Miejsce godne piernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miejsce godne piernika

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 czerwca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Dawne receptury, stare formy, opakowania, klubokawiarnia z czasów PRL i wszystko, co wiąże się z toruńskimi specjałami - w sobotę 20 czerwca 2015 r. swoje podwoje otwiera nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu - Muzeum Toruńskiego Piernika.

Do tej pory zabytkowe eksponaty związane z historią toruńskiego piernikarstwa można było oglądać w Toruniu w piwnicach Domu Kopernika. Wystawa „Świat toruńskiego piernika”, połączona z warsztatami wypiekania pierników, cieszy się dużym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię jest prezentowana w okrojonej formie. Teraz to się zmieni. Muzeum Toruńskiego Piernika zostanie otwarte przy ul. Strumykowej 4, w XIX-wiecznym budynku dawnej fabryki pierników Gustava Weese.

- Piernik jest jednym z dwóch – obok Kopernika – najważniejszych wyróżników Torunia według odwiedzających nas turystów. Pierniki goszczą w Toruniu już od 500 lat. Towarzyszą nam przez cały ten czas. Teraz będą miały godne siebie i swej tradycji miejsce – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Muzeum Toruńskiego Piernika to wyjątkowa atrakcja turystyczna i zarazem największe muzeum poświęcone historii piernika w Polsce. To miejsce, w którym historia ma smak i zapach! To nowoczesna placówka skupiająca w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Dzięki interaktywnym elementom ekspozycji, zwiedzający zostaną kompleksowo i szczegółowo wprowadzeni w niezwykły świat najsłynniejszego toruńskiego specjału oraz poznają tajemnicę technologii wypieku toruńskich pierników – jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów, który od ponad 500 lat jest symbolem miasta. Dzięki otwarciu Muzeum Toruńskiego Piernika Toruń zyskuje unikalne miejsce na turystycznej mapie Polski i Europy.

Prace nad otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika trwały trzy lata. W tym czasie pod ekspozycje przygotowano ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni.

Adaptacja fabryki została sfinansowana z Budżetu miasta i środków Unii Europejskiej, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia. Muzeum Okręgowe w Toruniu to twórca koncepcji zagospodarowania wnętrz zabytkowej fabryki oraz scenariusza wystaw, które będą w niej prezentowane. Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. jest natomiast partnerem Muzeum Toruńskiego Piernika, biorącym czynny udział przy jego powstawaniu.

 

Historia

14 lutego 1763 roku mariaż Johanna Weese z Dorotheą Schreiber zainicjował powstanie jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw piernikarskich na świecie, którego tradycje są kontynuowane do dzisiaj w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. W ten sposób jeden z symboli miasta zagościł na stałe w domach nie tylko torunian, ale także turystów z całej Polski, Europy i świata.

- Muzeum Okręgowe w Toruniu od wielu lat gromadzi najstarsze pamiątki związane z piernikarstwem. Jednym z najważniejszych zadań instytucji jest opieka nad pochodzącą z okresu od XVII do XX w. unikatową kolekcją form do wypieku pierników oraz popularyzacja wiedzy na temat piernikarstwa – opowiada Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu. - Dzięki zaangażowaniu placówki w tę działalność możliwe stało się stworzenie wystawy „Świat Toruńskiego Piernika”, która od 2006 roku eksponowana jest w oddziale Muzeum Okręgowego – Domu Mikołaja Kopernika. Wystawa cieszyła się niezwykłą popularnością, a jej objazdowa wersja – „Świat Toruńskiego Piernika” – odwiedziła ponad 25 muzeów w całej Polsce.


Inwestycja

Rozpoczęcie prac adaptacyjnych w dawnej fabryce miało miejsce w 2011 roku. Dwa lata późnej ogłoszony został przetarg na wykonanie zadania inwestycyjnego. Wygrała go firma Stawbud z Lubicza. Zakres prac obejmował modernizację i adaptację na potrzeby muzeum budynku o powierzchni ok. 1299 m².

- W budynku powstały m.in. pomieszczenia wystawowe z zapleczem, pomieszczenia biurowe, gospodarcze, socjalne, kasa, sklepik muzealny, węzły sanitarne, archiwum, winda. Ponadto na potrzeby muzeum zmodernizowana i zaadaptowana została część budynku o powierzchni ok. 114 m² wraz z wyposażeniem - pomieszczenia piwniczne, wystawowe oraz oficynawylicza dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Marcin Maksim.

Od początku 2015 roku trwały prace nad ekspozycjami stałymi. Postępowanie przetargowe wygrały dwie firmy: ARBUZZ odpowiedzialna za multimedia i kontent multimedialny oraz firma AIKON z Poznania, która dostarczyła i zamontowała wystawę i wyposażenie.

Koszt inwestycji „Przebudowa budynku przy ul. Strumykowej 4 wraz z zagospodarowaniem terenu na potrzeby Muzeum Okręgowego w Toruniu pod ekspozycję pt. Świat Toruńskiego Piernika”  wyniósł ponad 5 mln zł. W tym ok. 2,7 mln zł pochodzi ze środków RPO WK-P na lata 2007-2013.

Atrakcje

We wnętrzach dawnej fabryki pierników Gustawa Wessego goście będą mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych
do przygotowania ciasta (wonne przyprawy, słodki miód, najlepszej jakości mąka), poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów.

- Muzeum Toruńskiego Piernika to trzy poziomy ekspozycji. W piwnicy gości witać będzie wirtualna kramarka, która wprowadzi zwiedzających w realia średniowiecznego kramu. Tutaj też ulokowano wystawę prezentującą zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników. Wśród eksponatów znajduje się np. oryginalny piec Fabryki Cukierniczej „Kopernik” z lat 60. XX wieku. Z procesem wypiekania goście będą mogli zapoznać się dzięki multimediom prezentującym działania piecamówi Barbara Kukowicz-Wirowska - Kierownik Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego.

Kolejną atrakcją będzie możliwość zobaczenia w pracowni snycerskiej unikatowej kolekcji form piernikarskich z okresu od XVII do XX wieku. Zwiedzający będą mogli obejrzeć tutaj m.in. słynną toruńską „katarzynkę” oraz zapoznać się z etapami powstawania formy piernikarskiej.

Parter przeznaczony został przede wszystkim na prowadzenie warsztatów piernikarskich. Goście zaproszeni zostaną do wypieku pierników z oryginalnego ciasta, a następnie do ich degustacji. Ponadto odwiedzający zapoznają się z przyprawami używanymi do wypieku oraz prześledzą na ekranie dotykowym szlaki handlowe i miejsca pozyskiwania przypraw piernikarskich.

Pierwsze piętro to ekspozycje przedstawiające obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym. Będzie można wejść do tradycyjnej kuchni, w której wypiekano pierniki oraz zajrzeć do samochodu dostawczego „Żuk”, którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów najsłynniejszy toruński produkt. Tu mieści się też klubokawiarnia zaaranżowana w stylu lat 70. XX w. Zwiedzanie ekspozycji pozwoli na zapoznanie się z rodzajami pierników, wyjątkową kolekcją historycznych opakowań, a także produkcją pierników w dawnej i obecnej fabryce.

Kolejnym nowoczesnym elementem ekspozycji będzie „wirtualna garderoba”, dzięki której zwiedzający wezmą udział w zabawie interaktywnej i wcielą się w rolę kramarki, właściciela fabryki itp. Również na pierwszym piętrze specjalnie dla najmłodszych przygotowano kącik gier i zabaw.

Na zwiedzających w Muzeum czekają liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o tym, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „katarzynki”, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy (każdy będzie mógł pobrać przepis na piernik), multimedialna projekcja na temat produkcji pierników w Fabryce Cukierniczej „Kopernik” S.A. oraz „spotkanie” z dawnym właścicielem fabryki – Gustawem Weese.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.