Lato w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lato w Młynie Wiedzy

Miasto
Data publikacji: 31 maja 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: Lato w Młynie Wiedzy

Dwanaście warsztatów znalazło się w wakacyjnej ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

- Zainteresowanie naszą ofertą jest tak duże, że teraz nie mamy już wolnych terminów na warsztaty. Zachęcamy do skorzystania z naszych wakacyjnych propozycji – mówi Marcin Centkowski, rzecznik toruńskiego centrum nauki.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy podzieliło wakacyjną ofertę zajęć na dwa okresy. Pierwszy rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 9 sierpnia. Zmiana oferty nastąpi dzień później. W okresie wakacyjnym Centrum znosi tury zwiedzania, co oznacza, że pasjonaci nauki będą mogli spędzić nawet sześć godzin w przestrzeniach ekspozycyjnych Młyna Wiedzy.

Maluj światłem, poszukaj skarbów, uszyj to

W pierwszym okresie wakacji Młyn Wiedzy przygotował warsztaty: „Malowanie światłem”, „Uszyj to!”, „Eko wakacje”, „Pipetą po mapie świata”, „W poszukiwaniu leśnych skarbów”, „Kwiat uśmiechem rośliny”.

Wtorkowe zajęcia „Malowanie światłem” będą poświęcone historii materiałów światłoczułych (tj. kliszom szklanym, metalowym, papierowi, odczynnikom naturalnie występującym w przyrodzie i tworzonych sztuczne). W trakcie zajęć animatorzy Centrum pokażą na czym polega wywoływanie i utrwalanie obrazu utajonego. Zajęcia są adresowane dla dzieci powyżej 10. roku życia. Środy będą poświęcone kreatywnemu majsterkowaniu. Podczas warsztatów „Uszyj to!” uczestnicy będą mogli wykonać małe świecące, migające prace. - Pokażemy w jaki sposób można wyczarować ozdoby przy użyciu igły, diody LED i specjalnej przewodzącej prąd nici. Te zajęcia adresujemy dla dzieci powyżej 11. roku życiawyjaśnia Marcin Centkowski.

Co łączy „zaczarowaną szufladę”, ruletkę i biżuterię? Wszystkie te przedmioty można wykonać z surowców recyklingowych – o czym będzie można przekonać się na warsztatach „Eko wakacje”, które będą odbywały się we czwartki.

W piątki Młyn Wiedzy zaprasza do podróży pipetą po mapie świata. - Podczas warsztatu odwiedzimy kilka niezwykłych i zaskakujących miejsc, a przy pomocy doświadczeń chemicznych rozwiążemy związane z nimi zagadki – mówi Piotr Zieliński z centrum nauki.

Soboty to poszukiwanie leśnych skarbów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się w jaki sposób można przeżyć wakacyjną wycieczkę, co znaleźć i zaobserwować w leśnej gęstwinie? Jak nie zgubić się w lesie i jak się po nim poruszać?

„Kwiat uśmiechem rośliny” to warsztaty przygotowane w niedziele. Uczestnicy warsztatu poznają ogólny plan budowy roślin, dzięki lupom będą mogli zajrzeć w głąb kwiatów i dokładnie sprawdzić ich strukturę. Wykonując odpowiednie ćwiczenia uświadomią sobie jak duża jest różnorodność kwiatów i kwiatostanów w świecie roślin.

Spotkanie z latającą jaszczurką i poszukiwanie zaginionego pisma

W pierwszej połowie sierpnia nastąpi zmiana oferty warsztatów, która będzie obowiązywała do 22 września.

We wtorki uczestnicy zajęć (powyżej 8. roku życia) wyruszą w podróż, której celem będzie odnalezienie zaginionego pisma. – Sprawdzimy także dlaczego malowane chińskie znaki są uważane za prawdziwie cenne arcydzieła. Na koniec proponujemy lekcje kaligrafii własnoręcznie wykonaną stalówkąwyjaśnia Marcin Centkowski.

Środy to spotkanie z „Draco – latającą jaszczurką”. Podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się jaszczurkom i wykonają latający model Draco.

W czwartki Młyn Wiedzy zaprasza na zajęcia z kreatywnego majsterkowania i tworzenia narzędzi badawczych. – Podczas tych zajęć chcemy pokazać, że uczestnicy mogą być autorami eksponatu. W trakcie warsztatu wykorzystamy gotowe podzespoły elektryczne do stworzenia mini eksponatu lub eksperymentumówi Marcin Centkowski.

W piątki uruchomiona zostanie „szkoła detektywów”. Uczestnicy dowiedzą się czym jest daktyloskopia, zdejmą swój odcisk palca oraz porównają go z odciskami pozostałych osób. Przygotowane także kilka eksperymentów, które pokażą, że detektyw w swojej pracy często korzysta z metod naukowych chemii, biologii czy fizyki.

Podczas bezchmurnej nocy często kierujemy nasze spojrzenie na niebo, w stronę gwiazd… Czym one jednak są? Jak zmieniają swoje położenia? Jakie są ich rozmiary? Ile ich jest? Czy wszystkie są jednakowe? Czy każdej nocy możemy dostrzec te same gwiazdy? Cóż jeszcze widzimy unosząc nasze głowy do góry? Komety, planety, a może inne galaktyki? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas sobotnich warsztatów „Rozgwieżdżone niebo”. W niedziele w przestrzeni warsztatowej będzie miało miejsce „bańkowe szaleństwo”.

Zajęcia będą odbywały się w następujących godzinach: wtorek-piątek w godz. 9:00 i 12:00, w soboty i niedziele w godz. 11:00 i 14:00.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza również do zwiedzania dziewięciu interaktywnych wystaw.

24 czerwca w godzinach popołudniowych przed budynkiem Centrum odbędzie się mini piknik popularnonaukowy na rozpoczęcie wakacji. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie internetowej Młyna Wiedzy w połowie czerwca.

Szczegółowe opisy zajęć i informacje o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie: http://mlynwiedzy.org.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.