Festiwal podróżników w Muzeum Halika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal podróżników w Muzeum Halika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2015
Autor: Bartłomiej Oleszek

Pierwszy raz w swej historii Bydgoski Festiwal „Podróżnicy” zawita w tym roku do Torunia. W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika 24 kwietnia odbędzie się otwarcie imprezy połączone z licznymi atrakcjami.

Szczegółowy Program Festiwalu, piątek 24 kwietnia 2015

  • 16.30 Otwarcie Festiwalu PODRÓŻNICY
  • 16.35  Bartosz Malinowski Nomadzi – Wielka wędrówka 2003 – 2014

Nomadzi – wielka wędrówka jest wieloletnim projektem społeczno – kulturowym zakładającym obserwację przemian, jakie zachodzą w środowisku Nomadów m.in. w Mongolii, Kirgistanie i Afganistanie. Projekt zakłada również śledzenie ich wędrówek na przestrzeni tysiąca lat, jak również próby dotarcia do najbardziej odizolowanych grup nomadów. Pomysłodawca, autor i członek wypraw od ponad dziesięciu lat obserwuje życie nomadów w Mongolii i, w Azji Centralnej. Przemierzał z koczownikami tysiące kilometrów konno, pieszo, na wielbłądach. Lata przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych zachodzących w środowisku nomadów doprowadziło do praktycznego wymarcia kultury tradycyjnych koczowników oraz do przekształcenia życia ludów wędrownych w model miejski.

  • 17.15   Robert Gondek- W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Gabon, Sao Tome- góry, goryle, szympansy, mandryle

Wyprawa do Gabonu i na Wyspy Św. Tomasza została zorganizowana w ramach piątego etapu projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Celem wyprawy było zdobycie najwyższych szczytów Gabonu i Wysp Św. Tomasza i Książęcej. Aby zdobyć najwyższy szczyt afrykańskiego kraju nie zawsze wiadomo, na którą górę trzeba wejść. Mieszkańcy Gabonu dowiadują się w szkołach, że najwyższym szczytem ich kraju jest Mount Iboundji i mierzy około 1500 m n.p.m. Aktualne pomiary wskazują, że tak nie jest. Najwyższym szczytem Gabonu jest najprawdopodobniej Mont Bengoue, mierząca około 1070 m n.p.m.  – położona w pobliżu wioski Boka Boka. Celem wyprawy było zdobycie pozwolenia na wejście na ten szczyt oraz jego zdobycie. Aby zweryfikować sprzeczne informacje na temat najwyższego szczytu Gabonu konieczne było również wejście na Mount Iboundji i porównanie wysokości obu szczytów. Ostatecznie udało się wejść na drugą górę. Pierwsza, pozostaje niezdobyta od ponad 15 lat z powodu dyplomatycznego konfliktu wywołanego zaginięciem kanadyjskiego ornitologa.

  • 18.00  Otwarcie Dni Australii- Dźwięki Antypodów-  Gra na didgeridoo by Lucas
  • 18.15   Melbourne moja miłość- wspomnienia z życia w down under- premiera książkiIgnei Orłow-Arczewskiej

Premiera książki autorki Ignei Orłow-Arczewskiej, która jest efektem podróży i życia w Australii, zapisem wrażeń i doświadczeń 3-letniego pobytu w stanie Viktoria. Publikacja zawierająca opis najciekawszych miejsc, które odwiedziła autorka podczas pobytu w Australii. Zbiór wspomnień obrazuje piękno australijskiej przyrody z urokliwymi zakątkami, egzotyczne zwierzęta i rośliny. W książce poruszone są również zagadnienia związane z historią tego kraju, z architekturą i urbanistyką, a także z wielokulturowością mieszkańców i emigracją. Pisarka jest zafascynowana tym niezwykle ciekawym krajem i swoją miłość do niego przedstawi podczas V edycji Dni Australii. Będzie można również zakupić książkę.

  • 18.45   Zaplanuj swoją przyszłość w Australii na przykładzie case study- Paweł Wida
  • 19.30   Australia na rowerze! Marzena Badziak i Janek Pietek

Gdy myśli się o podróżowaniu po Australii, rower raczej nie jest tym, co pierwsze przychodzi do głowy. Brak wody, upał, monotonia pustynnego krajobrazu, siedemset kilometrów do najbliższego sklepu… Nasza podróż miała skończyć się wcześniej. Ruszyliśmy ze Stambułu, jechaliśmy przez Azję Centralną, a nasze marzenia najdalej docierały gdzieś w okolice Bangkoku. Spędzić ostatnie dni podróży w bambusowym domku na plaży? Kuszące. Bardziej kuszący okazał się jednak Czerwony Ląd, od którego dzielił nas przysłowiowy „rzut beretem”.

  • 20.20   Michał Słowioczek Ze Śląskiej Hołdy na wulkany Ekwadoru

Ekwador to kraj kontrastów i wielokulturowości. Będzie to opowieść o miejscu, które może być spełnieniem marzeń ludzi lubiących kontrastowość i różnorodność oraz zew przygody i adrenaliny. Takim człowiekiem jest Michał Słowioczek z Łaziskiej Grupy Górskiej. Młody podróżnik opowie zebranym o miastach i wioskach u podnóży ekwadorskich wulkanów, żyjących tam ludziach, ich zwyczajach i tradycjach. Będzie to opowieść również o nim samym – młodym chłopaku, który prosto ze śląskiej hałdy wybrał się do Ameryki Południowej, by na własne oczy zobaczyć i zdobyć najpiękniejsze i największe wulkany Ekwadoru: Cotopaxi, Chimborazo i Iliumizas, mieszkać w indiańskich wioskach i polować w dżungli na krokodyle.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...