Harmonica Bridge 2014 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Harmonica Bridge 2014

Ten mały instrument ma naprawdę wielką siłę. Przekonać się o tym można co roku w końcówce wakacji, podczas Międzynarodowego Festiwalu Harmonijki Ustnej „Harmonica Bridge”.  Na nie tylko bluesowe koncerty organizatorzy zapraszają 22-24 sierpnia.

Dyrektor artystyczny Harmonica Bridge, toruński bluesman Sławek Wierzcholski, co roku zaprasza czołówkę polskich i zagranicznych wykonawców, którzy w swoim instrumentarium mają harmonijkę ustną. Choć wśród gatunków muzycznych pojawiających się na festiwalu króluje blues, w tym roku nie zabraknie również takich gatunków, jak soul, folk, jazz, a nawet muzyka poważna. Koncerty, jak zawsze, odbywać się będą głównie w plenerach. Wczesnym popołudniem muzyka rozbrzmiewać będzie pod pomnikiem Kopernika, wieczorami na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Do Torunia z nowymi programami przyjadą artyści, których mieliśmy już okazję słuchać i oklaskiwać, oraz wykonawcy, którzy jeszcze u nas nie gościli.

Na początek pod pomnikiem astronoma zaprezentuje się doskonale znana torunianom formacja Dr. Blues, jedyna w Polsce grupa wykonująca klasyczny soul i rhythm&bluesa. W ich wykonaniu usłyszeć można przede wszystkim standardy z lat 60. XX w. Nie będzie jednak całkiem klasycznie, gdyż muzycy wystąpią wraz z formacją Soul Re Vision, która, jak sama nazwa wskazuje, proponuje nowe spojrzenie na muzykę soul, a także ze świetnym gitarzystą i perkusistą Nikim Buzzem, mającym na swoim koncie m.in. współpracę z Tiną Turner, Jamesem Brownem i Whitney Houston.

Kolejnym wykonawcą tego popołudnia będzie, także doskonale znana toruńskiej publiczności, formacja Los Agentos.  To istna mieszanka stylów. W ich muzyce odnaleźć można elementy world music, bluesa, jazzu, ambientu, neopsychodelii i muzyki alternatywnej. Tym razem grupa zaprezentuje swoje interpretacje utworów legendarnego amerykańskiego wokalisty i kompozytora w programie „Tom Waits Project”.

Wieczorem na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zrobi się bardziej kameralnie, a to za sprawą tria Zygmunta Zgrai, wirtuoza harmonijki ustnej, aranżera i kompozytora, który wykonuje zarówno utwory muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. W koncercie wystąpi także francuski jazzman i bluesman Alexandre Thollon, mający na swoim koncie laury na wielu międzynarodowych festiwalach harmonijki ustnej.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie międzynarodowa, włosko-kanadyjsko-holendersko-polska formacja The Silver Owls. Instrumentarium tworzą tu akordeon, gitary elektryczna i akustyczna, mandolina, banjo, harmonijka oraz skrzypce, a muzyka nawiązuje do korzeni country. Miejsca pod pomnikiem nie zabraknie również dla Gilesa Robsona, wschodzącej gwiazdy bluesa z Wielkiej Brytanii. Odmiany bluesa zabrzmią też wieczorową porą w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Po raz kolejny usłyszymy Mark Olbrich Blues Eternity, któremu towarzyszyć będą znakomici muzycy. Na harmonijce zagra Brytyjczyk Lauri Garman, a wokalnie skład wesprze Amerykanin Jimmy Thomas. Pierwszy z nich ma na koncie współpracę m.in. z Bobem Marleyem, zaś drugi występował z Tiną Turner, Johnem Lennonem i The Rolling Stones. Na zakończenie dnia na scenie pojawi się szef festiwalu Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa, którym towarzyszyć będą również goście. Artyści należący do czołówki polskiego bluesa występują ze sobą już 30 lat i mają na koncie 20 płyt. Warto dodać, że drugi dzień festiwalu to również odbywające się w Domu Muz konkurs oraz warsztaty harmonijkowe.

Na zakończenie, w niedzielne południe w Dworze Artusa, organizatorzy zapraszają na koncert belgijskiego kompozytora, wirtuoza harmonijki chromatycznej i diatonicznej Oliviera Poumay’a. Artysta przez lata uprawiał bardzo różne gatunki muzyczne: od country i bluesa, przez jazz, muzykę świata, po poważną.

Organizatorem festiwalu jest Dom Muz.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej
    Drogi, Miasto
    Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...