Jubileusz 450-lecia toruńskiego I LO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz 450-lecia toruńskiego I LO

Miasto
Data publikacji: 16 marca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Toruniu obchodzi jubileusz 450-lecia istnienia. To jedna z najstarszych szkół w Polsce.

Obchody jubileuszu szkoły rozpoczęły się w piątkowe popołudnie 16 marca 2018 roku w Dworze Artusa. Tego dnia obchodzone jest też coroczne Święto Szkoły. Oficjalne uroczystości z okazji 450-lecia zaplanowane są na 22 września 2018 r. w CKK Jordanki i połączone będą z VII Zjazdem Absolwentów.

W Dworze Artusa pojawili się uczniowie i absolwenci „jedynki”, a także przedstawiciele władz miasta i województwa, duchowieństwa. – To jest dobre miejsce, żeby wychowywać młodego człowieka, dobre miejsce, żeby się odbić i wyskoczyć w światpowiedziała z dumą dyrektor szkoły Elżbieta Glura. Na potwierdzenie swoich słów przypomniała liczne sukcesy szkoły, wśród których jest wieloletnia obecność w pięćsetce najlepszych polskich liceów, zestawianych w dorocznym rankingu „Perspektyw”, a także niezmienne miejsce w ścisłej czołówce najpopularniejszych i najlepiej uczących liceów w mieście. Doceniają to młodzi ludzie i ich rodzice, dlatego co roku chętnych do tej szkoły są blisko dwie osoby na jedno miejsce. – Dla nas nauczycieli to nie jest tylko miejsce pracy. To jest miejsce naszego życia, miejsce, które kochamy – wyznała pani dyrektor.

- Mówimy dziś ciepło i z uśmiechem o - wydawałoby się - absolutnej staruszce, jaką jest 450-letnia szkoła. A przecież to szkoła ludzi młodych, pełnych wigoru, ambicji, talentów i umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory pracowali i nadal pracują dla dobrego imienia tej szkoły - powiedział prezydent Michał Zaleski, przekazując na ręce dyrektor Elżbiety Glury list gratulacyjny i pamiątkowy herb Torunia. Przypomniał też, że w 2008 roku I LO zostało uhonorowane przez samorząd miejski Torunia medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. Jak zapowiedział prezydent, podczas wrześniowych uroczystości jubileuszowych szkoła zostanie uhonorowana medalem Thorunium.

Decyzją grona pedagogicznego „jedynki” prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki otrzymali medale za zasługi dla szkoły. Uroczystość w Dworze Artusa była też okazją do wyróżnienia uczniów szkoły-jubilatki w trzech kategoriach: olimpijczyków, laureatów konkursów przedmiotowych i stypendystów (12 osób), sportowców (9 osób) oraz artystów i społeczników (15 osób).

W programie uroczystości znalazł się także wykład dr Katarzyny Tomkowiak „Historia Gimnazjum Toruńskiego 1568-2018”, z koncertem wystąpił zaś Mariusz Lubomski.

Historia toruńskiej „jedynki” sięga dnia 8 marca 1568 roku, kiedy władze miasta z połączenia dwóch szkółek parafialnych utworzyły nową Schola Thoruniensis, wkrótce przekształconą, za sprawą burmistrza Henryka Strobanda, w Gymnasium Accademicum.  

Siedzibą szkoły jest zbudowany na jej potrzeby gmach z 1855 roku przy ul. Zaułek Prosowy 1 oraz  zabytkowa sala gimnastyczna z 1899 roku przy ul. Mickiewicza 17. Od roku 1928 szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika.

Obecnie I Liceum Ogólnokształcące kształci młodzież w klasach humanistyczno-prawnej i humanistyczno-medialnej, dwóch klasach matematyczno-fizycznych z rozszerzoną informatyką oraz językiem angielskim, matematyczno-geograficznej, biologiczno-chemicznej oraz kulturowo-artystycznej. Szkoła daje uczniom możliwości rozwijania własnych pasji
i zainteresowań. Organizuje dodatkowe zajęcia pozalekcyjne: teatralne, muzyczne (chór) plastyczne, dziennikarskie, filozoficzne, humanistyczne, astronomiczne, sportowe oraz skupiające uczniów wokół Muzeum Historyczno-Wojskowego.

Do tradycji wszedł Szkolny Festiwal Nauki i Kultury oraz  Dni Sztuki  z prezentacją dorobku artystycznego uczniów. Szkoła uczestniczy w wymianie międzynarodowej młodzieży: realizuje projekt Erasmus+, rozpoczęła współpracę ze szkołą w Filadelfii i przede wszystkim od 2002 roku realizuje projekt Model United Nations – symulacji obrad ONZ w języku angielskim - ze szkołami w Leiden, Hadze, Budapeszcie, Orebro, Żilinie i Luksemburgu oraz od trzech lat – ToMUN, czyli toruńską edycję imprezy.

I LO jest organizatorem wielu inicjatyw charytatywnych: Studnia dla Południa we współpracy  z PAH, Szlachetna Paczka, Młoda Krew Ratuje Życie, Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka oraz cykliczne zbiórki dla potrzebujących z hospicjów, domów dziecka, schronisk dla zwierząt, poszkodowanych w klęskach. Posiada certyfikaty: „Szkoła Odkrywców Talentów”, „Szkoła Dialogu 2016”, „Szkoła z Życiem” i naukowe patronaty czterech wydziałów UMK.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.