Lipiec 2015 w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lipiec 2015 w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2016
Autor: Magdalena Stremplewska
Zdjęcie do artykułu: Lipiec 2015 w Toruniu

Lipiec w Toruniu obfitował w wydarzenia ciekawe i ważne. Nie brakowało imprez sportowych i kulturalnych. Prawdziwa gratka czekała też na fanów motoryzacji. 

1-3 lipca w Toruniu odbył się Finał XV Międzynarodowej Ligi Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup. Do Torunia przyjechało 30 drużyn z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Litwy, Łotwy i z Czech. Piłkarze walczyli na Stadionie Miejskim w Toruniu. Najlepsi w poszczególnych grupach okazali się: Grupa A: I miejsce - Szewczenkiwskij Internat, II miejsce - Michajłowskij Internat, III miejsce - Nowe Miszewo; Grupa B: I miejsce - Arnsberg, II miejsce - Memele, III miejsce – Krasnystaw; Grupa C: I miejsce - Macikai, II miejsce - Chojnice, III miejsce - Hamernia; Grupa D: I miejsce - Warzyn, II miejsce - Łagiewniki, III miejsce – Zabłoty; Grupa E: I miejsce - Nakło nad Notecią, II miejsce - Grudziądz, III miejsce - Legnickie Pole.

Finał XV Seni Cup

2 lipca wręczono nagrody zwycięzcom konkursu Modelowy Szyld. Organizowany przez miasto konkurs jest jednym z działań mających na celu zachowanie ładu przestrzennego w Toruniu. Propozycje do miana modelowego szyldu mógł zgłosić każdy. Do Biura Toruńskiego Centrum Miasta wpłynęło 39 zgłoszeń. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 24 szyldy. W głosowaniu najwięcej głosów uzyskał szyld pubu Czarny Tulipan z ulicy Sienkiewicza 15 (115 głosów). Kolejne dwa miejsca zajęły Klub Muzyczny Lizard King z ulicy Kopernika 3 (110 głosów) i Restauracja Pueblo z ulicy Mostowej 7 (97 głosów). Zwycięzca otrzymał plakietę z certyfikatem Modelowego szyldu a zdobywcy II i III miejsca plakiety z wyróżnieniem w Konkursie Modelowy szyld. 

Jak zwykle latem w Toruniu było bardzo muzycznie. Tegoroczne Koncerty pod Gwiazdami zdominowały utalentowane panie. 3 lipca na scenie Muzeum Etnograficznego wystąpiła Maria Peszek, 12 lipca nowe muzyczne aranżacje do tekstów Agnieszki Osieckiej przedstawiła Katarzyna Groniec, 17 lipca rockowe rytmy i muzykę taneczną z wyższej półki toruńskiej publiczności zaproponowała Agnieszka Chylińska, a tydzień później (24 lipca) słuchaliśmy Ani Dąbrowskiej.

Koncert Agnieszki Chylińskiej w Toruniu

Piętnaście osób zajmujących się działalnością artystyczną: Marta Cynk – Mikołajewska, Tomasz Dalasiński, Justyna Jaworska, Agata Koczan, Rafał Kłoczko, Jolanta Kuszaj, Anna Łęcka, Marcin Łęcki, Łukasz Milewski, Liliana Piskorska, Katarzyna Stępień, Aleksandra Sulżyńska, Katarzyna Tretyn – Zecevic, Natalia Wiśniewska i Marcel Woźniak - otrzymało Stypendia Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2015 r. Za otrzymane pieniądze zrealizują swoje artystyczne projekty. Wręczenie stypendiów odbyło się 6 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej.

Między 28 lipca a 2 sierpnia w Toruniu mieliśmy 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV. Do naszego miasta przyjechało blisko 2500 samochodów i 3500 uczestników z wielu krajów świata. Najwięcej zarejestrowanych uczestników pochodziło z Francji, ale byli także miłośnicy popularnych "kaczek" nawet z tak odległych zakątków świata, jak: Brazylia, Chile, Australia, Nowa Zelandia czy też USA. Głównymi arenami wydarzeń zlotu były Motoarena i lotnisko Aeroklubu Toruńskiego. 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV współorganizowały miasto Toruń i Automobilklub Toruński.

21. Zlot Miłośników Citroena w Toruniu

25 lipca zorganizowano Koncert Galowy Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Gościem specjalnym była Anita Lipnicka, a galę poprowadzili: Anna Sroka i Kacper Kuszewski. Wystąpili: Alona Szostak (Teatr Rozrywki w Chorzowie), Natalia Lubrano (Wrocław), Radosław Elis (Teatr Nowy w Poznaniu), Magdalena Grąziowska (Teatr Bagatela w Krakowie), Sebastian Machalski (Łódź), Marcin Czarnik (Stary Teatr w Krakowie), Emose Uhunmwangho (Teatr Muzyczny Kapitol we Wrocławiu). Artystom towarzyszyli: Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, sekcja muzyczna Piotra Dąbrowskiego oraz kwartet wokalny „The Gingers”.

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Po latach nieobecności do Torunia wrócił letni Festiwal Teatrów Ulicznych. W ciągu wakacji widzowie zobaczyli pięć przedstawień. 26 lipca czeska grupa Bratri v tricku pokazała spektakl "Plovarna". To luźno inspirowane nowelą Vladislava Vančury widowisko z cyrkowymi środkami ekspresji - żonglerką, chodzeniem po linie i akrobacjach w parach. Tajemnice, humor, odwieczna gra między mężczyznami a kobietami, wreszcie walka między mężczyznami o tę jedyną, zapewniły wzruszające widowisko.

29 lipca miasto podpisało z wykonawcą umowę na modernizację przystani AZS. Inwestycja będzie kosztowała 10 mln zł, ale połowę sfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Nowa przystań będzie obiektem wielofunkcyjnym, wolnostojącym, o nowoczesnej, rozczłonkowanej bryle bez podpiwniczenia. W części parterowej znajdą się hangary na łodzie wioślarskie i żeglarskie oraz szkutnie do naprawy sprzętu. Na parterze mieścić się będzie także ogólnodostępna marina z pomieszczeniami socjalno-sanitarnymi dla turystów, m.in. kuchnią i prysznicami, z których będą mogli skorzystać żeglarze i wioślarze pływający Wisłą. Druga część budynku będzie trzykondygnacyjna i pomieści biura, zaplecze sanitarne i szatniowe dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pomieszczenia towarzyszące: sale odnowy biologicznej, zespół siłowni i ergometrów oraz salę konferencyjno – szkoleniową dla 60 osób wraz z zapleczem.

Wizualizacja nowej przystani AZS

W lipcu powołana została Rada Społeczna ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego w Toruniu. Jej zadaniem jest doradztwo, a celem – ożywienie starówki. Rada Społeczna ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego w Toruniu to gremium konsultacyjno-doradcze przy Prezydencie Miasta Torunia złożone z przedstawicieli środowisk działających na starym mieście: mieszkańców, przedsiębiorców, zarządców nieruchomości, wspomagające prace Zespołu ds. Starówki, zainteresowanych zrównoważonym rozwojem tego obszaru i podniesieniem jego szeroko pojętej atrakcyjności. Głównym zadaniem Rady jest coroczne formułowanie propozycji dotyczących krótko- i długoterminowych mających na celu zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy zespołu staromiejskiego w Toruniu. Zgodnie z Regulaminem Rady Społecznej w jej skład weszło 15 osób.



Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.