastem w dużym stopniu industrialnym, po czym dziś prawie nie ma śladu – mówi kurator programowy Rafał Iwański. - Zniknął Merinotex, Polchem, Elana, a Apator jest wywieziony poza Toruń. My do tej przeszłości nawiązujemy, wchodząc na chwilę z muzyką i światłem do opustoszałych fabrycznych hal.

W spektaklu „Bunt maszyn” wezmą udział: Zamilska (okrzyknięta największą nadzieją polskiej elektroniki), Marcin Masecki (wirtuoz fortepianu, twórczo podchodzący do muzyki klasycznej), Z'EV (USA, w latach 70. jeden z pionierów muzyki industrialnej), Mazzoll (wirtuoz klarnetu basowego, współtwórca yassu), HATI (duet używający instrumentów etnicznych i obiektów z recyklingu), Steve Nash (dj i klasycznie wykształcony pianista, autor projektu „Steve Nash & Turntable Orchestra”), Pure (Austria, twórca abstrakcyjnej muzyki elektronicznej i weteran techno), kiRk (improwizatorzy poruszający się na styku brzmień elektronicznych i akustycznych), Wilhelm Bras (budowniczy elektronicznych instrumentów analogowych i reformator techno) oraz Pchełki (twórcy gatunku hop-siup, inspirujący się folklorem, łączący brzmienia elektroniczne i akustyczne). Scenografię do całości stanowić będą wizualizacje.

Od czwartku do niedzieli będzie można natknąć się na instalacje dźwiękowe na starówce oraz podróżując jedną z linii tramwajowych, a także w Centrum Sztuki Współczesnej. W piątek w CSW odbędą się koncerty artystów nawiązujących do ruchu kulturowego industrial. Wystąpią Throbbing Wafle i Lautbild. W niedzielę, także w CSW, zaplanowano spotkania i wykłady mistrzowskie Jerzego Mazzolla, Pawła Kulczyńskiego i Petera Votavy oraz targi płytowe. Będzie również polska premiera filmu dokumentalnego o Z’EV-ie. Ważnym festiwalowym miejscem będzie też Klub NRD. Wystąpią tam w kolejne wieczory: L.U.C., Zamilska, Michał Margański z radiowej Trójki oraz na zakończenie Łona & Webber.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.