Mandaty za brak deratyzacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mandaty za brak deratyzacji

Miasto
Data publikacji: 06 maja 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Przez cały kwiecień dzielnicowi Straży Miejskiej kontrolowali toruńskie posesje pod kątem deratyzacji.

Strażnicy dotarli łącznie do 2.079 posesji. W wyniku przeprowadzonych kontroli za brak wyłożonej trutki na szczury funkcjonariusze pouczyli 15 właścicieli posesji, natomiast kolejnych pięciu ukarali mandatami. W pozostałych przypadkach strażnicy nie stwierdzili żadnych uchybień. 

Obowiązek deratyzacji spoczywa na każdym właścicielu nieruchomości i zgodnie z obowiązującym prawem miejscowym powinien być przeprowadzany dwa razy w roku, tzn. w kwietniu i październiku. W tym celu właściciel nieruchomości powinien wyłożyć trutkę przeciwko gryzoniom w zależności od konstrukcji budynku w piwnicy lub strychu.

Zabiegi sanitarne związane ze zwalczaniem gryzoni muszą zorganizować na terenie swoich posesji właściciele i administratorzy budynków mieszkalnych, zakładów pracy, sklepów, magazynów itp., bez względu na to, czy szczury były zauważane na terenie określonej posesji, czy też nie.

Co ważne, wykonanie sezonowej deratyzacji nie zwalnia z bieżącej walki z gryzoniami.

Działania deratyzacyjne powinny odbyć się w dwóch etapach:

  • W pierwszym etapie, w miejscach zagrożonych obecnością gryzoni należy wyłożyć liczne (ale niewielkie objętościowo) trutki przeciw gryzoniom. W miejscach, w których mogą one być zagrożeniem dla ludzi lub zwierząt, należy umieścić je w specjalnych stacjach. Punkty, w których znajduje się trucizna, muszą być oznakowane.
  • W drugim etapie akcji, w przypadku stwierdzenia pobierania trutki, należy uzupełniać jej ilość. Po zakończeniu zabiegu trzeba posprzątać padłe gryzonie, posługując się ochronnymi rękawicami i unikając bezpośredniego kontaktu z otrutymi zwierzętami. Martwe szczury należy wyrzucić w workach foliowych do kontenerów na śmieci komunalne. 30 kwietnia 2011 r. trutka powinna zostać usunięta. 

Należy pamiętać o wykładaniu trutki w niewielkich porcjach w miejscach suchych i zabezpieczonych, gdzie przebiegają szczurze trasy, a następnie kontrolowaniu jej pobierania i systematycznym uzupełnianiu. Akcję deratyzacji nadzorują w naszym mieście Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Straż Miejska i Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Toruńscy strażnicy będą zwracać przez cały kwiecień uwagę zwłaszcza na wpływający na warunki życia szczurów stan porządku w obrębie budynków oraz na to, czy trutki na szczury zostały wyłożone we właściwy sposób.

Służby sanitarne przypominają:

  • Szczury roznoszą groźne choroby, np. włośnicę, wściekliznę, dury. Żyją w koloniach, a ich rozmnażaniu się sprzyja bałagan wokół posesji, skupiska śmieci i odpadów.
  • Koty nie zawsze zwalczają kolonie szczurów, mogą bowiem żyć z nimi w symbiozie.
  • Akcja deratyzacji wymaga likwidowania kolonii szczurów przy pomocy środków trujących w sposób zaplanowany i fachowy. Jej skuteczność zależy m.in. od tego, czy w tym samym czasie (przez cały kwiecień) wszyscy właściciele nieruchomości w Toruniu wyłożą we właściwy sposób i w odpowiednich miejscach truciznę.
  • Właściciel nieruchomości może wyłożyć trutkę na szczury samodzielnie. Trutkę można kupić m.in. w sklepach nasienno-ogrodniczych.
  • Wykładanie trucizny można zlecić również fachowej firmie zajmującej się deratyzacją. Cały proces odszczurzania polega nie tylko na wyłożeniu trutki, ale także na zwiększeniu tzw. "szczuroszczelności" budynków, w których przebywają gryzonie, czyli na technicznym zabezpieczeniu domów przed swobodnym przemieszczaniem się zwierząt.

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.