Młyny z dojazdem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyny z dojazdem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 19 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Już niedługo część Młynów Toruńskich stanie się własnością samorządu województwa. Dojdzie do tego, gdy radni wyrażą zgodę na ustanowienie służebności na dojazd do nieruchomości. Pochylą się nad tym 26 marca, na najbliższej sesji rady miasta.

Młyny Richtera lub inaczej Młyny Toruńskie powstawały od roku 1881 do lat 40. XX w. Do czasu zamknięcia w 1989 r., był to jeden z największych parowych młynów zbożowych na Pomorzu, o łącznej powierzchni 10 606 m2 i kubaturze 44 828 m3. Ogromna bryła budynku z czerwonej cegły jest doskonale widoczna w promieniu kilku kilometrów z racji swojego położenia na dużej, otwartej przestrzeni. Atutem nieruchomości jest bardzo atrakcyjna lokalizacja w sąsiedztwie ruchliwej arterii, łączącej centrum Torunia ze wschodnimi dzielnicami, obok dworca PKP Toruń Wschodni i przebiegu Trasy Średnicowej.

W budynku dawnych Młynów Richtera działają trzy instytucje: Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny i Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.

24 lipca 2014 r., radni zadecydowali o przekazaniu jednego z budynków o powierzchni użytkowej 3.773,43m2 i w drodze darowizny samorządowi województwa. Maja się w nim znaleźć wojewódzkie instytucje kultury.

W trakcie przygotowywania dokumentów związanych z zawarciem umowy darowizny pojawiła się zgłoszona przez marszałka województwa potrzeba zabezpieczenia dostępu do darowanych nieruchomości w formie stosownych służebności gruntowych (dojazd i dojście od ul. Łokietka przez parking MCSM do darowanego budynku). Ustanowienie służebności wymaga uchwały RMT, z uwagi na nieodpłatny charakter. Projekt  uchwały zostanie przedstawiony na najbliższej sesji. Porozumienie w sprawie dokonania darowizny jest już przygotowane i zaakceptowane przez strony. Do przeniesienia własności czekamy na zgodę rady na służebność.

Warto dodać, że w ub.r. miasto wyremontowało dojazd do młynów – przebudowało ul. Dworcowa i ul. Łokietka.

Miasto nadal pozostanie właścicielem wybudowanego współcześnie czterokondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni użytkowej 449,60 m2 i składającego się z dwóch kondygnacji budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 393,10 m2. Ten pełniący funkcję mieszkalną podlega ochronie konserwatorskiej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.