Ojciec Święty Jan Paweł II (1998) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ojciec Święty Jan Paweł II (1998)

Jan Paweł IIOjciec Święty Jan Paweł II
(1920-2005)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

16 stycznia 1998 r. Rada Miasta Torunia podjęła jednomyślnie uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta Torunia Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jest to najwyższy dowód uznania i wyróżnienie, jakie mieszkańcy grodu Kopernika mogli przyznać osobistości o szczególnych zasługach i autorytecie. Radni uzasadnili swą decyzję uznaniem m.in. "dla propagowania i rozwijania ekumenicznego dialogu i porozumienia między ludźmi, narodami, wyznaniami, tak nam bliską, bo zakorzenioną w historii i tradycji Torunia, kontynuowanej współcześnie przez kościół lokalny, władze miasta, uczelnie wyższe i wspólnotę lokalną, a objawiającą się w Rozmowach Toruńskich - kontynuacji Colloquium Charitativum, otwartych wykładach, we wspólnym tworzeniu dzieł miłosierdzia - Centrum Caritas im. Matki Marii Karłowskiej". Do Rzymu pojechała wówczas kilkusetosobowa delegacja mieszkańców, lokalnych władz, duchowieństwa, środowisk akademickich, twórczych i biznesowych Torunia i diecezji toruńskiej. Papież spotkał się z torunianami na specjalnej audiencji 19 lutego 1998 r. - dokładnie w 525. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Jednak związki Jana Pawła II z Toruniem są dużo wcześniejsze. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedzał tu swoją rodzinę. W 1971 r. w kościele św. Józefa udzielił ślubu Kazimierze i Markowi Wiadrowskim. Do dziś w Toruniu mieszka żona i córki jego zmarłego kuzyna, z którymi utrzymywał żywy kontakt.

Jako papież Jan Paweł II 25 marca 1992 r. na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" powołał do życia diecezję toruńską. W 1997 r. beatyfikował Matkę Marię Karłowską - założycielkę zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, której imię nosi toruńskie Centrum Caritas.

Nasze miasto Ojciec Święty odwiedził 7 czerwca 1999 roku. Przejechał ulicami toruńskiej starówki w słynnym papamobile i modlił się w katedrze śś. Janów. W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. W swoim wystąpieniu nawiązał do encykliki "Fides et Ratio", w której pisał o relacjach wiary i rozumu i obowiązkach ludzi nauki. Wspominał początki toruńskiej uczelni wymieniając m.in. profesora Artura Hutnikiewicza i pierwszego rektora UMK, prof. Ludwika Kolankowskiego. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

- Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie. Cieszę się, że mogłem przybyć do Waszego miasta, które sławą okrył Mikołaj Kopernik - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Godność ta została mu wręczona 23 listopada 2004 r. przez delegację z udziałem ówczesnych władz rektorskich i senatu UMK, przedstawicieli władz województwa, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Józefa Jaworskiego.

Jego choroba i śmierć 2 kwietnia 2005 r. poruszyły także mieszkańców Torunia. 6 kwietnia 2005 r. tysięczne tłumy zgromadziła Msza św. na toruńskim Rynku Staromiejskim, podczas której żegnano ukochanego Ojca Świętego i dziękowano mu za niezwykły pontyfikat. Tę historyczną chwilę uczciło bicie średniowiecznego dzwonu Tuba Dei w katedrze.

W czerwcu 2007 r. na toruńskich Jordankach stanął pomnik Papieża projektu prof. Stanisława Radwańskiego, ufundowany z funduszy miasta i zbiórki publicznej. Co roku gromadzą się tam mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta, by uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II i jego wyboru na Papieża.

1 maja 2011 r. śp. Karol Wojtyła został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, który ogłosił ten fakt w obecności ponad miliona wiernych z całego świata na placu św. Piotra w Rzymie. Torunianie mogli wspólnie obejrzeć podniosły moment dzięki telebimowi na Rynku Staromiejskim.

Imię Jana Pawła II noszą w Toruniu: aleja wiodąca do mostu im. J. Piłsudskiego, Centrum Dialogu przy placu bł. S.W.Frelichowskiego, gmach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (Collegium Jana Pawła II) oraz kilka szkół: Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 3 i V Liceum Ogólnokształcące.

>>> Czytaj też materiał archiwalny o wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Przedszkolne Święto Piernika po raz 21
    Kultura, Miasto
    Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Ruszył CAL na Rubinkowie!
    Miasto
    Dobra informacja dla mieszkańców Rubinkowa. Właśnie otwarto tam Centrum Aktywności Lokalnej.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.