Międzynarodowy Dzień Teatru | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Międzynarodowy Dzień Teatru

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 marca 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

27 marca 2015 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Odezwę tegorocznej edycji napisał Krzysztof Warlikowski, dostępna jest na stronie www.world-theatre-day.org.

Z tej okazji życzenia skierowane do akrotów i pracowników toruńskich scen teatralnych kieruje prezydent Torunia Michał Zaleski.


Panie i Panowie Aktorzy,

Pracownicy Toruńskich Scen Teatralnych!

Składam serdeczne gratulacje w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), które w Toruniu – tak jak w wielu miastach świata – przeżywamy z sympatią i podziwem dla środowiska teatralnego. Tego dnia wraz z wszystkimi widzami toruńskich spektakli teatralnych i miłośnikami teatru ze szczególną wdzięcznością spoglądam na twórców, aktorów i animatorów z Torunia, którzy współtworzą wizerunek naszego miasta jako ośrodka tętniącego kulturą. Przyjmijcie Państwo moc życzliwości!

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest w tym roku szczególnie uroczyście. W 2015 r. obchodzimy wszak 250. rocznicę powstania pierwszej polskiej stałej zawodowej sceny teatralnej, a jednocześnie przy różnych okazjach celebrujemy wydarzenia Roku Polskiego Teatru Publicznego. Niech ten wyjątkowo dostojny kontekst wpisze się w rangę wykonywanego przez Państwa zawodu.

Zachowajcie kreatywność i artyzm! Pokazujcie Toruniowi rzeczy odkrywcze i porywające! Niech Państwa praca zawsze spotyka się z zainteresowaniem i entuzjazmem widzów!

Z uznaniem, Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski


Trwa ogólnopolska akcja z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. To tydzień na osobistą przygodę z teatrem, czas na spotkania z ludźmi teatru, warsztaty, zaglądanie za kulisy, podglądanie teatralnego rzemiosła.

Idea akcji „Dotknij teatru” narodziła się już w 2010 roku w Łodzi. W tym roku po raz trzeci toruńskie instytucje włączyły się do tego ogólnopolskiego projektu towarzyszącego obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru. W tegorocznej edycji „Dotknij teatru” Baj Pomorski przy współudziale Zakładu Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacji Traditio Europae oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych tARTak przygotował szereg atrakcji dla widzów w każdym wieku. W obchody święta włączyli się również Teatr Lalek „Zaczarowany Świat” i Dom Muz. Wspólnie przygotowaliśmy dla widzów wyjątkowy tydzień teatralnych wrażeń.

Choć akcja rozpoczyna się 27 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Teatru, w Toruniu rozpoczniemy świętowanie już 26 marca. Aż do 3 kwietnia będziemy zwoływać miłośników kultury do twórczych spotkań, kreatywnej wymiany wiedzy i przede wszystkim wspaniałej zabawy.

W czwartek (26 marca) Baj zapraszamy wszystkich licealistów i studentów do Sali konferencyjnej Baja Pomorskiego na TRANSformę. Zajęcia będą okazją do rozwinięcia kreatywnego myślenia i przeżycia przygody z niezwykłym teatrem improwizacji. Przy okazji eksperymentowania ze słowem, dźwiękiem i ruchem, instruktorzy pokażą, jak uważnie pracować z ciałem. Podczas małej gimnastyki wyobraźni, uczestnicy poznają ciekawych ludzi i ich twórcze działania. Zajęcia prowadzą instruktorzy teatralni, profesjonalny muzyk i instruktor tańca – doświadczeni animatorzy kultury: Ewa Świokła, Agnieszka Komorowska, Magdalena Cysewska, Katarzyna Kostańska, Elżbieta Chrulska, Adrian Wilk. TRANSforma składa się z dwóch spotkań – drugie odbędzie się w Domu Muz przy ul. Podmurnej.

W Międzynarodowy Dzień Teatru, więc 27 marca, dyrektor Zbigniew Lisowski wygłosi przemówienie w Baju Pomorskim. Będzie ono towarzyszyło spektaklowi „Romeo i Mrówka” Marty Guśniowskiej w reż. Laury Słabińskiej. Tego dnia na najmłodszych widzów będzie czekała słodka niespodzianka. Z kolei o godz. 13.30 w Teatrze Lalek „Zaczarowany Świat” studenci Wydziału Filologicznego UMK wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez irańską reżyserkę, aktorkę i dramatopisarkę – Zahrę Mehdi Maghooli. Poprzez pracę  ciałem, gestem, ruchem i tańcem młodzież otworzy się na dialog doświadczeń wielokulturowych i zainspiruje nowymi metodami ekspresji scenicznej.

2015 to wyjątkowy rok, pełen jubileuszy. 95-lecie Teatru im. Wilama Horzycy, 65-lecie Teatru Lalek „Zaczarowany Świat”, 250-lecie teatru polskiego i 70-lecie Teatru "Baj Pomorski". Do tego Uniwersytet Mikołaja Kopernika również obchodzi swoje 70-lecie.
To doskonały czas, by rozpocząć dyskusję na temat kultury – stąd pomysł, by w programie znalazło się wydarzenie „Twarze teatru”. To spotkanie z dyrektorami dwóch teatrów publicznych w Toruniu: Jadwigą Oleradzką-Świątek (dyrektorem naczelnym Teatru im. W. Horzycy) i Zbigniewem Lisowskim (dyrektorem Teatru "Baj Pomorski"). Spotkanie poprowadzą dr Marzenna Wiśniewska i dr hab. Artur Duda z Zakładu Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Weekend w Baju Pomorskim będzie pełen wydarzeń - w ofercie m.in. warsztaty familijne organizowane przez studentów specjalizacji animacja kultury, a także warsztaty muzyczne pod batutą Krzysztofa Zaremby - kierownika muzycznego Baja. Pierwsza propozycja stanowi nawiązanie do tradycji teatrów domowych. Studenci kulturoznawstwa z UMK pokażą, jak łatwo zmienić kartony w scenę teatru pudełkowego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie stworzą scenografię, lalki i wystawią przedstawienie. Tak przygotowany teatr będzie można zabrać do domu. Drugi warsztat wprowadzi dzieci w wieku 6-10 lat w świat muzyczny. Na małej scenie Teatru uczestnicy dowiedzą się, jak tworzona jest muzyka do spektaklu i sami będą mogli zagrać na poszczególnych instrumentach.

W niedzielę (29 marca, godz. 12.00) w Teatrze "Baj Pomorski" organizowany jest również pokaz spektaklu "Romeo i Mrówka" w reż. Laury Słabińskiej. To wyjątkowy dzień dla nauczycieli, ponieważ mogą tego dnia nabyć bilet za 1 zł. Liczba miejsc jest ograniczona. Tuż po spektaklu zapraszamy widzów do sprawdzenia, co kryje się w toruńskiej Szafie. Oprowadzanie po Teatrze to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak wyglądają teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch grupach zorganizowanych pod przewodnictwem Barbary Rogalskiej - aktorki Teatru Baj Pomorski oraz Krzysztofa Zaremby. Ostatnim wydarzeniem przygotowanym w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru będą warsztaty maski dla sześciolatków - "Spotkanie z Dionizosem". Poprowadzi je dr Barbara Bibik z Fundacji Traditio Europae - filolog klasyczny, teatrolog i translatolog. W sali konferencyjnej Baja przedszkolacy dowiedzą się co nieco o teatrze antycznym.


28 marca 2015 roku Teatr im. Wilama Horzycy po raz piętnasty wręczy statuetki WILAMA w następujących kategoriach:

  • mecenas teatru
  • przyjaciel teatru
  • edukacja teatralna
  • najpopularniejsza aktorka lub 
  • najpopularniejszy aktor teatru im. Wilama Horzycy.

Statuetka z brązu, kamienia i srebra przedstawiająca postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora, projektu Zbigniewa Mikielewicza wręczana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Dyrekcja Teatru wręczy statuetki instytucjom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób włączyły się w działalność toruńskiego Teatru. W ten sposób dyrektor Jadwiga Oleradzka wyraża wdzięczność oraz pragnie podkreślić, jak istotna i ważna dla Teatru jest współpraca ze wszystkimi, którym nieobojętny jest los, rozwój i poziom artystyczny toruńskiej sceny. W kategorii najpopularniejsza aktorka lub najpopularniejszy aktor Teatru im. Wilama Horzycy nagrodę przyznaje publiczność, która wybiera (w drodze głosowania) swojego faworyta. Na początku każdego sezonu w foyer teatru ustawiona jest urna, do której widzowie mogą wrzucać kupony z imieniem i nazwiskiem aktorki bądź aktora toruńskiej sceny. Tuż przed galą wręczania Wilamów kapituła składająca się z dyrekcji i kierownictwa teatru wybiera spośród kilku nominowanych zwycięzcę danej kategorii. W tym roku głosowanie na najpopularniejszą aktorką lub najpopularniejszego aktora Teatru im. Wilama Horzycy trwa do 16 marca br.

Statuetka WILAMA w tej kategorii zostanie wręczona podczas gali WILAMY 2014 28 marca 2015 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.


  • Człowiek i scena: budowanie znaczeń i dialog międzykulturowy, prowadzenie: Zahra Mehdi Maghooli, miejsce: Teatr „Zaczarowany Świat” ul. Szosa Chełmińska 226a
    • 27 marca (piątek), godz. 11:00 - 13:00 (15 miejsc)
    • 27 marca (piątek), godz. 13:30 - 15:30 (6 miejsc)

Warsztaty teatralne oparte na wybranych technikach pracy ciała, które będą uwzględniać wielokulturowe inspiracje i metody ekspresji. Irańska aktorka poprowadzi uczestników zajęć w działaniach od gestu do ruchu i tańca, od wyrażania siebie w sytuacji scenicznej po działanie, które otwiera się na dialog różnych doświadczeń kulturowych. Zapisy do 26 marca poprzez stronę: Facebook.com/Teatr Lalek "Zaczarowany Świat" 

  • 29 marca (niedziela), godz. 12:30 - 15:30, Zrób to sam! - czyli teatr domowy - warsztaty familijne, miejsce: Teatr „Baj Pomorski”, mała scena

Warsztaty przywołują tradycję domowych teatrów lalkowych i wystawiania kameralnych przedstawień, w których rodzice i dzieci stają się inscenizatorami i animatorami. Impulsem dla wyobraźni będzie prezentacja trzech baśni teatralnych, które w formie teatru domowego stworzyły studentki 1 roku specjalizacji animacja kultury (UMK, kierunek kulturoznawstwo). Podczas warsztatów przekształcimy zwykłe kartony w scenę teatru pudełkowego, wybierzemy repertuar, stworzymy scenografię, lalki i wystawimy przedstawienie. Każdy teatr, który powstanie, będzie można zabrać do domu, aby dalej tworzyć nowe inscenizacje i cieszyć nimi najbliższych oraz przyjaciół. Prowadzenie: studentki 1 roku specjalizacji animacja kultury, dr Marzenna Wiśniewska. Zapisy do dnia 26 marca na adres: animacjaqultury@gmail.com lub tel.: 56 652 24 24, wew. 39 (ograniczona liczba miejsc, udział bezpłatny).

  • 30 marca (poniedziałek), godz. 15:00 - 17:00, Twarze teatru, miejsce: Collegium Maius UMK, sala L. Kolankowskiego (307), wstęp wolny

Spotkanie z dyrektorami dwóch teatrów publicznych w Toruniu: Jadwigą Oleradzką-Świątek, dyrektorem naczelnym Teatru im. W. Horzycy i dyrektorem Teatru „Baj Pomorski”, Zbigniewem Lisowskim. Prowadzenie: dr hab. Artur Duda, dr Marzenna Wiśniewska

„Twarze teatru” to propozycja rozmowy o teatrze, która odsłoni nieco z kulis osobistych doświadczeń, przemyśleń i fascynacji teatralnych osób, które w ostatnich dziesięcioleciach kształtują profil dwóch teatrów publicznych Torunia: Jadwigą Oleradzką-Świątek, dyrektorem naczelnym Teatru im. W. Horzycy oraz Zbigniewem Lisowskim, dyrektorem Teatru „Baj Pomorski”. Zapytamy o pierwsze teatralne wspomnienia, mistrzów sceny, drogę do własnej działalności teatralnej, największe osiągnięcia i to, co w teatrze lubią, cenią oraz odrzucają. Nie bez znaczenia jest fakt, że w tym roku mamy kilka znaczących rocznic: 250-lecie powstania teatru publicznego w Polsce, 95-lecie powstania stałego polskiego teatru dramatycznego w Toruniu, 70-lecie powstania Teatru „Baj Pomorski” i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To będzie też kontekst poważnej rozmowy o kulturze teatralnej, jej uwarunkowaniach i perspektywach.

Wszystkie wydarzenia akcji Dotknij Teatru pod adresem: http://dotknij-teatru.pl/torun/

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.