MPO nadal będzie dbać o czysty Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

MPO nadal będzie dbać o czysty Toruń

Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w latach 2018-2019 będzie odbiorało odpady od mieszkańców Torunia.

W Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Kociewskiej w dniu 30 listopada 2017 roku prezydent miasta Michał Zaleski  oraz prezes MPO Sp. z o.o. Piotr Rozwadowski podpisali umowę na odbiór śmieci w Gminie Miasta Toruń w latach 2018-2019. Za swoje usługi w tym okresie MPO otrzyma kwotę blisko 15 280 tys. zł brutto.

- Mieszkańcy Torunia produkują rocznie około 65 tys. ton odpadów komunalnych. To jest ogromna ilość. Tej selektywnej zbiórki odbieramy blisko 11 tys. ton – to też jest bardzo duża liczba. Możemy śmiało powiedzieć, że mieszkańcy w bardzo pozytywny sposób reagują na te zmiany, które ustawodawca wprowadzapowiedział prezes MPO, Piotr Rozwadowski.

Konferencja prasowa, która towarzyszyła podpisaniu umowy, była bowiem okazją do przedstawienia nowych zasad odbioru śmieci w naszym mieście. Zaczną one obowiązywać już od stycznia 2018 roku, jednak gminy mają czas na ich wdrożenie do 30 czerwca 2022 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, które weszło w życie 1 lipca 2017 roku, został wprowadzony obowiązek odrębnego zbierania co najmniej 5 frakcji odpadów:
•    papier - kolor niebieski pojemnika;
•    tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - kolor żółty pojemnika;
•    metale - kolor żółty pojemnika;
•    szkło (dopuszczalne zbieranie łącznie szkła białego i kolorowego) - kolor zielony;
•    odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów - kolor brązowy.

Prezentacja dotycząca zmian w selektywnej zbiórce odpadów

W Toruniu nowe pojemniki będą pojawiać się sukcesywnie w terminie określonym w ustawie, czyli do 30 czerwca 2022 roku.  Od stycznia 2018 roku na obecnie używanych pojemnikach do odbioru śmieci pojawią się oznaczenia, dzięki czemu będzie można łatwiej dokonywać selekcji już według nowych zasad. Także od nowego roku domki jednorodzinne zostaną wyposażone w worki na śmieci, dostosowane do selekcji według nowych zasad.

Obecnie w Gminie Miasta Toruń znajduje się około 28 tys. pojemników do odbioru śmieci. Ta liczba jednak ulegnie zmianie – według szacunków potrzeba m.in. około 2400 pojemników różnej wielkości na bioodpady, około 200 pojemników do zbiórki szkła i 1000 pojemników na papier. Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowego rozporządzenia w mieście pojawi się blisko 500 nowych pojemników. Jak podkreślił prezes MPO Piotr Rozwadowski, nowa umowa podpisana z Gminą Miasta Toruń, jak i zmiany w sposobie odbioru odpadów nie będą miały wpływu na opłaty ponoszone przez mieszkańców z tytułu odbioru śmieci.

- Od stycznia 2018 roku wkraczamy na drogę do pełnej segregacji odpadów. Mamy na to jeszcze sporo czasu, ale już zaczynamy działać, wprowadzając od stycznia 2018 roku odpowiednie oznakowanie obecnie stosowanych pojemników i stopniowe wprowadzanie nowych. Dzieje się tak w trosce o ochronę środowiska, zmniejszamy tym samym zapotrzebowanie na surowce i w związku z tym żyje nam się zdrowiej – podsumował zmiany prezydent Michał Zaleski. Segregacja odpadów jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę odzyskanie surowców. Zaledwie 10 proc. zmieszanych odpadów nadaje się do recyklingu. Z kolei z przesegregowanych w naszych domach odpadów udaje się odzyskać aż 70-80% surowca – podkreślił prezydent.

Jedną z podejmowanych przez miasto akcji uświadamiających rolę segregacji, jest ogłoszony w toruńskich szkołach konkurs „Zbieramy makulaturę". Odbywa się on pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia i trwa od 16 października 2017 roku do 30 kwietnia 2018 roku. Jego zasady są bardzo proste – zwycięży ta szkoła, która nazbiera największą ilość makulatury. Jest o co walczyć – w każdej kategorii, tj. przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, do wygrania są wysokie nagrody pieniężne.

Regulamin konkursu

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.