Jestem fachowcem – mogę więcej! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jestem fachowcem – mogę więcej!

Tytuł projektu:
Jestem fachowcem – mogę więcej!

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 10 „Innowacyjna edukacja”
Działanie 10.2 „Kształcenie ogólne i zawodowe”
Poddziałanie 10.2.3 „Kształcenie zawodowe”

Realizator:
Gmina Miasta Toruń - Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 2 432 793,72 zł
Kwota dofinansowania: 2 189 514,34 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), Budżet Państwa (5%), wkład publiczny pieniężny i niepieniężny (10%)

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
20.09.2021 r.

Termin realizacji:
2.11.2021 r. – 31.12.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu jest zwiększenie szans na rynku pracy 641 uczniom z 4 toruńskich szkół zawodowych poprzez współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie realizacji staży/kursów/zajęć oraz podniesienie kwalifikacji lub kompetencji 43 nauczycieli, a także doposażenie szkół.

Projekt zakładał zdobycie przez uczniów dodatkowych uprawnień, kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, a także u pracodawców. Nauczyciele zdobyli lub podwyższyli kwalifikacje lub kompetencje uczestnicząc w kursach, a także w studiach podyplomowych.

W projekcie uczestniczyli:
 •  Zespół Szkół Ekonomicznych – Technikum, Branżowa Szkoła I-go stopnia;
 •  Zespół Szkół Technicznych – Technikum;
 •  Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – Technikum;
 •  Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – Technikum i Branżowa Szkoła I-go stopnia.  

Działania:
•    kursy dla uczniów nadające kwalifikacje;
•    kursy dla uczniów podwyższające kompetencje;
•    staże zawodowe dla uczniów;
•    szkolenia, kursy, studia podyplomowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
•    wyposażenie pracowni lub warsztatów szkolnych dla zawodów szkolnictwa zawodowego.

Uczniowie odbyli 150-godzinny staż zawodowy w przedsiębiorstwach oraz otrzymali stypendium stażowe w wysokości 2 322 zł. Część kursów prowadzonych była w szkołach uczestniczących w projekcie, a część zlecana podmiotom zewnętrznym.

Kursy dla uczniów:

  1. Zespół Szkół Ekonomicznych – kurs obsługi kasy fiskalnej, prawo jazdy kat. B, kurs operatora wózka widłowego, kurs przedłużania włosów 2/3 metody, kurs barberski.
  2. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – kurs nadający uprawnienia SEP do 1 kV, kurs kosztorysowania, kurs florystyczny, kurs spawalniczy, prawo jazdy kat. B, kurs AutoCAD, kurs operatora wózków jezdniowych (widłowych). 
  3. Zespół Szkół Technicznych – kurs światłowodowy, kursy nadające uprawnienia: elektryczne do 1 kV, operatora wózków jezdniowych, operatora koparko-ładowarek, operatora suwnic, prawo jazdy kat. B, kurs operatora żurawia przeładunkowego HDS, kurs obsługi Excela, kurs ERP, kurs AutoCAD, kurs obsługi drona, kurs z zakresu obsługi programu C-GEO, kurs obsługi WinKalka i Mikromapy, EWmapy, Turbomap, szkolenia ECDL CAD projektowanie komputerowe CAD 2D i 3D.
  4. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – kursy: finger food menu, kuchnia wegańska i wegetariańska, kuchnia otwarta: deserowe ABC, desery z owocami w monoporcjach, kurs gotowania metodą sous-vide, kurs „Akademia kulinarna”, kurs stewardesy i stewarda, kurs rezydenta turystycznego, kurs cukierniczy, kurs Carvingu I stopnia, warsztaty kelnerskie z nauką flambirowania, kurs "przewodnik turystyczny", kurs obsługa gościa - aktywna sprzedaż".

W wyniku realizacji projektu uczniowie oraz nauczyciele uzyskali kwalifikacje zawodowe poświadczone świadectwem kwalifikacji lub certyfikatem nadającym uprawnienia oraz nabyli kompetencje, wiedzę lub umiejętności praktyczne. Ponadto szkoły kształcące w zawodach zyskały nowoczesne wyposażenie – sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Rezultaty:

  • Liczba nauczycieli kształcenia zawodowego, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu: 50.
  • Liczba uczniów szkół, którzy podnieśli, nabyli lub uzupełnili kompetencje zawodowe po opuszczeniu programu: 1016
  • Liczba uczniów, którzy nabyli kompetencje kluczowe lub umiejętności uniwersalne po opuszczeniu programu: 578
  • Liczba uczniów, którzy podnieśli, nabyli lub uzupełnili umiejętności praktyczne po opuszczeniu programu: 105
  • Liczba osób objętych szkoleniami / doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych: 161
  • Liczba szkół i placówek kształcenia zawodowego wykorzystujących doposażenie zakupione dzięki EFS: 5

Dane kontaktowe realizatora:
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń
www.zse.torun.pl

Projekt zakończony pod względem rzeczowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Zespół Szkół Ekonomicznych
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska
Zespół Szkół Technicznych

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Boże Ciało 2024
    Miasto
    30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.
  • Miasto
    W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
  •  Od 1 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej
    Miasto, MZK
    Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
    Miasto
    Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
  • Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych ze wsparciem unijnym na kolejny projekt w obszarze zdrowia. 29 maja 2024 r. podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim na projekt „Zdrowi i aktywni 2”.
  • Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu spotkała się z Prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim.
  • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
  • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...