Ikar marcowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ikar marcowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2017
Autor: Magdalena Kujawa
okładka marcowego Ikara

Weterani rock and rolla obok muzyków eksperymentujących, wystawa obrazów klasyka oraz najnowsze dokonania toruńskich artystów multimedialnych, inscenizacja dramatu Szekspira i teatralna alternatywa – marzec w toruńskiej kulturze jest miesiącem kontrastów. Szczegółowe informacje znaleźć można w nowym numerze Toruńskiego Informatora Kulturalno-Artystycznego „Ikar”.

Marcowy „Ikar pokazuje, że przysłowie „W marcu jak w garncu” odnosi się nie tylko do aury, lecz także do kultury. W tym miesiącu szczególnie wiele można znaleźć propozycji teatralnych, wszak 27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Od Nowa zaprasza na jubileuszową, 25. Klamrę, Teatr im. Horzycy przygotował inscenizację „Poskromienia złośnicy”, zaś Baj Pomorski ma dla dzieci prapremierę „Strach ma wielkie… zęby” (w roli głównej Dominika Miękus, której portret kreski Marcina Treichla można zobaczyć na wewnętrznej okładce). Dużo dzieje się też w sferze muzyki. W sali na Jordankach odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Wspomnień, w ramach którego m.in. wystąpią legendarni Animalsi, na kolejną edycję audiowizualnego CoCArtu zaprasza Centrum Sztuki Współczesnej, zaś w Dworze Artusa zespół Percival wykona utwory napisane do gry „Wiedźmin 3”. Nie można też w tym miesiącu przegapić wystaw: Piotra Michałowskiego w Ratuszu Staromiejskim, Michała Kokota i pracowników Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Wozowni oraz niezwykłej ekspozycji poświęconej XIX-wiecznym emigrantom z Królestwa Polskiego w Muzeum Etnograficznym.

Bohaterkami marcowej Rozmowy miesiąca są toruńskie tancerki Joanna Miś-Fudali i Marta Pańka, które swoją pasją zaraziły już wielu młodych ludzi, a ostatnio odniosły sukces na festiwalu w Budapeszcie.

Autorką okładki jest Marta Ługowska.

Toruński Informator Kulturalno-Artystyczny „Ikar” jest pismem, którego najważniejszą rolą jest zapowiadanie wydarzeń kulturalnych odbywających się w danym miesiącu w Toruniu. Oprócz kalendarium zbierającego wszystkie wydarzenia, czytelnicy znajdują tu także szersze zapowiedzi ważniejszych imprez, artykuły dotyczące miasta oraz wywiady z ciekawymi twórcami. Pismo dociera do odbiorców za pośrednictwem wszystkich toruńskich instytucji kultury, Ośrodka Informacji Turystycznej, bibliotek oraz często odwiedzanych klubów i restauracji. Obecnie jego nakład to 3000 egzemplarzy. Specyfiką miesięcznika jest to, że co miesiąc okładkę pisma projektuje inny (zwykle toruński) artysta.

Marcowy numer w wersji elektronicznej do pobrania TUTAJ

Można go również przeglądać na platformie ISSUU

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.