Dr Julius Bergenroth (1883) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dr Julius Bergenroth (1883)

Julius Adolf Bergenroth
(1817-1895), profesor Gimnazjum Toruńskiego

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. 10 VI w Olecku w Prusach Wschodnich jako syn Johanna Friedricha (zm. 1837) i Johanny Dork (Doerk, Doerkin). Miał sześcioro rodzeństwa, w tym jedną siostrę. Ojciec był prawnikiem, kierował sądem w Olecku, cechowały go liberalne przekonania. Dla zapewnienia wykształcenia synom zdecydował się przenieść na analogiczne stanowisko do Ełku ze względu na działające tam gimnazjum. Bergenroth podjął w nim naukę i po złożeniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na uniwersytecie w Królewcu. Po zdaniu egzaminu państwowego pro facultate docendi w 1846 nauczał początkowo w Kneiphfisches Gymnasium w Królewcu, a następnie w gimnazjum w Gąbinie.

Od 8 IV 1850 podjął pracę w Gimnazjum Toruńskim jako nauczyciel pomocniczy, a od 1854 jako nauczyciel (I. ordentlicher Lehrer). Na mocy rozporządzenia ministerialnego z 5 I 1860 otrzymał nominację jako wyższy nauczyciel (Oberlehrer). Brał aktywny udział w życiu miasta, przede wszystkim jako członek Rady Miejskiej. Został wybrany w 1856; w latach 70. był jej przewodniczącym przez 8 lat. Był także przedstawicielem miasta w sejmiku powiatu toruńskiego. W 1872 zwyciężył w okręgu toruńsko-chełmińskim w wyborach do landtagu pruskiego i zasiadał w nim w kolejnych kadencjach do 1885.

W związku z obciążeniami wynikającymi z funkcji poselskiej zdecydował się przejść na emeryturę od X 1879, a w 1882 przeniósł się na stałe do Berlina. 29 IX 1883 Rada Miejska przyznała mu tytuł honorowego obywatela Torunia. Zmarł w Berli¬nie 24 II 1895. Był bratem Gustava Adolfa Bergenrotha (1813-1869), prawnika z wykształcenia, wybitnego niemieckiego działacza demokratycznego w latach 40. i w okresie rewolucji 1848, a później historyka.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strona 31. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.