To już rok pandemii w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

To już rok pandemii w Toruniu

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 23 marca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej

Dzisiaj, 23 marca 2021 r. mija dokładnie rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Toruniu. Podsumowanie działań miasta w tym trudnym, pandemicznym okresie przedstawił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Smutna i trudna retrospekcja, ale takowych trzeba dokonywać. W marcu 2020 r. na pewno nikt z nas nie myślał, że za rok będziemy podsumowywali zaledwie pierwszy rok pandemii. Liczyliśmy na to, że w ciągu kilku miesięcy epidemia miniewspominał prezydent Torunia Michał Zaleski.

O pierwszych problemach związanych z nadchodzącą pandemią miasto informowało już pod koniec lutego 2020 r. Na torun.pl pojawił się wtedy artykuł dot. zasad profilaktyki zachorowań przekazanych przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu. Wraz z początkiem marca dochodziło do nas coraz więcej wiadomości o koronawirusie – pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego, w końcu zarządzenie stanu epidemii w całym kraju. Do Torunia wirus przedostał się 23 marca 2020 r. – potwierdzono wtedy pierwszy przypadek zakażenia w naszym mieście. Pierwszy zgon z powodu COVID-19 odnotowaliśmy 3 kwietnia 2020 r.

Miasto na bieżąco reagowało na sytuację epidemiczną w kraju. Na początku pandemii jednym z największych wyzwań było pozyskanie odpowiedniej liczby środków ochrony osobistej dla zakładów opieki zdrowotnej i jednostek pomocy społecznej.

- Brakowało maseczek, rękawiczek jednorazowych, a także odpowiednich strojów dla osób pracujących z zakażonymi. Priorytetem stało się zaopatrzenie ich w środki ochrony osobistej mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Warto tutaj wspomnieć o wielkim sercu torunian – w tym okresie wielu z nas wspomogło finansowo oraz rzeczowo placówki ochrony zdrowia i domy pomocy społecznej.

Toruń nie zapomniał także o swoich mieszkańcach – 180 tys. maseczek zostało rozdystrybuowane w kwietniu i maju 2020 r., a na ulicach stanęły maseczkomaty. W tym czasie rozpoczęto również systematyczną dezynfekcję powierzchni publicznych metodą zamgławiania roztworem podchlorynu sodu.

Aktywność w czasie pandemii wzmógł także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Osoby pozostające w samoizolacji lub kwarantannie mogły liczyć na wsparcie w dostarczeniu posiłków i zakupów – wydano łącznie 5300 paczek żywnościowych, 20 tys. obiadów, natomiast 400 razy udzielono pomocy w zrobieniu zakupów. Cały czas działał też całodobowy telefon Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Przedłużająca się sytuacja epidemiczna miała i ma negatywny wpływ na wiele obszarów działalności gospodarczej. Miasto na każdym kroku w zakresie swoich kompetencji oferowało pomoc toruńskim przedsiębiorcom. Obecnie gminny pakiet działań wspierających biznes zawiera:

  • zwolnienia z zapłaty podatku od nieruchomości;
  • przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości;
  • 90% obniżki czynszu za wynajem lokali użytkowych;
  • 90% obniżki stawek czynszu za najem/ dzierżawę terenu (letnie ogródki gastronomiczne);
  • zwolnienia z opłaty za cały rok 2021 za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych;
  • obniżki czynszu za najem pomieszczeń w obiektach oświatowych;
  • preferencyjna, wynosząca 30 zł na miesiąc opłata za wjazd i całodobowy postój pojazdu na terenie Strefy Płatnego Parkowania;
  • możliwość ubiegania się na zasadach ogólnych o udzielenie ulg w spłacie swoich zobowiązań wobec Gminy (bez pobierania odsetek od zobowiązań rozkładanych na raty i opłaty prolongacyjnej).

Mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji w 2020 r. udało się zrealizować kilka ważnych miejskich inwestycji:

  • modernizację i rozbudowę budynku basenu przy ul. Bażyńskich;
  • rozbudowę ZPO im. ks. J. Popiełuszki;
  • remont i przebudowę hali sportowej w ZSPS i VIII LO;
  • rewitalizację Parku Tysiąclecia;
  • zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu Jar;
  • przebudowę ul. Płaskiej i ul. Długiej.

Po trudnym okresie drugiej fali zakażeń przyszła nadzieja na spowolnienie koronawirusa – pod koniec roku dopuszczono do użytku w Unii Europejskiej pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19. 28 grudnia 2020 r. zaszczepiono nią pierwszą osobę z grupy 0 w Toruniu. Do tej pory wykonano w naszym mieście łącznie ponad 26 tys. szczepień, z czego drugą dawką zaszczepiono ok. 9,5 tys. osób.

Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. Toruń nie stanowi niestety wyjątku. Od momentu wykrycia pierwszego przypadku zakażenia w naszym mieście do dziś potwierdzono 16997 zakażeń. W ciągu zaledwie roku w wyniku COVID-19 oraz chorób współistniejących straciło życie 337 mieszkańców.

Kliknij tutaj i pobierz prezentację podsumowującą rok pandemii w Toruniu.


Raport koronawirusowy na 23 marca 2021 r.

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 97 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, obie w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.

W całym kraju od wczoraj wykryto 16 741 przypadków zakażenia koronawirusem. 396 osób zmarło – wyłącznie COVID-19 był przyczyną śmierci 82 z nich. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim (3105), śląskim (2023), wielkopolskim (1420),  dolnoślądkim (1307) i małopolskim (1211). W kujawsko-pomorskim odnotowano 863 zachorowania i 46 przypadków śmiertelnych, w tym 7 wyłącznie z powodu COVID-19.

Szczegółowe informacje na temat liczby zakażeń w serwisie rządowym – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Dane Ministerstwa Zdrowia dot. m. Torunia 

Dane Ministerstwa Zdrowia dot. m. Torunia 23/03/2021

Szczepienia przeciwko COVID-19

Od 27 grudnia 2020 roku podano 5 077 928 dawek szczepionki w całym kraju (1 788 446 z nich to druga dawka), w tym  26 687 w Toruniu (2. dawką zaszczepiono 9 537 osób). Wczoraj w Polsce zaszczepiono 48 678 osób, w Toruniu 83.
Więcej o realizacji programu szczepień można przeczytać w rządowym serwisie GOV.PL – kliknij tutaj, aby przejść do strony

Placówki opieki żłobkowej i przedszkolnej

W 5 żłobkach - 1 publicznym i 4 niepublicznych nauczyciele i grupy dzieci objęte są karantanną: Żłobek Miejski nr 4 (2 grupy dzieci), Żłobek „Zielona Droga”, Żłobek „Akademia Rozwoju Montessori Koala”, Żłobek „Kraina Żuczków”, Żłobek „Jaś i Malgosia” – dzieci i opiekunowei z kontaktu objęci kwarantanną.

W 5 przedszkolach (3 publicznych i 2 niepublicznych) łącznie 8 grup objęto kwarantanną: PM nr 10 (2 grupy), PM nr 13 (1 grupa), PM nr 2 (2 grupy), przedszkole "Bim-Bambino" (2 grupy), Przedszkole "Jagódka" (1 grupa).

Szkoły

Zajęcia zawieszono w Toruniu w 12 oddziałach przedszkolnych w 4 szkołach - 3 publicznych i 1 niepublicznej: SP nr 2 (4 oddziały), SP nr 6 (2 oddziały), SP nr 13 (5 oddziałów), Europejskie Centrum Edukacji im. Montessori (1 oddział).


Konferencja prasowa prezydenta Torunia 23 marca 2021 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Miasto
    W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
  • Wystawa prac Picassa w Krzywej Wieży
    Kultura, Miasto
    Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
  • Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • Kultura, Miasto
    W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
  • Kultura
    22-24 maja 2024 r. w Toruniu po raz jedenasty odbywa się Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
  • Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • W sobotę 25 maja 2024 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Toruniu serdecznie zaprasza na Toruńskie Zawody Boccie.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. ulicami Torunia przejedzie Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna. Początek wydarzenia o godzinie 16:00 na Rynku Nowomiejskim.
  • Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.