Multimedialna historia Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Multimedialna historia Torunia

Kultura
Data publikacji: 10 grudnia 2014
Autor: Małgorzata Litwin

W Domu Eskenów można oglądać III część wystawy stałej „Toruń i jego historia” - dzieje miasta od XIX wieku do końca II wojny światowej.

Stare fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku i inne oryginalne pamiątki po dawnych mieszkańcach Torunia zostały zaprezentowane w dwóch salach, w atrakcyjnej aranżacji multimedialnej. Widzowie mają do dyspozycji m.in. przewijane ekrany, fotoplastikon czy podświetlane instalacje, jak bardzo pomysłowa oś czasu w klatce schodowej. 

W pierwszej sali prezentowany jest tzw. okres pruski, zapoczątkowany II rozbiorem Polski (1793), a kończący się wkroczeniem do miasta wojsk polskich w 1920 roku, z krótką przerwą na czasy napoleońskie (1806–1815) i powstanie - na mocy traktatów pokojowych w Tylży - Księstwa Warszawskiego w 1807 r. Toruń, włączony w obszar Księstwa, bardzo szybko został siedzibą powiatu w departamencie bydgoskim, a w momencie wojny Napoleona z Austrią w 1809 r. przez trzy tygodnie pełnił nawet rolę stolicy Księstwa.

Druga sala obejmuje czasy Torunia międzywojennego i okres II wojny światowej. Prezentowane są m.in.: wkroczenie do miasta wojsk polskich, powstanie polskiego samorządu terytorialnego i nowego ustroju Torunia z podkreśleniem jego roli jako stolicy województwa pomorskiego, rozbudowa miasta w latach międzywojennych i działalność zasłużonych torunian.

- Toruń w II Rzeczypospolitej był też ważnym punktem na wojskowej mapie Polski. Stacjonowały tu garnizony, powstały szkoły wojskowe i prężnie działało lotnisko - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Pietrucka. - Na wystawie za pomocą aranżacji plastycznej i pokazu multimedialnego zwiedzający może odbyć „lot sterowcem nad miastem”. Pokazujemy patriotyzm i kulturę, ale też i rozrywkę torunian poprzez rozwijające się środowiska twórcze, upowszechnianie języka polskiego za pomocą książki, teatru, radia, amatorskich ruchów artystycznych oraz kina.

Wystawa jest ekspozycją stałą Muzeum Okręgowego w Toruniu. Dofinansowano ją ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.