Liceum Akademickie znów w czołówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Liceum Akademickie znów w czołówce

Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Liceum Akademickie UMK w Toruniu na piątym miejscu w Polsce w Rankingu Liceów STEM Perspektywy 2015.

STEM – czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA i innych krajów. Bez dobrej edukacji w tych dziedzinach nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu.

Klasyfikację liceów STEM w Polsce przygotował miesięcznik „Perspektywy”, które od wielu lat publikują rankingi szkół ponadgimnazjalnych, szkół wyższych, kierunków studiów i programów MBA. Celem promocji najlepszych liceów STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów, jak: matematyka, fizyka, chemia i informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych. Ranking wskazuje licea, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia. 

W pierwszej edycji Rankingu Liceów STEM Perspektywy 2015 zwyciężyło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, drugie jest Publiczne LO Politechniki Łódzkiej, a trzecie - LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Spośród liceów toruńskich na wysokim, 5. miejscu uplasowało się Liceum Akademickie UMK, na 44. miejscu - IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, a na 178. miejscu - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Łącznie sklasyfikowano 200 szkół z całej Polski. Warto dodać, że to już drugi w tym roku sukces Liceum Akademickiego, które tegorocznym, siedemnastym już Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw” zajęło 4. miejsce wśród 500 najlepszych liceów i 300 najlepszych techników w Polsce. 

Ranking Liceów STEM Perspektywy uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2014 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.

Ranking został oparty na trzech kryteriach:

  • wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki z astronomią, chemii i informatyki (50%) 
  • wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%) 
  • sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%)

Wykaz zwycięskich liceów i szczegóły metodologii dostępne są na stronie www.rankingstem.perspektywy.pl

Kapitułę konkursu tworzą:

  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - przewodniczący
  • prof. dr hab. Irmina Herburt – dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW
  • prof. dr hab. Stanisław Chwirot – dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK
  • prof. dr hab. Krzysztof Diks – przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej
  • Wojciech Małecki – dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu
  • Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy

Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom rankingu odbyło się 30 czerwca w Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie podczas konferencji "Lean in STEM", poświęconej promowaniu kariery w obszarze STEM. W konferencji - organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ambasadę USA w Warszawie i Fundację Edukacyjną Perspektywy - uczestniczyli przedstawiciele uczelni i przemysłu, dyrektorzy liceów, młodzi naukowcy i goście zagraniczni.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.