KOR ma swoje rondo w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

KOR ma swoje rondo w Toruniu

Drogi, Miasto
Data publikacji: 23 listopada 2016
Autor: Małgorzata Litwin

Rondo na skrzyżowaniu ulic Podgórnej i Kołłątaja w Toruniu nosi od 23 listopada 2016 r. nazwę "Ronda Komitetu Obrony Robotników".

Z inicjatywą nadania mu takiej nazwy wystąpili działacze Społecznego Komitetu "Solidarni – Toruń pamięta". Okazją do uhonorowania opozycjonistów jest przypadająca w tym roku 40. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników – organizacji, która w czasach PRL-u odegrała ogromną rolę w walce o polską niepodległość. Propozycja uzyskała pozytywną opinię Towarzystwa Miłośników Torunia oraz Rady Okręgu nr 12 Staromiejskie. Do wniosku przychyliła się Rada Miasta Torunia, podejmując 27 października br. uchwałę w tej sprawie.

W uroczystym odsłonięciu tablicy z nazwą ronda 23 listopada 2016 r. wzięli udział działacze opozycji, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i samorządowe oraz wielu mieszkańców osiedla. W imieniu KOR głos zabrał marszałek Jan Wyrowiński, na ręce którego przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski przekazał uchwałę o nadaniu nazwy rondu. Głos zabrał także prezydent Torunia Michał Zaleski, w gestii którego leżała sprawna realizacja uchwały przyjętej przez Radę Miasta. I tak się też stało – uroczystość nadania nazwy odbyła się niespełna miesiąc po podjęciu tej decyzji przez radnych. Warto wspomnieć, że rondo na skrzyżowaniu ulic Podgórnej i Kołłątaja powstało w sierpniu br., w ramach kompleksowej przebudowy ulicy Podgórnej. Było to rozwiązanie drogowe potrzebne i bardzo oczekiwane w tym ruchliwym i gęsto zabudowanym rejonie miasta.

Po oficjalnych wystąpieniach i przypomnieniu historii i roli KOR w walce o demokrację i niepodległość Polski dokonano odsłonięcia tablicy z nazwą ronda. Potem goście uroczystości udali się do Centrum Dialogu Społecznego na okolicznościową konferencją, poświęconą działalności KOR. 

KOR powstał 23 września 1976 roku. W podpisanym przez 14 osób apelu do społeczeństwa i władz PRL sygnatariusze stanęli w obronie robotników represjonowanych przez władze PRL za udział w protestach w Ursusie, Radomiu, Płocku, Grudziądzu i innych miastach w czerwcu 1976 roku. Sygnatariuszami apelu byli: pisarz Jerzy Andrzejewski, poeta i tłumacz Stanisław Barańczak, adwokaci Aniela Steinsbergowa i Ludwik Cohn, nestor polskiej ekonomii prof. Edward Lipiński, krytyk literacki Jan Józef Lipski, weterani antykomunistycznego podziemia Antoni Pajdak i Józef Rybicki, kapelan Szarych Szeregów i AK Jan Zieja, Adam Szczypiorski, Wojciech Ziembiński, działacz młodzieżowy i opozycyjny Jacek Kuroń oraz młodzi działacze wywodzący się z ruchu harcerskiego Antoni Macierewicz – pomysłodawca Komitetu i Piotr Naimski.

Do pierwszego składu komitetu, liczącego 14 członków, wkrótce dołączyły kolejne osoby. Działacze KOR organizowali pomoc materialną, medyczną i prawną osobom represjonowanym po protestach w Ursusie, Radomiu i Płocku. Zbierali informacje o ofiarach represji, aresztowaniach, pobiciach, wyrzuceniach z pracy, nękaniu i prześladowaniach uczestników protestów i członków ich rodzin. Przywozili pieniądze, załatwiali adwokatów, pomagali pisać skargi i odwołania. Dowiadywali się o terminy i miejsca rozpraw i przyjeżdżali do sądu na rozprawy. Do września 1977 r. KOR udzielił pomocy ponad 600 rodzinom, wydając na ten cel ponad 3 miliony ówczesnych złotych zebranych od osób prywatnych.

Więcej o historii KOR w uzasadnieniu do wniosku Społecznego Komitetu "Solidarni – Toruń pamięta"

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Miasto, Sport
    Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...