Kossakowie. Co za sukces! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kossakowie. Co za sukces!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 lutego 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Kossakowie w Toruniu

Wystawa prezentująca dokonania słynnego, malarskiego rodu Kossaków od 3 marca 2016 r. w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.

Tytuł wystawy „Kossakowie. Co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów” to słowa, jakie w 1923 r. skierował Wojciech Kossak w liście do żony, Marii z Kisielnickich.

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wraz z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli prezentuje akwarele, gwasze, obrazy olejne i pocztówki pochodzące ze zbiorów muzeów Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łańcuta, Olsztyna, Płocka, Przemyśla, Rzeszowa, Tarnowa, Torunia, Warszawy i Włocławka oraz ze zbiorów prywatnych. Wernisaż odbędzie się 3 marca o godz. 17:00.

Wszechstronnie uzdolniona, zarówno malarsko, jak i literacko familia Kossaków przekazywała talent malarski po mieczu, zaś po kądzieli zdolności literackie. Malarze to: protoplasta dynastii artystycznej – Juliusz, jego bezdzietnie zmarły brat – Leon, uczestnik powstań, sybirak, amatorsko zajmujący się akwarelą, syn Juliusza i kontynuator jego sztuki – Wojciech, syn Wojciecha – Jerzy, wreszcie drugi wnuk Juliusza, syn Stefana, brata Wojciecha – Karol.

Zdolności literackie pań ujawniły się w trzecim pokoleniu, u obu córek Wojciecha, poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, zajmującej się również malarstwem, autorki delikatnych, pastelowych akwarel oraz pisarki – Magdaleny Starzewskiej-Niewidowskiej, piszącej pod pseudonimem Magdaleny Samozwaniec, a następnie także u córki Tadeusza, bliźniaczego brata Wojciecha – powieściopisarki Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej.

Gniazdem kilku pokoleń znakomitych talentów malarskich i literackich był od 1869 roku niewielki, drewniany krakowski dworek zwany „Wygodą”, z czasem „Kossakówką”, mieszczący się na Zwierzyńcu, przy placu Latarnia (obecnie plac Kossaka). Prowadzono tam dom otwarty, łączący na bezpretensjonalnych spotkaniach towarzyskich parnas intelektualny kolejnych krakowskich pokoleń.

Na zdjęciu: Wojciech Kossak, Rugi pruskie, ok. 1909, olej, płótno, wł. Muzeum Okręgowe w Toruniu. Fot. A. Skowroński

Więcej o wystawie

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kolejne podwórka z dofinansowaniem
    Eko, Miasto
    Znamy wyniki tegorocznej edycji programu Moje Podwórko. Wsparcie finansowe na odmienienie swoich podwórek otrzymało 12 podmiotów.
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.