I kongres nauczycieli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

I kongres nauczycieli

Miasto
Data publikacji: 28 maja 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

I Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego odbył się 23 maja 2015 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu. Tematem spotkania była praca z dzieckiem zdolnym.

Inicjatorem przedsięwzięcia  było działające od 2002 r. w Toruniu Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”, zaś współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Delegatura  w Toruniu i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Honorowy patronat nad Kongresem objęła Anna Łukaszewska Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Główne cele kongresu to:

  • prezentacja metod wspierających  aktywność twórczą i rozwój dziecka;
  • podkreślenie wpływu przedszkola na rozwój zdolności, talentów i możliwości oraz  twórczych działań dzieci;
  • promowanie przykładów dobrych praktyk;
  • wymiana doświadczeń między podmiotami organizującymi edukację przedszkolną.

W kongresie licznie uczestniczyli nauczyciele z toruńskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz żłobków, a także nauczyciele z wielu placówek naszego rejonu. Obecni byli również: Anna Łukaszewska-Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty,  Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Torunia,  przedstawiciele Toruńskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruńskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku.

Kongres rozpoczął występ dzieci z Prywatnego Przedszkola „Pod Muchomorkiem”, oraz z Przedszkola Miejskiego Nr 12 im. Władysława Szafera w Toruniu. Na program konferencji złożyły się prezentacje, filmy,  zabawy i działania z dziećmi. Cały kongres prowadzony był w formie aktywnej konferencji podczas której zaprezentowane zostały  nowatorskie, skuteczne metody w pracy z dziećmi. Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab.  Wiesławę Limont  z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Metody rozwijania talentów muzycznych dzieci poprzez grę na dzwonkach diatonicznych i chromatycznych zaprezentowało Przedszkole Miejskie Nr 14 w Toruniu. Swoim doświadczeniem w zakresie pracy systemem edukacji przez ruch oraz flażoletową orkiestrą dziecięcą  pochwaliło się  Przedszkole Miejskie Nr 12. Toruńska „Trzynastka” zaprezentowała temat „Edukacja teatralna, czyli jak rozwijać mowę dziecka”, natomiast „Kangurek” zademonstrował wykorzystywanie jogi w przedszkolu, ukazując wartość ćwiczeń, relaksacji i medytacji. Praktyczne wykorzystanie plastikowych butelek w niezwykle pięknych dekoracjach  pokazało Przedszkole Miejskie Nr 4, a uczestnicy kongresu odbyli także szybkie zajęcia praktyczne, podczas których wykonali pomysłowe bransoletki. Nowatorki pomysł wdrażania dzieci do samodzielności poprzez organizowanie "Nocy w przedszkolu” przedstawiło Przedszkole Niepubliczne „Bim Bam Bino”, a bogatym doświadczeniem w zakresie rozwijania zdolności dzieci podzieliło się Przedszkole Miejskie Nr 17.  Prezentowano również nowatorskie rozwiązania  pn.  „Kolorowe dni ” (PM Nr 3) oraz pracę z teatrem dziecięcym (PM Nr 10).

Toruńskie przedszkola zaprezentowały także piękne prezentacje pomysłów dekoracji  plastycznych, wystawiając swoje dzieła  na przygotowanych stoiskach. W te pomysłowe 
i bardzo kolorowe inspiracje zaangażowały się następujące placówki: SP Nr 35 w Toruniu, PM Nr 4, PM Nr 12, PM Nr 15, PM Nr 16 oraz Przedszkola Niepubliczne „Krasnal” i  „Pod  Muchomorkiem”. Podczas kongresu obecne były także zaproszone wydawnictwa, które podczas przerwy uczestnicy chętnie odwiedzali. Kongres spotkał się z dużym uznaniem nauczycieli, które zachęciło organizatorów do podjęcia podobnej inicjatywy działania 
w przyszłym roku.

Fot. Iwona Danielczyk

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.