Inteligentny transport w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inteligentny transport w Toruniu

Drogi, Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2014
Autor: Sylwia Derengowska

O Inteligentnych Systemach Transportowych – także dla grodu Kopernika – będzie mowa podczas seminarium „Planowanie zintegrowanego systemu ITS z wykorzystaniem europejskiej architektury EFRAME”, które odbędzie się 4 kwietnia 2014 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

W seminarium wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Parlamentarnego Zespołu ds. ITS i Logistyki, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, stowarzyszenie ITS Polska, samorządowcy oraz przedstawiciele zarządów dróg.     

ITS czyli Inteligentny System Transportowy oznacza systemy, które stanowią szeroki zbiór różnorodnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych) oraz technik zarządzania stosowanych w transporcie. Korzyści płynące z zastosowania ITS są olbrzymie. Zwiększa się przepustowości ulic, poprawia się bezpieczeństwo ruchu drogowego i jakość środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji spalin .

Zorganizowanie seminarium w Toruniu to nie przypadek. - Przymierzamy się do wprowadzenia inteligentnego systemu transportowego (ITS) w naszym mieście - wyjaśnia Tomasz Tupalski, kierownik działu utrzymania i ewidencji ulic w MZD.  Jednym z najważniejszych zadań przy wdrażaniu  inteligentnych rozwiązań w transporcie jest ustanowienie architektury ITS, czyli szeregu powiązań (logicznych, fizycznych i komunikacyjnych), które maja wpływ na sprawność działania całego systemu. -Stąd pomysł na zorganizowanie spotkania w Toruniu. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń i praktycznych wskazówek, które będą cenne na etapie przygotowań. 

Jak ITS będzie działał w praktyce?  W centrum sterowania ruchem, które powstałoby w Miejskim Zarządzie Dróg można by np. monitorować i zarządzać tym, co dzieje się na ulicach. - ITS w wymiarze toruńskim usprawni transport w mieście, zwiększy bezpieczeństwo, a także da nam możliwość sterowania ruchem - tłumaczy Tupalski

W praktyce operatorzy, przy pomocy odpowiednio skonfigurowanego oprogramowania, będą mogli wskazać najszybszą trasę przejazdu karetkom lub wozom straży pożarnej czy też rozładowywać korki poprzez bieżące dostosowywanie sygnalizacji świetlnej. System może też naprowadzać pojazdy na drogi alternatywne np. gdy dojdzie do wypadku. W praktyce może się też przełożyć m.in. na mniejszą liczbę wypadków, skrócenie czasu podróży i redukcję emisji spalin. MZD przewiduje, że system w naszym mieście będzie powstawać w latach 2015-2018. Wcześniej jednak toruńscy drogowcy będą musieli zdobyć niezbędne dokumenty: projekt, pozwolenie na realizację zadania. Dodatkowym warunkiem jest również pozyskanie pieniędzy z nowej perspektywy unijnej.

ITS zostanie połączony z systemem komunikacji publicznej, w ramach którego będzie monitorowany ruch pojazdów MZK. - Obejmie on też elektroniczne tablice wyświetlające rzeczywisty czas przyjazdu i monitoring wizyjny w pojazdach komunikacji miejskiej. - Możliwości systemu są ogromne – podkreśla Tupalski.

Gospodarzem wydarzenia jest Prezydent Miasta Torunia.

Program seminarium:

4 kwietnia 2014 r., Toruń, Wyższa Szkoła Bankowa, sala (aula) 183, ul. Dekerta 26

10:30 Rejestracja uczestników w recepcji seminarium, powitalna kawa
11:00 Powitanie uczestników - Marek Litwin, ITS POLSKA
11:05 Otwarcie seminarium i słowo wstępne - Prezydent Miasta Torunia
11:15 Wystąpienie - Bartłomiej Bodio, Parlamentarny Zespół ds. ITS i Logistycznych
11:35 Wystąpienie - Adrian Mazur, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
11:55 Wdrażanie rozwiązań ITS w projektach realizowanych w ramach POIiŚ - Szymon Puczyński, CUPT
12:15 Założenia Inteligentnego Systemu Transportowego dla Miasta Torunia - Tomasz Tupalski, MZD Toruń
12:40 Przerwa kawowa
13:00 Wyzwania związane z wdrażaniem ITS, rola Architektury FRAME - Marek Litwin, ITS POLSKA
13:30 Strategia wdrażania ITS na drogach krajowych w oparciu o Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) - Przemysław Rzeźniewski, GDDKiA
14:00 Założenia współpracy GDDKiA z Interesariuszami KSZR z wykorzystaniem Architektury FRAME - Andrzej Kobuszewski, GDDKiA
14:30 Dyskusja i zakończenie seminarium

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.